Chcesz szybko wrócić do formy po porodzie? Tych ćwiczeń unikaj

2024-11-25 14:51

Powrót to wagi sprzed ciąży bywa długim procesem, wiele mam dość szybko wskakuje więc na matę, by nadmiarowe kilogramy spalić ćwiczeniami. Są jednak takie ćwiczenia, których po porodzie lepiej unikać. Zobacz czego nie ćwiczyć zaraz po porodzie.

Chcesz szybko wrócić do formy po porodzie? Tych ćwiczeń unikaj

i

Autor: Getty Images Chcesz szybko wrócić do formy po porodzie? Tych ćwiczeń unikaj

To, ile kilogramów przytyjesz w ciąży zależy od wielu czynników. Według lekarskich zaleceń ciężarne z nadwagą i otyłością powinny przybrać najmniej, bo od 7 do 11 kg, za to kobiety z niskim BMI przed ciążą powinny przytyć najwięcej: od 12 do 18 kg.

Wiele kobiet liczy na to, że karmienie piersią pozwoli szybko schudnąć, jednak nie zawsze tak się dzieje. Bo choć kobieta, która karmi dziecko wyłącznie naturalnie, spala nawet 600 kcal bez zauważalnego wysiłku fizycznego, może mieć też zdecydowanie większy apetyt od tej, która karmi dziecko butelką.

To m.in. kwestia hormonu o nazwie prolaktyna, który pobudza apetyt, a jednocześnie ogranicza metabolizm tłuszczów.

To dlatego aby wrócić do formy po porodzie warto zadbać zarówno o właściwą dietę i ćwiczenia. Niektórym mamom trudno zmotywować się do ruchu po porodzie, jednak dobrze ułożony plan treningowy (niekoniecznie wyczerpujący) może przynieść wiele korzyści, nie tylko w kwestii wyglądu.

Jak schudnąć po porodzie? Nie stosuj głodówek, daj sobie czas

Być może brzmi to jak frazes i nie jest tym, co chciałabyś usłyszeć walcząc o smukłą sylwetkę po porodzie. Prawda jest jednak taka, że twoje ciało wykonało ogromną pracę, dużym wysiłkiem był również poród, a powrót do formy zajmie długie tygodnie.

M jak Mama Google News
Autor:

Nie chodzi tylko o wygląd skóry, lecz także stan narządów rodnych i organów, które także w czasie połogu muszą „wrócić na swoje miejsce”.

Niektóre ćwiczenia możesz robić już w pierwszym tygodniu po porodzie. Choć może brzmi to dziwnie, są w pełni bezpieczne i wspierają ciało w regeneracji. Ćwiczenia wykonywane w połogu nie zostały wymyślone po to, by młode mamy zyskały talię osy, ale by zapobiec w przyszłości problemom takim jak nietrzymanie moczu po porodzie czy ból kręgosłupa.

Tych ćwiczeń po porodzie nie rób

Gdy okres połogu już się skończy, a od ginekologa i fizjoterapeuty uroginekologicznego usłyszysz, że możesz bezpiecznie wrócić do treningów, być może od razu zaczniesz wykonywać ćwiczenia angażujące mięśnie brzucha. To głównie nad nimi chcą pracować młode mamy. 

Trenerka Katarzyna Bigos, która układa m.in. treningi dla kobiet w ciąży i po porodzie przestrzega przed kilkoma konkretnymi aktywnościami.

− Od 6 lat zajmuje się treningiem kobiet w ciąży i po porodzie. Pracuje z mamami na sali, prowadzę kursy on line z gotowymi programami i treningami, w których wzięło udział już kilka tysięcy przyszłych mam, prowadzę szkolenia dla trenerów i fizjoterapeutów czy wreszcie treningi personalne. To niesamowicie piękna, ale też odpowiedzialna praca

- pisze @kasia_bigos_trenerka na Instagramie.

Zdecydowanie odradza takie ćwiczenia jak:

  • plank,
  • klasyczne spięcia (brzuszki),
  • skakanie na skakance,
  • toes to bar (unoszenie wyprostowanych nóg w zwisie na drążku),
  • podciąganie,
  • wskoki na skrzynię,
  • burpees.

Powyższe ćwiczenia mogą niepotrzebnie obciążać dno miednicy i zwiększać ciśnienie śródbrzuszne. W konsekwencji mogą przyczyniać się do wysiłkowego nietrzymania moczu, obniżenia narządów, przepukliny, rozejścia mięśnia prostego brzucha.

−Mamy wciąż mnóstwo sposobów i narzędzi do bezpiecznej pracy w ciąży, a trening na tym etapie moim zdaniem powinien przede wszystkim wszystkim służyć wyjątkowym potrzebom tego etapu i wsparciu przyszłej mamy

- dodaje trenerka.