Dieta sokowa oczyszcza organizm z toksyn? Zasady i efekty diety sokowej

2019-08-05 11:59

Dieta sokowa, inaczej określana również jako terapia sokowa lub juicing, to jedna z metod na zrzucenie zbędnych kilogramów a także detoksykację organizmu. Nie każdy jednak może ją bezpiecznie stosować, dlatego nim j przejdziesz na dietę sokową, koniecznie zapoznaj się z jej zasadami.

Dieta sokowa
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Czym jest dieta sokowa?
 2. Jakie są zasady diety sokowej?
 3. Czy dieta sokowa jest zdrowa?
 4. Jakie są przeciwwskazania do stosowania diety sokowej?
 5. Jakie są efekty diety sokowej?

Dieta sokowa to w tej chwili jedna z najbardziej popularnych metod domowej detoksykacji organizmu. Czy sensowna i skuteczna? Dyskusje na ten temat ciągle trwają, gdyż póki co żadne badania nie udowodniły, że detoks za pomocą soków jest w ogóle technicznie możliwy.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest dieta sokowa?
  2. Jakie są zasady diety sokowej?
  3. Czy dieta sokowa jest zdrowa?
  4. Jakie są przeciwwskazania do stosowania diety sokowej?
  5. Jakie są efekty diety sokowej?

Czym jest dieta sokowa?

Toksyny jako takie (np. dioksyny czy metylortęć, a także substancje dostające się do organizmu wraz z wdychanym smogiem) kumulują się w tkance tłuszczowej - i w trakcie diety, która pomaga redukować nadmiar kalorii, są uwalniane wraz z tłuszczem do krwi, za pośrednictwem której transportowane są do wątroby, pełniącej funkcję detoksykującą. Tym niemniej jednak pewne obserwacje na myszach potwierdzają, że zawarte w niektórych warzywach i owocach kwasy organiczne, w tym kwas jabłkowy, czy cytrynowy, mogą mieć pewne działanie detoksykujące (badania udowodniły np. że przy bezpośrednim podaniu tych kwasów do otrzewnej myszy zatrutych glinem metal ten wiązał się z kałem).Niezależnie od tych badań jeśli chcesz na pewien czas przejść na dietę sokową, najlepszym czasem by ją przeprowadzić jest lato i wczesna jesień - rynek obfituje wówczas w świeże sezonowe owoce i warzywa, z których można wyciskać soki, diecie takiej sprzyja również pogoda - jest ładnie, ciepło, organizm nie domaga się więc wysoko energetycznych potraw. Mądrze i krótko stosowana dieta sokowa – nawet jeśli nie zadziała tak, jak jest reklamowana, czyli nie odtruje organizmu – z pewnością pomaga zrzucić nadmiar kilogramów i dobroczynnie wpływa na stan skóry, włosów i paznokci.

Jakie są zasady diety sokowej?

Najważniejszą zasadą diety sokowej jest to, że minimalny czas jej trwania to jeden dzień, maksymalny zaś tydzień (dłuższa rezygnacja z posiłków na rzecz soków może doprowadzić do niedoborów pokarmowych) - jednak wielu dietetyków zaleca, by na początek zdecydować się na wersję weekendową tej diety. Można ją powtarzać nie częściej niż raz na trzy miesiące.

  • Do diety sokowej trzeba się przygotować: dwa tygodnie wcześniej należy stopniowo rezygnować ze słodyczy, kawy, tłustych dań i fast foodów, zastępując je warzywami i owocami, które można jeść gotowane, lub na surowo - jako sałatki lub surówki.
  • W trakcie trwania właściwej diety każdy z pięciu tradycyjnych posiłków należy zastąpić porcją świeżo wyciśniętego soku. Najlepsze są te wyciskane z warzyw, głównie zielonych, gdyż zawierają one najmniej cukru. Warto również sięgać po sok pomidorowy, buraczany, z kwaszonej kapusty czy z grejpfruta. Polecane są też mieszanki warzywno-owocowe, np. sok z marchwi i selera z niewielkim dodatkiem jabłkowego.
  • W trakcie trwania diety sokowej nie wolno pić kawy, mocnej herbaty, alkoholu oraz napojów zawierających cukier. Można za to pić zieloną herbatę i lekkie napary ziołowe.
  • Każdy dzień diety trzeba zacząć od wypicia szklanki wody z sokiem z jednej cytryny. W pierwszej połowie dnia wolno pić soki owocowe (gdyż zawierają one cukier, który wieczorem mógłby odłożyć się w postaci zbędnej tkanki tłuszczowej), a na obiad i podwieczorek można pić soki z warzyw lub warzywne z odrobiną soku owocowego. Mogą być zimne lub lekko podgrzane, z dodatkiem ziół i przypraw - np. bazylii, gałki muszkatołowej, pieprzu czy tymianku. W porze kolacji dobrze jest wypić ziołową herbatkę i wodę mineralną, które mają właściwości oczyszczające.
  • Po zakończeniu diety nie należy wracać do normalnego sposobu odżywiania się, lecz starać się zrezygnować z potraw smażonych, tłustych i zbyt mocno przyprawionych. Soki nadal powinny w niej pozostać.

Najcenniejsze w trakcie diety sokowej są soki wyciskane za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej. Z jej pomocą można wyciskać soki z warzyw liściastych, poza tym w trakcie wyciskania metodą wolnoobrotową do soku przedostaje się również miąższ z owoców i warzyw.

Czy dieta sokowa jest zdrowa?

Soki z warzyw i owoców zawierają bardzo dużo witamin i składników mineralnych, jednak to nie wystarczy, by stosować ją ciągle - brakuje w nich innych cennych składników w odpowiedniej ilości, takich choćby jak białko, czy tłuszcze, których niedobór może mieć negatywny wpływ m.in. na stan mięśni (brak tych składników w diecie może sprawić, że organizm zacznie spalać tkankę mięśniową po to, by je pozyskać). Jest też niskokaloryczna, co może sprawić, że osoba na takiej diecie będzie odczuwała osłabienie, zmęczenie i niepokój. Soki dostarczają też dość dużo cukrów prostych, co może powodować dość gwałtowne skoki poziomu glukozy we krwi i wyrzuty insuliny. Dlatego też dietę tę wolno stosować tylko przez określony czas.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania diety sokowej?

Warto jednak wiedzieć, że nie każdy może stosować dietę sokową. Przeciwwskazaniem do detoksu sokowego jest ciąża oraz okres karmienia piersią, a także szereg chorób przewlekłych, zwłaszcza cukrzyca i nadciśnienie. Diety sokowej nie mogą również stosować dzieci i młodzież, osoby w podeszłym wieku, a także osoby, których praca lub tryb życia wymagają znacznego wysiłku fizycznego.

Jakie są efekty diety sokowej?

Kilka dni terapii sokowej przynosi widoczne efekty. Ponieważ soki zawierają dużo błonnika pokarmowego, dieta taka pomaga wyregulować pracę jelit. Przyspiesza również metabolizm - w trakcie tygodniowej diety sokowej ubywa nawet dwa-trzy kilogramy.