Jest decyzja NFZ o zawieszeniu rehabilitacji, szczepień i planowanych zabiegów

2020-03-16 7:41

Dnia 15 marca 2020 roku NFZ wydał decyzję o zawieszeniu świadczeń rehabilitacyjnych, planowanych pobytów w szpitalach oraz badań profilaktycznych i szczepień na czas zagrożenia epidemicznego w kraju.

Rehabilitacja stacjonarna
Autor: Getty images

Narodowy Fundusz Zdrowia odpowiedział na apel Krajowej Izby Fizjoterapeutów. W związku z epidemią koronawirusa zalecił ograniczenie do niezbędnego minimum lub wstrzymanie świadczeń rehabilitacji leczniczej. Decyzja dotyczy ambulatoriów, dziennych i stacjonarnych oddziałów oraz fizjoterapii domowej.

Jednocześnie NFZ przypomina, że w przypadku nieudzielenia świadczenia, świadczeniodawca niezwłocznie powinien powiadomić o tym fakcie oddział wojewódzki Funduszu.

W oficjalnym oświadczeniu NFZ czytamy, że takie wstrzymania są niezbędne i mają służyć minimalizacji ryzyka transmisji infekcji COViD-19.

Decyzja NFZ o zawieszeniu wykonywania świadczeń dotyczy przede wszystkim:

  • planowanych pobytów w szpitalach w celu: przeprowadzenia diagnostyki oraz zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych,
  • prowadzenia rehabilitacji leczniczej,
  • świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień,
  • stomatologii,
  • ambulatoryjnej opieki specjalistycznej,
  • badań diagnostycznych wykonywanych ambulatoryjnie takich jak: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, PET, gastroskopia, kolonoskopia, USG,
  • badań profilaktycznych i przeprowadzania szczepień.

Oczywiście NFZ zaleca, aby każdy przypadek rozpatrywać indywidualnie, tj. wziąć pod uwagę uwarunkowania i ryzyka dotyczące stanu zdrowia pacjentów i prawdopodobieństwo pogorszenia tego stanu.

NFZ zalecił także całkowite zawieszenie udzielania świadczeń w mammobusach i dentobusach.

#RazemPrzeciwKoronawirusowi logotypy
Autor: Materiały prasowe

#RazemPrzeciwKoronawirusowi

Wprowadzono stan zagrożenia epidemiologicznego. Czeka nas wiele ograniczeń.

Czytaj więcej

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza