CHRZCINY - zwyczaje związane ze chrzcinami

2013-04-29 17:42

W dniu chrztu dziecka lepiej trzymać się tradycji, by nie wzbudzać niepotrzebnych emocji w kościele podczas chrztu i podczas uroczystego przyjęcia w domu. Chrzest to ważne wydarzenie i warto zachować powagę tego dnia.

chrzciny zwyczaje
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Chrzest dziecka - co jest najważniejsze
  2. Chrzest dziecka - jak się zachować w kościele

Chrzest dziecka to wydarzenie, na które czeka cała rodzina.

Chrzest dziecka - co jest najważniejsze

Przede wszystkim zadbaj o odpowiedni strój dziecka. Choć nie ma zakazu ubierania dziecka na kolorowo, lepiej postaw na tradycyjny stój do chrztu. Powinien on być w kolorze jasnym, najlepiej białym, beżowym, delikatnie różowym lub błękitnym. Jeśli chcesz, by nie był to zestaw ubranek na raz, wybierz uniwersalne ciuszki, np. dla chłopca biała koszulka polo i sweterek oraz białe ogrodniczki, a dla dziewczynki bawełniana biała sukienka. Małego niemowlaka możesz z powodzeniem ubrać w biały kaftanik i śpioszki i okryć białym kocykiem. Na to potrzebna będzie tzw. biała szata (kupuje ją matka chrzestna).

Chrzest dziecka - jak się zachować w kościele

Przed ołtarzem stoicie najpierw ty z mężem, a za wami rodzice chrzestni, ale to tak naprawdę zależy od parafii i od tego czy tego dnia jest więcej chrztów. Dziecko najczęściej pozostaje w ramionach mamy. Podczas chrztu razem z rodzicami chrzestnymi będziecie publicznie wyznawać wiarę oraz obiecywać wychowanie dziecka w wierze katolickiej (ksiądz zada wam konkretne pytania). Ojciec chrzestny zobowiązany jest do zapalenia świecy (którą uprzednio kupuje) od płonącego paschału i trzymanie jej podczas ceremonii chrztu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza