"Zapłać tyle, ile warte jest twoje dziecko" - co słyszą rodzice, którzy chcą ochrzcić dziecko?

2022-03-02 10:48

"Co łaska", czyli...? Może zgodnie z cennikiem? Ile płacą polskie rodziny za sakrament Chrztu? Kwoty są bardzo rozbieżne. Wszystko zależy od parafii, ale też tego, czy chrzest odbędzie się w trakcie, czy po mszy, w tygodniu, czy w święta i na ile "bogato" będzie wyglądał. Jak się okazuje chrzest może być droższy tylko dlatego, że rodzice dziecka żyją w konkubinacie. Wciąż jednak zdarzają się księża, którzy nie chcą przyjmować "ofiar" i chrzczą dzieci za darmo.

chrzest
Autor: Getty Images Ile w Polsce płaci się za Chrzest?

- "Proszę księdza, za ten chrzest to co łaska, czy są jakieś preferencje?" - pytamy z uśmiechem podczas ustalania z księdzem terminu chrztu naszej córki. - "Tutaj nikt nikomu łaski robił nie będzie." - odpowiada ksiądz dość poirytyowany. Gdy jednak wręczamy kopertę, od razu zagląda do środka i komentuje z uznaniem - "Godna ofiara".

Takich osobliwych scenek z rozmów z księżmi jest mnóstwo. Dla młodych rodziców to dość stresująca sytuacja. Ile zapłacić za Chrzest Święty? Czy w ogóle płacić? Co z parafiami, w których istnieją "cenniki"? Pytamy mam z całej Polski, ile wydały na sakrament chrztu swojego dziecka. 

Spis treści

 1. Ile zapłacić za Chrzest - skąd te wszystkie wątpliwości?
 2. "Co łaska" - na taką "ofiarę" decydują się polscy rodzice
 3. Ślub plus chrzest - jakie ceny w "pakiecie"?
 4. Parafie z cennikiem
 5. Chrzest dla rodziców żyjących bez ślubu i inne kontrowersje
Jakie obowiązki ma matka chrzestna?

Ile zapłacić za Chrzest - skąd te wszystkie wątpliwości?

Chrzest to ważne wydarzenie w życiu każdej wierzącej rodziny. Często jednak zbiega się z innymi wydatkami - narodzinami dziecka, bądź też ślubem kościelnym rodziców.

Sprawdź: Chrzest dziecka - potrzebne dokumenty i zaświadczenia do chrztu dziecka

Kiedy robi się chrzest? W jakim wieku najlepiej jest ochrzcić dziecko?

Pomijając kwestie finansowe, wielu rodziców zastanawia się zwyczajnie - ile wypada dać? Księża bowiem reagują przeróżnie. Część, tych kapłanów, którzy kierują się głównie powołaniem, w ogóle nie chce przyjmować pieniędzy. Dużo jest też niestety takich, którzy potrafią oburzyć się na zbyt małą "ofiarę"

Zapytałyśmy więc mam z różnych stron Polski, jak to wyglądało w ich wypadku. Zobaczcie same.

"Co łaska" - na taką "ofiarę" decydują się polscy rodzice

Na początek warto zaznaczyć, że

samo udzielenie sakramentu nie może podlegać ofierze, a ksiądz nie ma prawa odmówić udzielania go z przyczyn finansowych. 

Sam Papież Franciszek tak odniósł się do tematu w obszernym wywiadzie "W Niebie i na Ziemi", Wyd. Znak, 2013:

"Czuję sprzeciw, słysząc o "cennikach" na ceremonie religijne. (...) To jest robienie interesu na kulcie. Sami pozwalamy na takie sprowadzenie aktu religijnego do obyczaju właściwego światu. W Ewangelii Jezus formułuje bardzo interesujące spostrzeżenie. Patrzy z Apostołami na skarbonę świątynną, do której wierni wrzucają ofiary. Zamożni wrzucają wiele, lecz nagle przychodzi wdowa i wrzuca drobną monetę. Wówczas Jezus mówi do uczniów: 'Ta uboga wdowa wrzuciła więcej niż wszyscy inni'".

"Ofiary" na jakie decydują się polskie rodziny są bardzo różne. Takie odpowiedzi na pytanie "Co łaska - czyli ile?", otrzymałyśmy od czytelniczek z facebookowej grupy "Urodziłam w 2021".

 • "Chrzciliśmy córkę u męża w parafii tam ksiądz nie mówił nic o żadnych pieniądzach. Za sam chrzest daliśmy od siebie 200zł, okolice Inowrocławia kujawsko-pomorskie"
 • "Co łaska wiec w moim mniemaniu to bedzie 100zl. Chrzest bedzie 3 kwietnia, Warszawa"
 • "My daliśmy 500 zł za chrzest teraz jak czytam to chyba za dużo włożyliśmy ale nie wiedzieliśmy ile się daje ksiądz powiedział co łaska ale mieliśmy tyle w kopercie to wstyd by było przy nim wyciągać"
 • "Chrzest co łaska więc włożyłam w kopertę 100 zł msza była też w innych intencjach i wziął też kasę to myślę że mu starczy"
 • "Chrzest 200 zł Lublin, ksiądz powiedział, że oczywiście co łaska i że rodzice dają od 100 zł w górę."

Wciąż jednak, wielu księży wystrzega się brania pieniędzy za ochrzczenie dziecka. 

 • "Nie było, ksiądz nie chciał nic przyjąć, daliśmy już po chrzcie tyle ile sami chcieliśmy i to z trudem, bo nie chcieli, mówili, że mamy większe wydatki"
 • "W 2020 daliśmy 100zł, sami z siebie, ksiądz się nie upominał o nic. Strzegom, dolnośląskie. Sam chrzest."
 • "Skórzewo pod Poznaniem nic, daliśmy 200zł do puszki na remont kościoła"
 • "U nas powiedzial ze nic bo to nie jest sklep a jak mamy zyczenie mozemy dac na ofiarę. Dalismy 200 zl w kopercie - śląsk"

Ślub plus chrzest - jakie ceny w "pakiecie"?

Część księży jest zdania, że ślub i Chrzest, to takie same sakramenty jak Komunia i Bierzmowanie, a za nie nikt w Polsce nie płaci. - "Chrzciłam starszego syna i braliśmy również ślub. Ksiądz nic nie chciał. Powiedział że to jego obowiązek udzielić sakramentów i nie ma prawa wziąć za to pieniędzy. Daliśmy mu od siebie." - pisze na grupie "Rodzę w 2021" Aleksandra.

To nie są odosobnione przypadki. Taką samą sytuację miała Magdalena z Pomorza - "Mieliśmy ślub +chrzest ksiądz nic nie chciał. Powiedział że zależy mu na tym żeby ludzie żyli w wierze."

Dowiedz się: Kiedy ksiądz może odmówić chrztu? Czy rodzice dziecka muszą mieć ślub?

Wciąż jednak większość księży w Polsce uznaje, że za Ślub pary powinny zapłacić. Nic więc dziwnego, że za dwa sakramenty w jednym, kwoty są wysokie. Jest to też podyktowane mentalnością parafian. Od zawsze życzliwi komentują śluby "Zbierali na tacę, młodzi mało dali.". Dlatego też większość rodzin, płaci za sakrament Ślubu połączony z Chrztem. I takich komentarzy na grupie "Urodziłam w 2021" jest najwięcej. 

 • "U nas 1500 zł Wołomin. Zaznacze, że ta cena jest za chrzest i ślub w czwartek bo w weekend cena jest już wyższa"
 • "Mieliśmy chrzest plus ślub. Slub 1000 zł chrzest co łaska. Daliśmy 1100 zł"
 • "400 zł Ślub + Chrzest i do tego 400 zł kościelny i organista"
 • "Okolice Mławy, woj mazowieckie. Za ślub i chrzest zapłaciliśmy 1800zl. 1500 ślub + 300zł chrzest".
 • "Pomorskie. Ślub i chrzest 6 lat temu...1450"

Parafie z cennikiem

Wiele parafii ma "cenniki", które obowiązują wszystkich wiernych niezależnie od statusu materialnego. Inne dostosowują swoje ceny do zamożności parafian. Jednych to oburza, inni są zadowoleni, że nie muszą sami się głowić nad tym, ile dać księdzu.

 • "U nas 200 zł mała miejscowość w Łódzkiem. Ksiądz wprost powiedział ile z czego się cieszyłam"
 • "200zl taki cennik ksiądz powiedział. Woj. Podlaskie"
 • "U mnie powiedział od razu 200 zł."
 • "U mnie powiedział "jak najwięcej""
 • "Chrzest 450zł a od tego roku 550..."
 • "W Zambrowie (podlaskie) Chrzest 200 złotych, na wszytko mają ceny."
 • "W Siedlcach od 200zl do 1000zl zależy jaki kościół ( i jaka sytuacja) sam chrzest!"
 • "A u nas to zależy. Jak ksiądz wie że rodzinie się lepiej powodzi to chrzest kosztuje i 1000 zł"

Przeczytaj: Przesądy związane z chrzcinami - czy warto w nie wierzyć?

Chrzest dla rodziców żyjących bez ślubu i inne kontrowersje

Nieprzyjemne historie, wciąż się zdarzają i choć dużo się o nich słyszy, chyba jednak nie są tak liczne, jak mogłoby się zdawać. Wygląda na to, że jak w większości kontrowersyjnych tematów, niezadowoleni mówią więcej i głośniej, od tych zadowolonych. Na około 200 komentarzy czytelniczek o cenach Chrztu, tylko dwie spotkały się z nieprzyjemnymi sytuacjami. 

 • "Mała parafia na południowym Podlasiu- chrzest 100 PLN, a bez ślubu kościelnego 300PLN, Grzecznie podziękowaliśmy i chrzcimy w innym miejscu"
 • ""Zapłać tyle, ile jest warte twoje dziecko" Odpowiedź: moje dziecko jest bezcenne. Bierze podobno 300 za chrzest"

Warto zaznaczyć, że liczba Chrztów w Polsce maleje. W 2020 roku sakrament chrztu został udzielony 312,1 tys. osób, co stanowi 16,3% mniej w porównaniu do roku 2019. Być może wpływ na ten stan rzeczy miała pandemia, chociaż nawet przed jej wybuchem notowano spadki. W 2019 roku księża udzielili 372,9 tys. chrztów. To o 3,5 proc. mniej niż w 2018 roku. 

Przeczytaj też: Coraz mniej rodziców chrzci niemowlęta i małe dzieci - dlaczego?