Wcześniaki mają swój hymn. „Piosenka utkana z miłości do dzieci”

2024-11-15 14:23

Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest 17 listopada. Towarzyszy mu wiele wydarzeń, nieodłącznym elementem jest podświetlenie budynków na fioletowo. Ten kolor symbolizuje wrażliwość i delikatność dzieci urodzonych przedwcześnie. Mali wojownicy dostali w tym roku wzruszający prezent - hymn wcześniaka.

Dzień Wcześniaka 2024 - piosenka dla dzieci urodzonych przedwcześnie

i

Autor: Getty Images Dzień Wcześniaka 2024 to nie tylko podświetlenie budynków na fioletowo. To również hymn nagrany specjalnie dla małych wojowników

Światowy Dzień Wcześniaka to święto małych wojowników, czyli dzieci urodzonych przed czasem. Jedno na 10 dzieci rodzi się na świecie jako wcześniak. Symbolem tego jest mała, fioletowa skarpetka, zawieszona obok dziewięciu większych. Obchody Dnia Wcześniaka to również specjalnie podświetlenie budynków, które na całym świecie mienią się na fioletowo. To kolor wcześniaków, oznaka ich wrażliwości i delikatności.

Fundacja Koalicja dla wcześniaka co roku w wyjątkowy sposób obchodzi Światowy Dzień Wcześniaka. W tym roku przygotowała dwie niespodzianki dla dzieci urodzonych przedwcześnie. To symboliczna grafika, stworzona specjalnie dla wcześniaków przez Andrzeja Pągowskiego, wybitnego polskiego grafika i plakacistę. Widzimy na niej maleńkie dziecko, które jest otoczone serduszkami, układającymi się w czterolistną koniczynkę, a obok ręce otulające to kruche i delikatne maleństwo.

Druga niespodzianka to wyjątkowa piosenka - hymn wcześniaków, który został nagrany dla nich i z nimi.

Piosenka na Dzień Wcześniaka. „Ruszyłem wcześnie w świat” to wzruszający hymn

Hymn wcześniaków ma tytuł „Ruszyłem wcześnie w świat”. Piosenkę stworzyli Olga Szomańska, Marcin Kołaczkowski i Jacek Subociałło, została zaśpiewana wspólnie z tymi, o których mówi tytuł - dziećmi, które ruszyły wcześnie w świat.

Słowa nagranego z okazji Dnia Wcześniaka 2024 hymnu oddają to, co najważniejsze - pokazują, że wcześniaki są cudownymi i radosnymi dziećmi, które wcześniej rozpoczęły swoją podróż. To pełne siły i woli walki maluchy, którym nie są straszne groźne fale i przeciwności. Są ogromną radością i dumą rodziców.

„Ruszyłem wcześnie w świat" to piosenka utkana z miłości do dzieci przez Fundacje Kolacja dla Wcześniaka i Nas. Dzieci są tu wielkimi gwiazdami. Dzieci, które na co dzień walczą z codziennością pokazując nam dorosłym jakimi są bohaterami. Pokochałam „nasze” dzieciaki całym sercem i już bardzo za nimi tęsknię. Czas w studio i na planie teledysku był jednym z najpiękniejszych, jakie do tej pory przeżyłam. Bo dzieci są szczere i mądre. Ta piosenka jest mi najbliższa ze wszystkich, które do tej pory napisałam z Jackiem Subociałło i Marcinem Kołaczkowskim. Wierzę, że „Ruszyłem wcześnie w świat” przybliży ten trudny i mocno bagatelizowany temat. Wierzę, że przyniesie samo dobro. Dobro i szczerość, które dzieci wyśpiewały i najpiękniej pokazały w teledysku. Jestem z nich bardzo dumna

- mówiła Olga Szomańska.

W Dzień Wcześniaka szczególnie pamiętajmy o potrzebach małych wojowników

Fundacja Koalicja dla wcześniaka przypomina, że Światowy Dzień Wcześniaka to doskonała okazja, aby powiedzieć o potrzebach i problemach wcześniaków. Jeszcze sporo jest do rozwiązania.

To przede wszstkim:

  • kwestia sprawnego procesu legislacyjnego dotyczącego ustawy o dodatkowym świadczeniu macierzyńskim dla rodziców wcześniaków i chorych noworodków,
  • wdrożenie programu opieki koordynowanej w całej Polsce,
  • udostępnienie wcześniakom szczepień przeciwko meningokokom,
  • stworzenie systemu rooming-in na oddziałach intensywnej terapii noworodka oraz patologii noworodka - aby mama mogła być stale przy swoim dziecku, a nie jedynie odwiedzać wcześniaka w wyznaczonych przez szpital ramach czasowych.
Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"