Jak zrobić pisanki z dzieckiem? [5 POMYSŁÓW]

2014-04-11 12:09

Pisanki są jednym z najbardziej znanych symboli wielkanocnych. Można je wykonać na wiele sposobów, a dzieci uwielbiają je przygotowywać! Jeśli nie macie pomysłu na to, jak zrobić pisanki na Wielkanoc, zajrzyjcie do naszego poradnika.

Pisanki
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak zrobić pisanki: farbki i naklejki
  2. Jak zrobić pisanki: krepina i flamastry
  3. Jak zrobić pisanki: wykorzystaj rajstopy i... liście
  4. Jak zrobić pisanki: rzeźb nożykiem!
  5. Jak zrobić pisanki: skorzystaj z włóczki lub materiału

Kraszanki, drapanki, malowanki, naklejanki - pisanki można robić na wiele sposobów. Przed świętami wielkanocnymi w wielu miastach organizowane są zajęcia dla dzieci i rodziców, w czasie których można nauczyć się nowych technik przygotowywania pisanek. Rozejrzyjcie się w swojej okolicy, może u was też odbędą się takie targi? Warto wziąć w nich udział, bo to świetna zabawa dla całej rodziny!

Jeśli jednak nie ma takiego festynu, nic straconego. Pisanki można przygotować w domu i mieć z tego taką samą uciechę. Warto poświęcić na to trochę czasu i spróbować każdej metody - dzieci będą zadowolone, że rodzice spędzają z nimi czas, a koszyk z kolorowymi jajkami będzie cieszył oko na wielkanocnym stole. Jak zrobić pisanki?

>> Zobacz także, jak zrobić pisanki decoupage [galeria zdjęć krok po kroku] >>

Jak zrobić pisanki: farbki i naklejki

Barwniki to najprostsza metoda. Wystarczy rozpuścić je w gorącej wodzie i włożyć do niej jajka. Po kilkunastu minutach można już wyjmować kolorowe pisanki i przystąpić do dalszej pracy. Jeśli chcecie je jakoś ozdobić, a nie potraficie malować, możecie nakleić gotowe wzory. Trzeba jednak odczekać aż jajka całkowicie wystygną - inaczej mogą się poodbarwiać. W sklepach jest mnóstwo naklejek, możecie wybierać rozmaite wzory, w zależności od upodobań waszych dzieci. Naklejkę należy przykleić na jajko i zanurzyć we wrzątku na 3 sekundy. Pod wpływem ciepła skurczy się i będzie idealnie przylegać do jajka.

Jak zrobić pisanki: krepina i flamastry

To propozycja dla wszystkich dzieci, które uwielbiają rysować. Zanim przystąpicie do pracy, zdecydujcie, czy zabarwiacie jajka. Jeśli tak, zróbcie to w taki sam sam sposób, jak w instrukcji powyżej. Następnie możecie już popuścić wodze fantazji i namalować na pisankach motywy świąteczne, roślinne, wielkanocne zajączki i kurczaczki. Z krepiny zróbcie podstawki do jajek. Pięknie będą się prezentowały np. takie w formie kwiatów.

>> Zobacz także, jak zrobić inne ozdoby wielkanocne, serwetki i palmę >>

Jak zrobić pisanki: wykorzystaj rajstopy i... liście

Przy tej metodzie po raz kolejny będziemy musieli skorzystać z barwników spożywczych. Do nieufarbowanego jeszcze jajka przyłóżcie listek wybranej przez was rośliny (może to być paprotka, natka pietruszki, listek z drzewa) i owińcie wszystko kawałkiem pończochy. Całość mocno zwiążcie gumką recepturką i zanurzcie w rozpuszczonym barwniku. W ten sposób otrzymacie piękne pisanki z motywami roślinnymi.

Jak zrobić pisanki: rzeźb nożykiem!

W prosty sposób na pomalowanych jajkach możecie wyrzeźbić różne wzory. Wystarczy wziąć do rąk zabarwione jajko, nożyk albo igłę i popuścić wodze fantazji. Ze względu na narzędzia jest to jednak propozycja dla starszych dzieci. I dla tych, które mają dużą cierpliwość - praca nad takimi pisankami może wam zająć nawet kilka godzin.

Jak zrobić pisanki: skorzystaj z włóczki lub materiału

To propozycja dla dziewczynek, które interesują się robieniem na drutach (wbrew pozorom, staje się znów modne!). Jeśli lubicie bawić się w robótki ręczne, możecie wydziergać na drutach piękne kubraczki na pisanki. Takie jajka cudownie się prezentują i mogą pozostać w waszej rodzinie przez kilka kolejnych lat.