4-letnie dziecko: rozwój i wychowanie

2018-08-31 12:45

Kalendarz rozwoju dziecka: 4 rok życia dziecka. 4-letnie dziecko zadaje dużo pytań. Poza tym jego wyobraźnia nadal jest bardzo żywa, a dziecko nadal ma trudności z odróżnianiem fantazji od rzeczywistości. Wiele czterolatków na tym etapie rozwoju lubi czytać w kółko tę samą bajkę.

4-letnie dziecko
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com

Kalendarz rozwoju dziecka: 4 rok życia dziecka.

4-letnie dziecko: rozwój czterolatka

W 4 roku życia dziecka jego rozwój ponownie przyspiesza:

  • Dynamiczny czterolatek, któremu buzia się nie zamyka i który potrafi przez pół dnia zadawać tylko i wyłącznie pytania, to kolejna próba cierpliwości dla rodziców.
  • Nawet jeśli sami jesteście wulkanami energii, to bieganie za dzieckiem i jednoczesne zaspokajanie jego ciekawości świata może okazać się ponad wasze siły.

Przeczytaj też, dlaczego tak ważne jest słuchanie dziecka >>

  • Poza tym wyobraźnia 4-letniego dziecka nadal jest bardzo żywa, i nadal ma ono trudności z odróżnianiem fantazji od rzeczywistości. Konfabulowanie w tym wieku jest normalne, wiąże się z niesamowitą wyobraźnią dziecka, a także z coraz lepszą umiejętnością mowy.
  • Wymyślony przyjaciel nadal towarzyszy wielu dzieciom i nie powinno to budzić waszego niepokoju. I normą w tym wieku jest także to, że dziecko domaga się czytania w kółko tej samej bajki - wam nie pozostaje nic innego, jak zacisnąć zęby i przetrwać ten czas.

Sprawdź co zrobić, gdy 4-latek nadal moczy się w nocy >>

Dobrze wiedzieć

4-letnie dziecko: rozwój emocjonalny czterolatka

Czterolatek odczuwa wstyd, dumę, winę i zazdrość; to dobry moment, by zacząć dziecko uczyć, jak ma radzić sobie z emocjami, ale uwaga: czterolatek lubi pochwały i wbijają go w dumę, ale z drugiej strony, porównywanie go z innymi na jego niekorzyść, przeżywa nadzwyczaj mocno.

Jak rozwijać inteligencję emocjonalną dziecka >>

4-letnie dziecko: co potrafi czterolatek?

  • zna już zazwyczaj około 2 tysięcy słów, odróżnia litery od innych narysowanych kształtów (czasem może nawet umieć drukowanymi literami napisać własne imię); często też potrafi policzyć do 10 oraz układać przedmioty według wielkości, koloru, kształtu;
  • zadaje trudne pytania dorosłym, eksperymentuje z nowymi bodźcami, chętnie maluje i tworzy – wykleja, wycina, lepi z plasteliny, itp.; uwielbia budować z klocków rozmaite konstrukcje, a na plaży pochłaniają go zamki na piasku;

Poznaj zabawy wspierające kreatywność dziecka >>

  • sprawnie wchodzi i schodzi ze schodów na dwóch nogach i w wyprostowanej pozycji, trzymając się poręczy;
  • sprawnie biega, rusza i zatrzymuje się i umie robić w biegu zwroty, lubi bawić się w berka, jeździć na rowerku, wspinać się na różnorodne przeszkody; piłka budzi dużo emocji - dziecko dobrze ją łapie i dobrze nią rzuca, bywa, że już kozłuje; ta wielka ruchliwość i pęd ku odkryciom wymagaja od was zwiększonej uwagi, bo w szalonej głowie czterolatka rodzą się szalone pomysły, które mogą doprowadzić do trwałych uszkodzeń ciała - jednak zamiast krzyczeć "nie biegaj, bo się spocisz" lepiej spokojnie, ale obrazowo wytłumaczyć dziecku, konsekwencje upadku.

Zobacz: jak oduczyć dziecko manipulowania rodzicami >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Rozwój noworodka (tygodnie)
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza