Andrzejkowe wróżby – przepowiednie matrymonialne

2013-11-24 12:16

Wieczór andrzejkowy to najlepsza okazja, by dowiedzieć się, jaka czeka nas przyszłość. Właśnie wtedy, w wigilię św. Andrzeja, najczęściej organizujemy seanse wróżenia. Zwykle mają one formę zabawy, choć niektórzy traktują te przepowiednie całkiem serio. Warto poznać popularne wróżby andrzejkowe, dzięki którym poznamy naszą matrymonialną przyszłość

przepowiednie matrymonialne
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Wróżby andrzejkowe – łupiny z orzecha
  2. Wróżby andrzejkowe – przekładanie butów
  3. Wróżby andrzejkowe – rzucanie butem
  4. Wróżby andrzejkowe – serce z literami
  5. Wróżby andrzejkowe – włos

Dawniej w andrzejkowy wieczór wróżyły sobie tylko panny. Chciały poznać, kto będzie ich przyszłym mężem, imię kawalera i termin ślubu. Dzisiejsze wróżby andrzejkowe mają bardziej uniwersalny charakter (wróżą sobie młodzi chłopcy i dziewczęta, a także osoby pozostające w związkach małżeńskich i starsze), ale nadal większość wróżb dotyczy tematu zamążpójścia.

Wróżby andrzejkowe – łupiny z orzecha

To wróżba dla zakochanych: para, która „ma się ku sobie” wkłada do miski z wodą dwie łupiny orzecha. Chłopak kładzie łupinę z jednego brzegu naczynia, dziewczyna z drugiego. Jeśli do siebie dopłyną – para się wkrótce (w najbliższym roku) pobierze.

Wróżby andrzejkowe – przekładanie butów

Wszyscy uczestnicy zabawy (najlepiej by, było ich wielu) muszą zdjąć po jednym (koniecznie lewym) bucie, a następnie układać je jeden za drugim na przemian od początku jednej ściany pokoju w kierunku drugiej (w jednej z wersji – w kierunku progu w drzwiach). Właściciel lub właścicielka buta, który dotknie przeciwległej ściany (przekroczy próg) najszybciej znajdzie partnera (panna pierwsza wyjdzie za mąż, a kawaler pierwszy się ożeni).

Wróżby andrzejkowe – rzucanie butem

Każdy uczestnik andrzejkowej imprezy rzuca butem przez ramię za siebie. Ta osoba, której but upadnie odwrócony do drzwi noskiem, rychło wyjdzie za mąż lub się ożeni.

Wróżby andrzejkowe – serce z literami

Zanim zaczniemy wróżyć, musimy wyciąć serce z papieru i napisać na nim wszystkie litery alfabetu. Następnie serce odwracamy zapisaną stroną do dołu i przekłuwamy je igłą. Litera, na którą natrafimy, to pierwsza litera imienia przyszłego wybranka lub wybranej. Jeżeli nie przekłujemy żadnej z liter - na miłość będziemy musieli jeszcze poczekać.

Wróżby andrzejkowe – włos

Dzięki tej wróżbie w andrzejkowy wieczór niezamężna dziewczyna może poznać inicjał imienia lub nazwiska przyszłego partnera: przy blasku świec panna powinna wyrwać sobie jak najdłuższy włos z własnej głowy. Następnie trzymając go kciukiem i palcem wskazującym, należy odmierzać kolejne litery alfabetu. Gdy włos jest bardzo długi, trzeba powtórzyć odliczanie liter alfabetu, aż do końca włosa. Ta litera, która wypadnie na końcu, to inicjał imienia lub nazwiska przyszłego ukochanego.

www.dlarodzinki.pl