Kuracja pitna (krenoterapia) wodami zdrojowymi

2020-08-06 11:44

Kuracja pitna (krenoterapia) wodami zdrojowymi to jedna z najstarszych metod leczenia uzdrowiskowego. Picie wód leczniczych to nieodłączny element pobytu w polskich kurortach. Spacerowanie po uzdrowisku z naczyniem z charakterystycznym dzióbkiem, z którego pije się wodę, sprzyja odprężeniu, kontaktom towarzyskim, a przede wszystkim zdrowiu.

Kuracja pitna (krenoterapia) wodami zdrojowymi
Autor: Thinkstockphotos.com Kuracja pitna (krenoterapia) wodami zdrojowymi to jedna z najstarszych form leczenia uzdrowiskowego.

Kuracja pitna (krenoterapia) wodami zdrojowymi to jedna z najstarszych form leczenia uzdrowiskowego, która polega na piciu - zgodnie z zaleceniami lekarza - mineralnych wód leczniczych o konkretnej temperaturze, przez określony czas i w ustalonych ilościach. Zdrojowe wody lecznicze można nazywać mineralnymi, jeśli zawierają ponad 1 g składników mineralnych w litrze wody.

Mimo że picie wód leczniczych stosuje się od pokoleń, przekonanie o skuteczności tej metody w dalszym ciągu opiera się na subiektywnych odczuciach pacjenta, a nie na badaniach naukowych.

Spis treści

 1. Kuracja pitna (krenoterapia) - wskazania i zastosowanie
 2. Kuracja pitna (krenoterapia) - na czym polega?

Obecnie w kuracjach pitnych wykorzystuje się wody o różnej zawartości chemicznej:

 • chlorkowo-sodowe (słone, tzw. solanki)
 • wodorowęglanowe
 • szczawy (zawierający naturalny dwutlenek węgla)
 • siarczkowo-siarkowodorowe

  To właśnie zawartość w wodzie dodatkowych związków chemicznych ma istotny wpływ na efekt terapii. Kuracja może być modyfikowana poprzez mieszanie kilku wód zdrojowych. Poza zawartością składników chemicznych zwraca się uwagę także na stężenie składników mineralnych, które zwykle nie przekracza 1,5 proc.

  Kuracja pitna (krenoterapia) - wskazania i zastosowanie

  • choroby układu pokarmowego, m.in. wrzody czy nieżyt żołądka, refluks, zaparcia, zespół jelita drażliwego
  • choroby układu krążenia, m.in. nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca w okresie dławicy piersiowej stabilnej, zespół Raynauda
  • choroby układu oddechowego, m.in. nawracające zapalenie oskrzeli
  • choroby układu nerwowego, m.in. migrenowe bóle głowy, nerwice reaktywne
  • choroby układu moczowego, m.in. kamica moczowa, kolki nerkowe, infekcje dróg moczowych
  • choroby metaboliczne, m.in. otyłość, cukrzyca, zaburzenia funkcji tarczycy

  Kuracja pitna (krenoterapia) - na czym polega?

  Wody pitne podaje się w specjalnych kubeczkach, tzw. pijałkach, lub jednorazowych kubeczkach ze słomkami.

  Wody te przyjmuje się w określonych ilościach i czasie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Wodę zdrojową pije się zwykle 3 razy dziennie po 200 ml, przed posiłkami. W niektórych przypadkach (np. w terapii kamicy nerek) można po nią sięgać częściej i w większych ilościach.

  Czytaj też:

  • Wysowa-Zdrój: wody mineralne Józef, Franciszek, Henryk, Wysowianka
  • Zamiast wody oligoceńskiej pij wodę mineralną

  Nie bez znaczenia jest także tempo picia wody i jej temperatura. Wykazano, że woda o temperaturze niższej niż temperatura ciała pobudza perystaltykę jelit, jeśli pije się ją szybko. Bardzo powolne jej picie lub ogrzanie do temperatury ciała zmniejsza ten efekt. Z kolei wody, które mają temperaturę wyższą niż 36,6 pobudzają funkcje wydzielnicze wątroby i trzustki.

  Kuracja pitna może być stosowania nie tylko w uzdrowisku, lecz także - na zalecenie lekarza - w domu. Wówczas korzysta się butelkowanych wód leczniczych, które można kupić w aptekach lub specjalistycznych sklepach.

  Krenoterapia może być podstawą terapii lub jej uzupełnieniem (np. można ją stosować łącznie z kąpielami leczniczymi)

  Sonda
  Byłeś kiedyś w sanatorium?