4-letnie dziecko: rozwój i wychowanie

2018-08-31 12:45
4-letnie dziecko
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com

Kalendarz rozwoju dziecka: 4 rok życia dziecka. 4-letnie dziecko zadaje dużo pytań. Poza tym jego wyobraźnia nadal jest bardzo żywa, a dziecko nadal ma trudności z odróżnianiem fantazji od rzeczywistości. Wiele czterolatków na tym etapie rozwoju lubi czytać w kółko tę samą bajkę.

Kalendarz rozwoju dziecka: 4 rok życia dziecka.

4-letnie dziecko: rozwój czterolatka

W 4 roku życia dziecka jego rozwój ponownie przyspiesza:

  • Dynamiczny czterolatek, któremu buzia się nie zamyka i który potrafi przez pół dnia zadawać tylko i wyłącznie pytania, to kolejna próba cierpliwości dla rodziców.
  • Nawet jeśli sami jesteście wulkanami energii, to bieganie za dzieckiem i jednoczesne zaspokajanie jego ciekawości świata może okazać się ponad wasze siły.

Przeczytaj też, dlaczego tak ważne jest słuchanie dziecka >>

  • Poza tym wyobraźnia 4-letniego dziecka nadal jest bardzo żywa, i nadal ma ono trudności z odróżnianiem fantazji od rzeczywistości. Konfabulowanie w tym wieku jest normalne, wiąże się z niesamowitą wyobraźnią dziecka, a także z coraz lepszą umiejętnością mowy.
  • Wymyślony przyjaciel nadal towarzyszy wielu dzieciom i nie powinno to budzić waszego niepokoju. I normą w tym wieku jest także to, że dziecko domaga się czytania w kółko tej samej bajki - wam nie pozostaje nic innego, jak zacisnąć zęby i przetrwać ten czas.

Sprawdź co zrobić, gdy 4-latek nadal moczy się w nocy >>

Dobrze wiedzieć

4-letnie dziecko: rozwój emocjonalny czterolatka

Czterolatek odczuwa wstyd, dumę, winę i zazdrość; to dobry moment, by zacząć dziecko uczyć, jak ma radzić sobie z emocjami, ale uwaga: czterolatek lubi pochwały i wbijają go w dumę, ale z drugiej strony, porównywanie go z innymi na jego niekorzyść, przeżywa nadzwyczaj mocno.

Jak rozwijać inteligencję emocjonalną dziecka >>

4-letnie dziecko: co potrafi czterolatek?

  • zna już zazwyczaj około 2 tysięcy słów, odróżnia litery od innych narysowanych kształtów (czasem może nawet umieć drukowanymi literami napisać własne imię); często też potrafi policzyć do 10 oraz układać przedmioty według wielkości, koloru, kształtu;
  • zadaje trudne pytania dorosłym, eksperymentuje z nowymi bodźcami, chętnie maluje i tworzy – wykleja, wycina, lepi z plasteliny, itp.; uwielbia budować z klocków rozmaite konstrukcje, a na plaży pochłaniają go zamki na piasku;

Poznaj zabawy wspierające kreatywność dziecka >>

  • sprawnie wchodzi i schodzi ze schodów na dwóch nogach i w wyprostowanej pozycji, trzymając się poręczy;
  • sprawnie biega, rusza i zatrzymuje się i umie robić w biegu zwroty, lubi bawić się w berka, jeździć na rowerku, wspinać się na różnorodne przeszkody; piłka budzi dużo emocji - dziecko dobrze ją łapie i dobrze nią rzuca, bywa, że już kozłuje; ta wielka ruchliwość i pęd ku odkryciom wymagaja od was zwiększonej uwagi, bo w szalonej głowie czterolatka rodzą się szalone pomysły, które mogą doprowadzić do trwałych uszkodzeń ciała - jednak zamiast krzyczeć "nie biegaj, bo się spocisz" lepiej spokojnie, ale obrazowo wytłumaczyć dziecku, konsekwencje upadku.

Zobacz: jak oduczyć dziecko manipulowania rodzicami >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Rozwój noworodka (tygodnie)
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza