Wpław

2008-05-20 17:54

Dobrze jest umieć pływać. Dla zdrowia, bezpieczeństwa, kondycji i przyjemności. Niemal każdy człowiek lubi przebywać nad wodą. Niektórzy wolą wylegiwać się na morskich plażach i tylko od czasu do czasu popryskać się kroplami wody dla ochłody. Inni przepadają za skakaniem przez  fale, jeszcze inni z upodobaniem oddają się rozmaitym zabawom wodnym - pływaniu łódką, żeglowaniu, nartom wodnym lub nurkowaniu.

Wpław
Autor: photos.com

Dla bezpiecznego uprawiania każdego z tych sportów niezbędna jest umiejętność pływania. Im lepiej dajemy sobie radę w wodzie, tym większą przyjemność sprawia nam zgłębianie kolejnych tajników tej dyscypliny , choć w przypadku dzieci zawsze najlepiej zaczynać od zabawy. Jest coraz więcej basenów z oddzielnymi, płytkimi brodzikami ze zjeżdżalniami i specjalnymi wodospadami.

W czepku i okularkach

W sklepach jest wiele rozamitych akcesoriów, pomagających w nauce pływania i niezbędnych podczas doskonalenia techniki. Do najpopularniejszych przyborów pływaka należą,oprócz oczywiście kostumów kąpielowych, czepki i okularki - idealne zwłaszcza na basenach. Okularki pozwalają patrzeć pod wodą bez narażania oczu na podrażnienie chlorowaną wodą w basenie czy też słoną w morzu. Czepki silikonowe lub z lycry wymagane są na większości ośrodków posiadających kryte baseny.
Bardzo przydatne do nauki pływania sąpłetwy oraz deska. Płetwy pomagają utrzymać ciało w pozycji horyzontalnej, zwiększają efektywność pracy nóg, ułatwiają opanowanie techniki pływania a mniej zaawansowanym zapewniają odpowiednią szybkość. Deska z kolei ułatwia utrzymanie się na powierzchni, a równocześnie pozwala doskonalić pracę nóg i rąk. Natomiast dmuchane pływaki na ramiona są zupełnie nieprzydatne w trakcie nauki pływania, gdyż wymuszają niewłaściwą pozycję tułowia i nadają się jedynie do zabawy z małymi dziećmi.

W morzu lub na basenie

Każdy człowiek ma naturalną zdolność do utrzymywania się na powierzchni wody, należy tylko nauczyć się spokojnie i regularnie oddychać. Powietrze wciągane do płuc powoduje, że wprawni pływacy utrzymują się na wodzie przez dłuższy czas niemal w bezruchu. Słona morska woda zapewnia znacznie lepszą pływalność, toteż niektórym łatwiej będzie nauczyć pływać się w morzu czy oceanie, oczywiście pod warunkiem zachowania ostrożności. W morzu nigdy nie należy pływać samemu i zawsze trzeba wcześniej sprawdzić głębokość i rodzaj brzegu, prognozę pogody oraz siłę i rodzaj prądów.

Żabką lub motylkiem

Najtudniejszą przeszkodą do pokonania podczas nauki pływania jest dla wielu osób zanurzenie twarzy i położenie się płasko na wodzie. Takie ćwiczenia najlepiej wykonywać przy krawędzi basenu tak długo, aż organizm przyzwyczai się do nowych warunków. Najwięcej osób zaczyna od pływania stylem klasycznym - tak zwaną „żabką”. To doskonały sposób dla osób uprawiających rekreację, gdyż nie trzeba tu wkładać dużego wysiłku, choć prawidłowa „żabka” wymaga dobrej koordynacji i techniki. Ruchy powinny być symetryczne i zsynchronizowane. Kraul na piersiach umożliwia najszybsze poruszanie się człowiekowi wpław. Wiele osób nazywa go stylem dowolnym, gdyż zawodnicy startujący w zawodach stylem dowolnym zwykle wybierają właśnie kraul. Natomiast styl motylkowy czyli „delfin”, opracowany najpóźniej i zaprezentowany oficjalnie dopiero w 1952 roku wygląda bardzo efektownie, wymaga dużo siły, koordynacji ruchów i umiejętności falowania w wodzie. Falowanie to rytmiczne skoordynowane ruchy nóg i tułowia przypominające sposób poruszania się delfina, natomiast  praca rąk podobna jest do ruchów motyla.

poradnikzdrowie.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza