Jak zrobić z dzieckiem palmę wielkanocną? Poradnik krok po kroku

2022-04-08 13:11

Palma wielkanocna to nieodłączny atrybut Niedzieli Palmowej. W przedświątecznym rozgardiaszu wygospodarujcie chwilę, żeby przygotować ją razem z dzieckiem. W czasie pracy będziecie mogli wyjaśnić mu, na czym polega Wielkanoc i skąd się wzięła tradycja przyozdabiania gałązek.

Palma wielkanocna z kwiatami z bibuły
Autor: Getty images Palma wielkanocna z kwiatami z bibuły

Samodzielne przygotowanie palmy wielkanocnej i innych ozdób wielkanocnych może przynieść ogromną frajdę dziecku. Przed Palmową Niedzielą warto znaleźć chwilę czasu na kupno potrzebnych materiałów i zrobienie z dzieckiem palemki. Takie manualne zajęcia rozwijają kreatywność dziecka, a także są znakomitą okazją do wspólnego spędzenia czasu.

CzytajŻyczenia na Wielkanoc. Tradycyjne i oryginalne życzenia wielkanocne

Wielkanoc: zwyczaje i obrzędy, które powinno znać twoje dziecko

Ogromna palma wielkanocna stanęła na Rynku w Nowym Sączu
Dobrze wiedzieć

By zrobić z dzieckiem wielkanocną palmę potrzebujecie:

  • głównego kijka (może być od małej flagi albo po prostu gruba gałąź),
  • kolorowej bibuły i krepiny,
  • drucików,
  • gałązek wierzby i bukszpanu,
  • suchej trawy i zbóż (można je ufarbować specjalnymi farbkami do bielizny),
  • oraz narzędzi - nożyczek, kleju, nitek i taśmy samoklejącej oraz dwustronnej.

Z bibuły warto zrobić kolorowe kwiatuszki i zamocować je na drucikach, jak również przygotować z nich paski różnej szerokości, ponacinane i poskręcane do ozdobienia głównego kijka. Najpierw należy ozdobić kij kolorową bibułką, tak aby nie było wolnej przestrzeni – przyklejamy ją klejem, owijamy nitką, sklejamy taśmą.

Następnie dokładamy kwiatki na drucikach (drucikiem owijamy kij) oraz mocujemy gałązki wierzby i bukszpanu (przywiązujemy je nicią).

Zobacz nasz obrazkowy poradnik, jak krok po kroku wykonać wielkanocną palmę:

Wielkanocna palma w różnych tradycjach

Tradycyjna palma górska to pęk długich witek leszczynowych lub wiklinowych ozdobionych kwiatkami z bibuły oraz barwnymi wstążeczkami. Największą trudność sprawia takie uformowanie gałązek, by gruby pęk sam się trzymał (nie można używać kija). Są nawet zawody w formowaniu jak najwyższej palmy. 

Nieco łatwiej mają mieszkańcy Kurpi, bo do wykonania palmy wykorzystują pień młodej jodły lub świerku i oplatają go gałązkami wrzosu, a nawet mchem i ozdabiają papierowymi kwiatami. Ważne, by czubek palmy był zielony.

Ciekawy zwyczaj mają mieszkańcy terenów pokrytych jeziorami. Otóż przed zimą zbierają trzciny z kitą i przechowują je np. na strychu, by wiosną zrobić z nich piękne palmy. Trzcinę zdobią baziami i bukszpanem.

Warto wiedzieć! Smaganie się palmą zapewnia zdrowie i powodzenie w najbliższym roku. W wielu polskich domach w Niedzielę Palmową delikatnie uderza się gałązkami wierzby i wymawia słowa: „Palma bije, nie zabije”.

Czytaj: Zając wielkanocny: co symbolizuje? Kiedy przychodzi i dlaczego jest symbolem Wielkanocy?

Jak zrobić z dzieckiem koszyczek wielkanocny?

Jak udekorować koszyczek wielkanocny? Zobacz propozycje z instagrama

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza