Drenaż (masaż) limfatyczny: wskazania i przebieg

2016-08-18 14:28

Drenaż limfatyczny to masaż uciskowy, usprawniający krążenie limfy i płynów tkankowych w organizmie. Zalecany w leczeniu obrzęków limfatycznych i zastoju limfy. Poprawia metabolizm, pobudza układ limfatyczny, przyspiesza proces oczyszczania organizmu. Sprawdź, dla kogo jest masaż limfatyczny i jak przebiega.

Drenaż limfatyczny: wskazania i przebieg
Autor: Thinkstockphotos.com Drenaż limfatyczny to masaż uciskowy, usprawniający krążenie limfy i płynów tkankowych w organizmie.

Spis treści

  1. Masaż limfatyczny: jak przebiega?
  2. Wskazania do drenażu limfatycznego
  3. Drenaż limfatyczny przeciwwskazania

Drenaż limfatyczny (masaż limfatyczny) to zabieg mający na celu usprawnienie przepływu limfy w organizmie, a polegający na mechanicznym przepchnięciu zalegającej chłonki w kierunku węzłów chłonnych.

Masaże limfatyczne wykonuje się w serii.

Drenaż przeprowadza  się w przypadku pojawienia się obrzęków i zastoin limfatycznych – umożliwia napływ bogatej w tlen krwi tętniczej, co poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego i usuwanie toksyn z organizmu.

Masaż limfatyczny: jak przebiega?

Nie masuje się węzłów chłonnych, tylko ich okolice, wykonując ruchy przesuwające, przepychające i wyciskające. W trakcie zabiegu wykonuje się masaż grzbietu, klatki piersiowej, brzucha, kończyn dolnych i górnych, karku i głowy oraz twarzy. Drenaż każdej części ciała rozpoczyna się głaskaniem, a kończy wyciskaniem (wyjątek stanowi szyja i twarz) - zawsze wzdłuż naczyń limfatycznych albo w kierunku najbliższych węzłów chłonnych.

Wskazania do drenażu limfatycznego

Drenaż limfatyczny przeciwwskazania

Warto wiedzieć

Układ limfatyczny: co to takiego?Układ limfatyczny inaczej chłonny to układ naczyń i przewodów, którymi płynie limfa – połączony jest z układem krążenia krwi. W jego skład wchodzą migdałki, gruczoły przytarczyczne, grasica, węzły i naczynia chłonne, śledziona. Chroni przed zakażeniami i odpowiada za cyrkulację płynów ustrojowych.  Gdy przepływ limfy zostaje zakłócony, pojawiają się problemy m.in. obrzęki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza