Spis treści
- Jak przemywać oczy niemowlaka?
- Czym przemywać oczy niemowlaka?
- Czego nie można używać do przemywania oczu niemowlaka?
- Co zrobić, gdy oczy niemowlaka ropieją?
Oczy niemowlaka z reguły nie są kłopotliwe w pielęgnacji. W odróżnieniu od pupy czy główki, nie wymagają zabiegów higienicznych, które byłyby szczególnie skomplikowane. Do pielęgnacji oczu niemowlęcia nie potrzeba również wielu akcesoriów. Te podstawowe to waciki higieniczne (mogą być takie same jak te, których używasz do demakijażu, można również kupić w aptece sterylne gaziki) oraz płyn do przecierania oczek. Mimo to, pielęgnacji oczek nie wolno zaniedbać – dla zdrowia malca ważne jest, by przemywać je regularnie, dwa razy dziennie. W kącikach oczu gromadzi się bowiem naturalna wydzielina. Jeśli nie będzie na bieżąco usuwana, zaczną się w niej namnażać bakterie, co może doprowadzić do infekcji. Zanim zaczniesz przemywanie oczu dziecka, sama umyj dokładnie swoje ręce wodą z mydłem. Starannie je spłucz, bo jeśli choć odrobina mydła dostanie się do oczu maluszka, zaczną one silnie łzawić.
Toaletę oczek i buzi malca najlepiej robić rano, co najmniej pół godziny po pierwszym karmieniu (by dziecko nie ulało pokarmu), i wieczorem, chwilę przed kąpielą. Maluszek powinien leżeć płasko, najlepiej na sztywnym podłożu – idealnie sprawdza się przewijak, ale jeśli przewijasz dziecko np. na kocyku rozłożonym na tapczanie, również i tam możesz myć mu oczka.
Nie wpadaj w panikę, jeśli do oczu maluszka dostanie się trochę płynu do kąpieli. Trzeba go wtedy usunąć, przemywając oczka wacikami nasączonymi solą fizjologiczną.
Jak przemywać oczy niemowlaka?
➜ Krok pierwszyWłaściwa pozycja to połowa sukcesu. Połóż malca na pleckach, jego główkę lekko przechyl na bok – kierunek odchylenia zależy od tego, które oczko myjesz. Jeśli lewe, główkę skieruj odrobinę na prawo, jeśli prawe – skieruj w lewo. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której preparat używany do mycia oczu dostanie się niechcący również do uszu malca, prosto do kanału słuchowego.➜ Krok drugiNamocz wacik w wodzie lub preparacie, którego używasz, i przytrzymując główkę stanowczo, ale delikatnie, lekko (bez tarcia i naciskania) przetrzyj oczko w kierunku od skroni do noska, w stronę wewnętrznego kącika oczka. Najwięcej zanieczyszczeń gromadzi się w wewnętrznym kącie oka – przecierając w ten sposób, unikamy roznoszenia bakterii i brudu po całej powierzchni oczka. Z reguły jeden ruch wystarczy, by usunąć zabrudzenia. Ale jeśli oczko jest mocno zanieczyszczone albo nie usunęłaś całej wydzieliny, przetrzyj oczko ponownie w ten sam sposób. Uwaga! Myjąc oczy, przestrzegaj zasady: jeden ruch – jeden wacik. To ważne zwłaszcza podczas infekcji, bo pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się zakażenia.
Zobacz:
Światłowstręt u dziecka - objawy i przyczyny nadwrażliwości na światło
Czym przemywać oczy niemowlaka?
Do tego celu możesz stosować przegotowaną wodę (powinna być lekko ciepła). Gotuj ją przez dłuższy czas w garnku bez przykrycia, by odparować chlor. Lekarze zalecają również sól fizjologiczną, która jest dostępna w każdej aptece bez recepty. Najbardziej praktyczne są preparaty w jednorazowych plastikowych ampułkach, które po użyciu można ponownie szczelnie zamknąć. Preparat w takich ampułkach jest sterylny, ale trzeba pamiętać, by już otwartą ampułkę zużyć w ciągu 24 godzin. Wbrew temu, co czasem można przeczytać w internecie, soli fizjologicznej się nie podgrzewa.
Czego nie można używać do przemywania oczu niemowlaka?
- żadnych mydeł ani preparatów kosmetycznych nawet jeśli nie szczypią maluszka w oczy, to i tak zawarte w nich składniki mogłyby podrażnić spojówki
- roztworu rumianku, bo coraz więcej niemowląt jest na niego uczulonych; zbyt mocny napar z rumianku może poważnie zaszkodzić oczom
- wody z jezior i rzek, a także z przydomowej studni, nawet po przegotowaniu – mogą się w niej znajdować drobnoustroje, grzyby lub drobiny środków ochrony roślin
- nawilżanych chusteczek dla niemowląt (nawet tych typu „sensitive”) ani zwykłych chusteczek higienicznych, których drobinki mogłyby wpaść do oka i podrażnić śluzówki.
Co zrobić, gdy oczy niemowlaka ropieją?
Opinie z forum Mjakmama24.pl
- Kati: Mój maluszek lada moment skończy cztery tygodnie i nadal ropieją mu oczka. Przemywam je solą fizjologiczną, a efektów brak. Oczywiście, robię to osobnymi płatkami i zawsze w kierunku od zewnątrz do wewnątrz.
- Kaha: To chyba musisz iść do lekarza. Mojemu synkowi też ropiało jedno oczko do 3. tygodnia, lekarz przepisał kropelki z antybiotykiem i przeszło.
- Kasia: U nas też tak było – winny był zatkany kanalik. Nie baw się w wizyty u pediatry, tylko idź do okulisty. Jeśli przyczyną jest zatkany kanalik, to kropelki pomogą na krótko, ropa pojawi się znowu (bo łzy nie przemywają prawidłowo oka). Najlepiej jest po prostu udrożnić kanalik, nie bawiąc się w nieustanne podawanie kropelek (wiem z doświadczenia). Zabieg trwa kilka minut i jest bezbolesny. Lekarz może też zalecić najpierw masaż kącików oka, co czasem sprawia, że kanalik sam się udrażnia...
- Natalia_sk: U nas też jest taki problem. Mai oczy ropieją od ponad miesiąca i dopiero za miesiąc czeka nas wizyta u okulisty dziecięcego, najprawdopodobniej będzie miała oczyszczane kanaliki łzowe. Teraz, niestety, już ani krople, ani domowe sposoby nie pomagają. Tak więc zachęcam cię do wizyty u okulisty, oni naprawdę znają się na rzeczy! Przy okazji pewnie pokaże ci, jak masować kącik oka, co też może pomóc.