W co się ubrać na jogę? Na to zwróć uwagę przy zakupie stroju na jogę

2018-06-27 15:39

Jakie ubranie wybrać na zajęcia jogi? Najważniejsze, aby podczas wykonywania ćwiczeń czuć się swobodnie i komfortowo. Odpowiednio dobrany t-shirt i wygodne spodnie ułatwią nam wszelkie ruchy i pozwolą skupić się na ćwiczeniach.

W co się ubrać na jogę? Na to zwróć uwagę przy zakupie stroju na jogę
Autor: Denis Raev Strój do jogi nie powinien ograniczać ruchów i dawać komfort podczas rozciągania.

Spis treści

 1. Ubranie na jogę
 2. Bluzka do jogi
 3. Niezbędny element ubioru - stanik sportowy
 4. Spodnie do jogi
 5. Buty do jogi

W co się ubrać na zajęcia jogi? Strój na jogę jest jednym z elementów, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Wybieramy ubrania, które nie będą krępować ruchów i ułatwią wykonywanie ćwiczeń.

Ubranie na jogę

Do ćwiczeń jogi wybieraj ubrania wykonane z naturalnych materiałów, pozwalających ciału oddychać, takich jak bawełna czy len. Strój powinien być wygodny - najlepiej nie za ciasny i nie za luźny. Obcisłe ubranie spowoduje dyskomfort i może doprowadzić do obtarć. Jeśli ubierzesz się zbyt luźno, podczas wykonywania skomplikowanych ćwiczeń spodnie lub bluzka mogą się zsunąć, odkrywając nagie ciało.

Bluzka do jogi

Najlepszym rozwiązaniem jest przylegający do ciała t-shirt lub bokserka. Należy pamiętać o tym, że ukrywając kształt ciała pod bardzo luźnym t-shirtem, stwarzasz ryzyko zsunięcia się stroju podczas wykonywania pozycji odwróconych.

Do wyboru:

 • bokserka,
 • top,
 • bluzka zakrywająca biodra z długim rękawem,
 • kamizelka zakładana przez głowę.
To ci się przyda

Niezbędny element ubioru - stanik sportowy

Jogi nie należy ćwiczyć w tradycyjnym biustonoszu z fiszbinami. Jest to bardzo niewygodne, bo po pierwsze - krępuje ruchy i uniemożliwia odpowiednie rozciągnięcie się, po drugie może powodować uciski i otarcia.

Zanim zaczniesz praktykę jogi, koniecznie zaopatrz się w miękki, elastyczny stanik sportowy. Dzięki niemu nic nie będzie ograniczało twoich ruchów, a biust zostanie odpowiednio podtrzymany.

Sprawdź: Jak dobrać stanik sportowy? Porady

Spodnie do jogi

Osoby uprawiające jogę polecają przylegające do ciała legginsy lub luźne spodnie ze ściągaczami. Pamiętaj jednak o tym, żeby nie wybierać spodni ograniczających ruchy. Ciasne legginsy ograniczą możliwości ciała podczas rozciągania, a zbyt luźne spodnie mogą się plątać między nogami, przeszkadzając w utrzymaniu prawidłowej pozycji.

Jeśli nie wstydzisz się swojego ciała, wybieraj krótkie spodenki, lub legginsy do kolan. Dzięki temu osoba prowadząca ćwiczenia będzie mogła kontrolować ułożenie twoich kończyn i stawów.

Do wyboru:

 • legginsy - do kostek lub do kolan,
 • dopasowane w biodrach spodnie dresowe,
 • luźne spodnie ze ściągaczami,
 • krótkie spodenki przylegające do ud.

Buty do jogi

Jogę zazwyczaj ćwiczy się boso. Pozwala to na całkowitą kontrolę ciała i zapobiega poślizgnięciu. Jeśli uważasz, że bez butów będziesz czuć się niekomfortowo, możesz wybrać obuwie zaprojektowane specjalnie do ćwiczeń jogi. Buty dla joginów charakteryzują się elastycznością i lekkością tworzywa, z którego są wykonane oraz antypoślizgową podeszwą.