Dekoracje bożonarodzeniowe: jak dekorują swój dom Polacy? Poznaj wyniki badania!

2015-12-14 17:21

Grudzień to miesiąc, w którym z niepokojem czekamy na święta. Poświęcamy się gorączkowym zakupom, przygotowujemy pyszne potrawy oraz dekoracje bożonarodzeniowe. Właśnie tym ostatnim poświęcony jest raport portalu Homebook.pl o tym, jak Polacy ozdabiają swój dom przed świętami. Oto, czego możecie się z niego dowiedzieć o naszym przywiązaniu do dekoracji bożonarodzeniowych!

dekoracje bożonarodzeniowe
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Polacy uwielbiają dekoracje bożonarodzeniowe - prawie każdy z nas - 99 procent - ozdabia mieszkanie na święta!

Spis treści

  1. Dekoracje bożonarodzeniowe: ilość ma znaczenie
  2. Dekoracje bożonarodzeniowe: które wybieramy najczęściej?
  3. Dekoracje bożonarodzeniowe: a kiedy choinka?
  4. Dekoracja bożonarodzeniowe: moc kolorów
  5. Dekoracja bożonarodzeniowa: ozdobny stół wigilijny
  6. Dekoracje bożonarodzeniowe: ile wydajemy i czym się inspirujemy

Badanie "Jak Polacy dekorują dom na święta" zostało przeprowadzone w grudniu 2015 roku i wzięło w nim udział 95 procent kobiet i 5 procent mężczyzn. Większość ankietowanych miała więcej niż 26 lat. Zadano im m. in. pytanie o dekoracje bożonarodzeniowe. Okazało się, że aż 99 procent Polaków ozdabia swój dom na święta. Bez wątpienia oznacza to, że świąteczne dekoracje wprost uwielbiamy!

>>Przeczytaj również: Ubieranie choinki - w jaki sposób ubierać choinkę?>>

Dekoracje bożonarodzeniowe: ilość ma znaczenie

- Dekorują prawie wszyscy, ale nie wszyscy w tym samym czasie. Z naszego raportu wynika, że ponad połowa ankietowanych, 57 procent, zaczyna dekorować domy z okazji świąt Bożego Narodzenia w drugiej połowie grudnia, czyli krótko przed świętami, kiedy przeważnie prezenty są już kupione, a dania wybrane. Z początkiem grudnia, czyli z przyjściem mikołajek, w domach 40 procent ankietowanych pojawiają się pierwsze dekoracje. Niecałe 4 procent Polaków, którzy wzięli udział w ankiecie, decyduje się na świąteczne dekoracje już w listopadzie – tak wczesne wprowadzanie w bożonarodzeniowy nastrój, jak w wielu krajach za granicą, w Polsce nie cieszy się jeszcze dużą popularnością. Jednak warto zauważyć, że aż 68 procent ankietowanych kupuje lub robi ozdoby świąteczne co roku. Zaledwie 18 procent badanych zmienia je raz na dwa lata, a około 7 procent co trzy lata lub rzadzie - zauważa Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

>>Przeczytaj również: Wieniec na święta - jak udekorować drzwi na święta?>>

Dekoracje bożonarodzeniowe: które wybieramy najczęściej?

Do najczęściej wybieranych przez Polaków dekoracji bożonarodzeniowych należą: stroiki (znajdują się u 85 procent badanych), świece (82 procent), tekstylia świąteczne (80 procent), dekoracje okien (66 procent), dekoracje drzwi (58 procent), dekoracyjne oświetlenie (60 procent) oraz girlandy lub świecące skarpety (30 procent). Do świątecznych ozdób należy również oryginalne oświetlenie, którym dekoruje swoje mieszkania 82% ankietowanych. Warto dodać, że dekorujemy nie tylko wnętrza mieszkań, ale również to, co na zewnątrz. 60 procent ankietowanych wskazuje, że ważna jest dla nich oprawa balkonów, ogrodów i tarasów.

Dekoracje bożonarodzeniowe: a kiedy choinka?

Z raportu Homebook.pl wynika również, że najważniejszą z dekoracji bożonarodzeniowych jest dla nas choinka. Kiedy zaczyna ona rozświetlać swoim blaskiem nasze domy? Aż 59 procent ankietowanych przyznało, że drzewko rozstawia w trzecim tygodniu grudnia, a 23 procent - dopiero w Wigilię. Niewielu decyduje się na strojenie choinki wcześniej niż przed 21 dniem miesiąca. Polacy coraz częściej decydują się na żywe drzewka. Aż u 64 procent ankietowanych w tym roku stanie prawdziwa choinka, u 27 procent sztuczna, a 9 procent badanych jeszcze nie zdecydowało, którą wersję wybrać. Polacy są bardziej zgodni, jeśli chodzi o wielkość choinki – u 84 procent ankietowanych mierzą one ponad 100 cm. Kiedy jednak rodzaj drzewka zostanie już wybrany, czas na dekoracje. Z przeprowadzonego badania wynika, że do najczęściej wybieranych ozdób choinkowych należą oczywiście bombki oraz światełka (znajdują się na choinkach 95 procent ankietowanych), a także łańcuchy (59 procent), gwiazda betlejemska (42 procent), dzwoneczki (38 procent), słodycze (33 procent). W niewielu domach na choinkach zawisają również orzechy (9 procent) oraz jabłka (7 procent). Ciekawe jest to, że aż 33 procent ankietowanych wskazało, że ozdabiają swoje choinki ręcznie robionymi dekoracjami bożonarodzeniowymi. Przekłada się to również na pochodzenie ozdób – 56 procent ankietowanych zdeklarowało, że część z nich kupuje w sklepach, a część wykonuje razem z rodziną i bliskimi.

>>Przeczytaj również: Dekoracje na Boże Narodzenie - jak przygotować stroik na święta?>>

Dekoracja bożonarodzeniowe: moc kolorów

- Jakie odcienie najbardziej kojarzą się ze świętami? Czerwony, czyli kolor stroju Świętego Mikołaja oraz barszczu, biały, czyli kolor prószącego za oknem śniegu, srebro przypominające gwiazdy na niebie oraz złoty – światło bijące z choinki i płomieni świec. Podobnymi skojarzeniami podczas świątecznego dekorowania swoich domów kierują się osoby, które wzięły udział w badaniu Homebook.pl – mówi Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

Według odpowiedzi 47 procent ankietowanych dekoracje choinkowe są wielobarwne, jednak niewiele mniej, bo 43 procent badanych zdecydowało się na dwa kolory ozdób choinkowych, a 10 procent odważnie wybrało jeden kolor przewodni podczas strojenia zielonego drzewka. Kolory, które dominują na polskich choinkach to: czerwień (51 procent), złoto (49 procent), srebro (41 procent) oraz biel (39 procent). Rzadziej decydujemy się na kolor niebieski (13 procent) oraz fioletowy (7 procent).

Dekoracja bożonarodzeniowa: ozdobny stół wigilijny

Według raportu "Jak Polacy dekorują swój dom na święta?" do ważnych dekoracji bożonarodzeniowych Polacy zaliczają ozdabianie wigilijnego stołu - aż 96 procent badanych przyznało, że praktykuje tę tradycję. Podstawą - dla 93 procent ankietowanych - jest dekoracyjny obrus. Wśród klasycznych świątecznych potraw znajdują się również wskazane przez 90 procent badanych świeczki oraz świeczniki, serwety (62 procent), stroiki (73 procent). Zaledwie 26 procent Polaków decyduje się na ozdobienie stołu wigilijnego jednym z ważniejszych symboli, czyli gwiazdą betlejemską. Niespełna 22 procent ankietowanych stawia na stole wigilijnym lampiony, 20 procent kwiaty, 16 procent bombki, a 14 procent - wianki. Kolorystyka stołu wigilijnego odzwierciedla świąteczne barwy wskazane wcześniej przez ankietowanych. Jednak dodatkowym kolorem, który możemy znaleźć na bożonarodzeniowym stole jest zieleń, na którą wskazało 20 procent badanych.

>>Przeczytaj również: Łańcuchy na choinkę - jak przygotować z dzieckiem łańcuch na choinkę?>>

Dekoracje bożonarodzeniowe: ile wydajemy i czym się inspirujemy

- O tym, jak ważne dla Polaków są świąteczne dekoracje, świadczy również fakt, że hojnie podchodzą oni do kupowania ozdób. Z raportu "Jak Polacy dekorują swój dom na święta?" można wywnioskować, że najliczniejsza grupa badanych, czyli 34 procent, zadeklarowała, iż na wszelkie dekoracje wydaje od 100 do 200 złotych. Aż 20 procent przeznacza na ten cel od 200 do 300 złotych. Na dekoracje bożonarodzeniowe, których koszt nie przekracza 100 złotych, decyduje się 19 procent ankietowanych. Nieliczni, czyli mniej niż 10 procent badanych, przeznacza na ozdoby od 300 do nawet ponad 1000 złotych – dodaje Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

Do zakupu wszelkiego rodzaju świątecznych ozdób skłaniają pomysły, z których czerpiemy inspiracje. Według raportu Homebook.pl 59 procent badanych natchnienia szuka w Internecie, 26 procent samodzielnie wymyśla ciekawe dekoracje, a 10 procent wyszukuje je w czasopismach. Z raportu "Jak Polacy dekorują swój dom na święta?" wynika również, że 40 procent ankietowanych decyduje się na tradycyjną aranżację bożonarodzeniową. Mniej liczną grupę stanowią wielbiciele nowoczesnego designu -  20 procent - oraz stylu skandynawskiego – 14 procent. W gronie zainteresowań znalazł się też styl glamour (9 procent), minimalistyczny (6 procent) oraz vintage (4 procent). Mimo różnic, można stwierdzić, że dekoracje bożonarodzeniowe Polaków są stosunkowo podobne do siebie. Świąteczne wnętrza wypełnione są mniejszymi lub większymi ozdobami w ciepłych kolorach. Bożonarodzeniowa atmosfera panuje w polskich domach niemal cały grudzień, co z całą pewnością pozytywnie wpływa na nastrój ich mieszkańców.

święta infografika
Autor: materiał archiwalny