BOŻE NARODZENIE 2013 - w rodzinnym gronie czy daleko od domu?

2013-12-02 16:43

Zgodnie z tradycją w Boże Narodzenie odwiedzamy bliskich, by wspólnie cieszyć się tym wyjątkowym czasem. Jednak w ostatnich latach coraz częściej zamiast świętować w towarzystwie licznej rodziny, chętniej spędzamy Boże Narodzenie w kameralnym gronie lub – uciekając od przedświątecznej gorączki – wyjeżdżamy z domu. Dlaczego tak się dzieje, dlaczego coraz mniej chętnie odwiedzamy bliskich w święta?

boze narodzenie dlaczego coraz mniej chetnie odwiedzamy bliskich w swieta
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Wigilia i święta Bożego Narodzenia we wspomnieniach
  2. Boże Narodzenie na wyjeździe
  3. Święta Bożego Narodzenia dzisiaj

Tradycyjne święta kojarzą nam się z pięknie przystrojoną choinką, smakowitymi zapachami dochodzącymi z kuchni i domem pełnym gości. Dlatego właśnie Boże Narodzenie uważane jest za najpiękniejsze i najbardziej rodzinne spośród wszystkich świąt w roku.

Wigilia i święta Bożego Narodzenia we wspomnieniach

Z rozrzewnieniem wspominamy wigilie naszego dzieciństwa – liczna rodzina zgromadzona wokół zielonego drzewka i śpiewająca kolędy, wspólne rozpakowywanie prezentów, spotkania i rozmowy z bliskimi...  Ale warto pamiętać, że kilkadziesiąt lat temu model rodziny był nieco inny niż dzisiaj. Inne też były warunki życia. Często w jednym domu mieszkało kilka pokoleń – dzieci, rodzice, dziadkowie, a nierzadko także pradziadkowie. Przed świętami wszyscy członkowie rodziny mobilizowali się do przygotowań – jedni dbali o wystrój domu, inni przygotowywali świąteczne jedzenie, a jeszcze inni zajmowali się kupowaniem prezentów. Na wigilię oprócz domowników przybywali pozostali członkowie najbliższej rodziny – dzieci, które „wyfrunęły” z rodzinnego gniazda wraz ze swoimi rodzinami. W pozostałe dni świąt można się było spodziewać odwiedzin dalszych krewnych, znajomych, przyjaciół, a nawet sąsiadów.

Boże Narodzenie na wyjeździe

Współczesne Boże Narodzenie to dla większości z nas przede wszystkim przedświąteczna gorączka związana z przygotowaniami – sprzątaniem, kupowaniem prezentów i ozdób do dekoracji domu. O tym, że zbliżają się święta wiemy już od połowy listopada, bo już mniej więcej w tym okresie pojawiają się w sklepach dekoracje bożonarodzeniowe. Jest czas, by przywyknąć, ale także zmęczyć i znudzić się świątecznymi motywami. Poza tym okres Bożego Narodzenia to kilka dni, kiedy można wypocząć. Dlatego wiele osób planuje święta spędzić daleko od domu, od stresów i problemów, i traktuje ten czas jak szczególny rodzaj urlopu.

Święta Bożego Narodzenia dzisiaj

Jednak zdecydowana większość z nas spędza święta Bożego Narodzenia w domu. Nadal staramy się, by na stole pojawiło się 12 potraw, przystrajamy choinkę i dekorujemy mieszkania – może nawet z większym przepychem niż dawniej, ale w niewielu domach można przy wigilijnym stole spotkać kilka pokoleń. Bardzo często współczesna wigilia ma kameralny charakter – zwykle są na niej tylko rodzice wraz z dziećmi. Pamiętajmy również, że wiele osób wyjechało z Polski za granicę w poszukiwaniu pracy. Ci, którym się udało ułożyć sobie życie w Niemczech, Anglii czy Stanach Zjednoczonych, często niechętnie wracają – czy to z przyczyn finansowych, czy po prostu dlatego że z nowym krajem związali swoją przyszłość.

To chyba znak naszych czasów - tradycyjny model rodziny odchodzi do lamusa, coraz mniej chętnie zakładamy rodziny, coraz później decydujemy się na dzieci, chętniej i częściej zmieniamy miejsce zamieszkania i pracę.  Ponadto współczesne święta mają coraz bardziej świecki charakter – dziś to bardziej czas dekoracji niż prawdziwego przeżycia.  Czy w związku z tym powinniśmy się martwić, co stanie się ze świętami Bożego Narodzenia – najbardziej rodzinnymi ze wszystkich świąt w roku?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza