Spis treści
Jeśli obawiasz się, że nie poradzisz sobie z kapielą niemowlaka, przeczytaj nasze praktyczne rady. Pamiętaj, że początki zwykle są trudne. Na szczęście z czasem wszyscy rodzice nabierają wprawy i kapiel dziecka i nie sprawia już problemów.
Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>
Jak należy kąpać niemowlę?
- Na przewijaku rozłóż ręcznik, a na nim pieluszkę z tetry. Rozbierz dziecko, ułóż na przewijaku, owiń je pieluszką albo okryj lekkim kocykiem. Gazikiem zwilżonym w soli fizjologicznej przetrzyj oczka, zaczynając od skroni w kierunku noska. Pałeczką z watą umyj uszy – wystarczy usunąć wydzielinę, którą widać (nie wpychaj głęboko patyczka, bo możesz uszkodzić dziecku błonę bębenkową!). Zwilżonym w wodzie wacikiem przetrzyj buzię, a następnie osusz ją, delikatnie przyciskając ręcznik. Nie pocieraj skóry. Teraz czas na mycie włosków niemowlaka. Namocz myjkę i nałóż na nią odrobinę kosmetyku do mycia skóry albo szamponu dla dzieci. Delikatnie pocieraj nią włoski kolistymi ruchami. Nie spłukuj – zrobisz to za chwilę, gdy włożysz dziecko do wanny.
- Zanim włożysz malca do wanny, zmierz temperaturę wody. Woda do kąpieli powinna mieć 37°C. Możesz ją sprawdzić łokciem albo zmierzyć specjalnym termometrem (do kupienia w sklepach z artykułami dziecięcymi). Jeśli jest za chłodna, dolej odrobinę ciepłej (nie dolewaj wody, kiedy dziecko jest już w wanience, bo możesz je oparzyć!). Jeśli woda jest w porządku, przełóż malca z przewijaka do wanienki.
- Prawą rękę podłóż pod pośladki, lewą podtrzymuj główkę i kark (najlepiej oprzyj je na swoim przedramieniu – w ten sposób łatwiej jest chronić główkę i szyję dziecka przed przypadkowym urazem). Lewą dłoń podłóż tak, by palce przytrzymywały przedramię dziecka. Powoli zanurzaj malca w wodzie – zbyt szybkie ruchy mogą go przestraszyć. Kiedy poczujesz, że pupa pewnie opiera się na dnie wanienki (albo na leżaczku), wyjmij spod niej rękę. Umyj i opłucz dziecko, zaczynając od namydlonych już włosków. Delikatnie polewaj je wodą, starając się, by nie spływała dziecku do oczu i uszu (najlepiej zacząć od czoła, potem spłukać boki i tył główki).
- Dziecko musisz trzymać delikatnie, ale jednocześnie pewnie – namydlona skóra jest śliska i maluch może wyślizgnąć ci się z rąk. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 5 minut, bo woda wysusza skórę.
- Owiń dziecko ręcznikiem, szybko osusz ciało, zaczynając od główki (tędy dziecko traci najwięcej ciepła). Nie pocieraj, tylko dotykaj skórę ręcznikiem. Starannie osusz fałdki na udach, szyi czy zgięciach w kolanach i łokciach, żeby zapobiec odparzeniom. Jeśli jest sucha i łuszczy się, możesz nasmarować ją oliwką albo tłustym kremem dla dzieci. Jeśli nie – wystarczy zwykły nawilżający balsam dla niemowląt. Oliwką warto wysmarować wtedy tylko fałdki skóry.Przed założeniem pieluszki koniecznie nasmaruj pupę malca kremem przeciwko odparzeniom.
- Pieluszki nie zapinaj zbyt ciasno, ale też nie za luźno. Staraj się nie zamoczyć kikuta pępowiny albo niezagojonego pępka. Jeśli jednak się zamoczy, wysusz pępek sterylnym gazikiem i dokładnie przemyj spirytusem. Do czasu wygojenia się rany nie przyciskaj pępka pieluszką (powietrze powinno docierać do niego bez przeszkód). Jeśli skóra wokół pępka zrobi się czerwona albo z rany zacznie sączyć się ropa, koniecznie skontaktuj się z pediatrą.
Kąpiel niemowlęcia
Czy czujesz strach na samą myśl o kąpieli dziecka? Boisz się, że sobie nie poradzisz? To wbrew pozorom nie takie trudne! Kąpiel niemowlęcia to często najprzyjemniejsza część dnia dla młodych rodziców i ich dziecka. Wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad. Najważniejsze jeśli chodzi o kąpiel jest właściwa temperatura wody. Bardzo łatwo da się ją sprawdzić bez użycia termometru. Kolejna rzecz to podtrzymywanie niemowlaka podczas kąpania. Jest sposób na to, by podtrzymywanie i obmywanie ciała dziecka mogło spokojnie wykonywać jedno z rodziców. Poznaj te techniki i zobacz jak sprawić, by kąpiel niemowlaka była bezpieczna i przyjemna.
miesięcznik "M jak mama"