Drenaż (masaż) limfatyczny: wskazania i przebieg

2016-08-18 14:28

Drenaż limfatyczny to masaż uciskowy, usprawniający krążenie limfy i płynów tkankowych w organizmie. Zalecany w leczeniu obrzęków limfatycznych i zastoju limfy. Poprawia metabolizm, pobudza układ limfatyczny, przyspiesza proces oczyszczania organizmu. Sprawdź, dla kogo jest masaż limfatyczny i jak przebiega.

Drenaż limfatyczny: wskazania i przebieg
Autor: Thinkstockphotos.com Drenaż limfatyczny to masaż uciskowy, usprawniający krążenie limfy i płynów tkankowych w organizmie.

Spis treści

  1. Masaż limfatyczny: jak przebiega?
  2. Wskazania do drenażu limfatycznego
  3. Drenaż limfatyczny przeciwwskazania

Drenaż limfatyczny (masaż limfatyczny) to zabieg mający na celu usprawnienie przepływu limfy w organizmie, a polegający na mechanicznym przepchnięciu zalegającej chłonki w kierunku węzłów chłonnych.

Masaże limfatyczne wykonuje się w serii.

Drenaż przeprowadza  się w przypadku pojawienia się obrzęków i zastoin limfatycznych – umożliwia napływ bogatej w tlen krwi tętniczej, co poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego i usuwanie toksyn z organizmu.

Masaż limfatyczny: jak przebiega?

Nie masuje się węzłów chłonnych, tylko ich okolice, wykonując ruchy przesuwające, przepychające i wyciskające. W trakcie zabiegu wykonuje się masaż grzbietu, klatki piersiowej, brzucha, kończyn dolnych i górnych, karku i głowy oraz twarzy. Drenaż każdej części ciała rozpoczyna się głaskaniem, a kończy wyciskaniem (wyjątek stanowi szyja i twarz) - zawsze wzdłuż naczyń limfatycznych albo w kierunku najbliższych węzłów chłonnych.

Wskazania do drenażu limfatycznego

Drenaż limfatyczny przeciwwskazania

Warto wiedzieć

Układ limfatyczny: co to takiego?Układ limfatyczny inaczej chłonny to układ naczyń i przewodów, którymi płynie limfa – połączony jest z układem krążenia krwi. W jego skład wchodzą migdałki, gruczoły przytarczyczne, grasica, węzły i naczynia chłonne, śledziona. Chroni przed zakażeniami i odpowiada za cyrkulację płynów ustrojowych.  Gdy przepływ limfy zostaje zakłócony, pojawiają się problemy m.in. obrzęki.