BOŻE NARODZENIE: Zobacz koniecznie krakowskie szopki bożonarodzeniowe

2013-12-05 7:00

Szopki bożonarodzeniowe co roku przyciągają mnóstwo zwiedzających. Ich oglądanie sprawia dzieciom masę radości, a rodzinne przybywanie do stajenki w czasie świąt, dla wielu stało się tradycją. Z najpiękniejszych szopek bożonarodzeniowych słynie Kraków. Tutaj, co roku, w pierwszy czwartek grudnia organizowany jest konkurs na najwspanialszą szopkę krakowską. Krakowską - bo każda z nich to miniatura zabytkowych budowli tego miasta. Pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym pokaz przyniesionych przez twórców szopek przyciąga zawsze wielu turystów, którzy podziwiają misternie wykonane, kolorowe budyneczki - dzieła sztuki rękodzielniczej.

szopki krakowskie
Autor: Szopki Krakowskie

W Krakowie szopki bożonarodzeniowe i konkurs z nimi związany to wieloletnia tradycja. Po hejnale z Wieży Mariackiej szopki wyruszają w barwnym korowodzie do Pałacu Krzysztofory. Tu zostaną ocenione przez jury, które wybierze tę najpiękniejszą, a najciekawsze prace trafią do zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Zanim jednak tak się stanie, będą podziwiane na pokonkursowej wystawie szopek przez cały Kraków i tych, którzy specjalnie dla nich przemierzą w ten świąteczny czas dziesiątki kilometrów. W tym roku wystawa potrwa do 26 lutego.

Tradycyjna szopka to Dzieciątko w żłobku, Maryja, Józef, aniołowie, pasterze, Trzej Królowie i zwierzęta. Szopki budowane są niemal w każdym mieście i można je podziwiać we wszystkich kościołach w Polsce. Zamiast więc siedzieć cały czas za stołem czy oglądać telewizję lepiej wybrać się na rodzinny spacer i odwiedzić stajenkę betlejemską - symbol bożonarodzeniowych świąt.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Pałac Krzysztofory
Rynek Główny 35
31-011 Kraków

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa