Kiedy jest Dzień Matki? Kiedy obchodzimy święto mam w Polsce i na świecie?

2023-05-15 15:40

Kiedy jest Dzień Matki? Dzień Matki w wielu państwach najczęściej obchodzony jest w maju, w Polsce 26 maja. Sprawdź, kiedy i jak mieszkańcy różnych państw obchodzą Dzień Matki. 

Kiedy jest Dzień Matki? Kiedy obchodzimy święto mam w Polsce i na świecie?
Autor: Getty images 26 maja - tę datę zna każde dziecko1

Kiedy jest Dzień Matki i jak długa jest jego historia? Można powiedzieć, że ludzkość świętuje go już od czasów, gdy zaczęła tworzyć kulturę. Starożytni Grecy i Rzymianie oddawali cześć boginiom płodności i urodzaju. Podczas tych uroczystości nie obywało się bez złożenia im ofiary. Dziś Dzień Mamy obchodzony jest w ponad 170 krajach świata jako wyraz szacunku dla matek.

Spis treści

  1. Jak obchodzi się Dzień Matki?
  2. Kiedy jest Dzień Matki w Polsce? Ta data jest wyjątkowa
  3. Kiedy jest Dzień Matki w Stanach Zjednoczonych?
  4. Kiedy jest Dzień Matki w Niemczech?
  5. Kiedy jest Dzień Matki w Wielkiej Brytanii? 
  6. Którego dnia jest Dzień Matki we Francji?
  7. Kiedy jest Dzień Matki w innych krajach świata?

Jak obchodzi się Dzień Matki?

Dzisiaj oddawanie czci osobom, które sprowadzają na świat nowego człowieka — czyli mamom — nie wymaga tak krwawych poświęceń. Dzień Matki obchodzi się w wielu państwach na świecie, również w Polsce. Zazwyczaj mamy przyjmują tego dnia życzenia na Dzień Matki, dostają od dzieci kwiaty na Dzień Matki, prezenty, są zapraszane na uroczysty obiad.

W niektórych państwach Dzień Matki jest dniem wolnym od pracy, niekiedy towarzyszą mu uroczyste obchody. Przeczytajcie, kiedy jest Dzień Matki w poszczególnych krajach i jaka jest jego historia.

Piosenki na Dzień Matki — zobacz wyjątkowe propozycje, które wzruszą mamę do łez!

Kiedy jest Dzień Matki w Polsce? Ta data jest wyjątkowa

Polska to jedyny kraj na świecie, w którym Dzień Matki obchodzi się 26 maja. Świętujemy już od 1923 roku, po raz pierwszy obchody miały miejsce w Krakowie. Od tego czasu data święta wszystkich mam w naszym kraju pozostaje niezmienna.

Już w latach 20. XX wieku dzieci wręczały swoim mamom laurki, recytowały dla nich wierszyki, wręczały drobne upominki. Dzisiaj prezenty dla mamy można wybrać spośród wielu propozycji. Pobyt w SPA, warsztaty kulinarne, a nawet wyjazd na obóz przetrwania — wybór jest tak ogromny, że każda mama powinna być zadowolona, jeśli tylko dziecko postara się, by kupić prezent, który trafi w jej gusta.

Kiedy jest Dzień Matki w Stanach Zjednoczonych?

Najczęstszą odpowiedzią, jaką usłyszymy na pytanie: "kiedy jest Dzień Matki", jest: "w drugą niedzielę maja". Tę datę ustalono najpierw w Stanach Zjednoczonych, a potem m.in. w Niemczech, Holandii, Australii, Belgii, Szwajcarii, Kanadzie, Republice Południowej Afryki, Japonii, we Włoszech, na Filipinach i na Ukrainie. Dzień Mamy w drugą niedzielę maja obchodzony jest w ponad 70 krajach świata.

Dzień Matki w USA ma bogatą historię. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy. Warto podkreślić, że zależało jej na podkreśleniu nie tylko roli matki w rodzinie, ale również na polepszeniu sytuacji matek na rynku pracy i zwiększeniu udziału kobiet w polityce.

Córka Ann Marii Reeves Jarvis, Ann Marie Jarvis doprowadziła w 1905 roku do ustanowienia ostatniej niedzieli maja jako Dnia Matki. Warto zaznaczyć, że do końca życia kobieta walczyła z komercjalizacją tego święta. Czuła się zawiedziona, że hodowcy kwiatów i producenci kartek chcą zarobić na święcie, które według jej zamysłu powinno mieć wyłącznie wymiar rodzinny i społeczny.

Ann Marie Jarvis wielokrotnie podkreślała, że chciałaby, by obchodzono Dzień Matki, a nie dzień matek — aby podkreślić ważność i wyjątkowość każdej matki w oczach jej dziecka. W Stanach Zjednoczonych Dzień Matki ma charakter święta narodowego.

Czytaj: Ciasto na Dzień Mamy. 3 przepisy na pyszne dania

Kiedy jest Dzień Matki w Niemczech?

Dzień Mamy u naszych zachodnich sąsiadów obchodzi się w drugą niedzielę maja. Uchwalono go w 1922 roku, a po objęciu władzy przez Hitlera i partię NSDAP święto zyskało nazwę Rocznicy i Honorowego Dnia Matek Niemieckich. Od 1932 roku święto to ma charakter narodowy. W czasie rządów partii nazistowskiej kobiety w Rzeszy były zachęcane do urodzenia jak największej liczby dzieci. Te, które urodziły ośmioro i więcej, dostawały krzyż zasługi. Po wojnie święto to zyskało inny charakter, bardziej symboliczny.

Kiedy jest Dzień Matki w Wielkiej Brytanii? 

W Anglii obchodzi się Dzień Matki już od XVII wieku. Właśnie wtedy powstał zwyczaj tzw. niedzieli u matki, którą cała rodzina świętowała, udając się do kościoła. Matka dawała swoim dzieciom błogosławieństwo, a one odwdzięczały się podarunkami. Tak było aż do XIX wieku, później zwyczaj ten wymarł, a święto wszystkich mam ponownie zaczęto obchodzić dopiero po II wojnie światowej. 

Kiedy jest Dzień Matki w Anglii? Wypada zawsze w niedzielę, co jest nie lada ułatwieniem świętowania: wszyscy mają wolne. W tym kraju to święto ruchome, którego obchody związane są z Wielkanocą — zawsze wypada w środkową niedzielę Wielkiego Postu, najczęściej ma to miejsce w marcu.

Zrób prezent swojej mamie — instrukcja w naszym wideo

Malowana filiżanka na Dzień Matki

Którego dnia jest Dzień Matki we Francji?

Francuskie mamy mają swoje święto w ostatnią niedzielę maja. Jeśli w tym dniu wypadają Zielone Świątki, Dzień Mamy przenosi się na pierwszą niedzielę czerwca. W 1918 roku w Lyonie po raz pierwszy oddano cześć matkom, które straciły synów na wojnie. Początkowo święto to miało taki charakter jak w Niemczech i miało zachęcać kobiety do macierzyństwa. W 1929 roku sformalizowano je w ramach polityki prospołecznej, ale dopiero 24 maja 1950 roku uchwalono ustawę o obchodzeniu Dniu Matki w ostatnią niedzielę maja. 

Dziś święto to ma we Francji inny charakter niż kiedyś i jest okazją do oddania szacunku mamom i podziękowania im za czułość i wsparcie, a także trud włożony w wychowanie.

Kiedy jest Dzień Matki w innych krajach świata?

Dzień Matki na całym świecie najczęściej obchodzi się w maju. Ulubionym dniem do świętowania jest zdecydowanie niedziela. Aż w 77 państwach świata dzień mam, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, przypada na drugą niedzielą maja.

W pierwszą niedzielę maja świętują w Rumunii, Portugalii, Hiszpanii, Mozambiku, na Węgrzech i na Litwie. Natomiast w ostatnią niedzielę tego miesiąca: w Szwecji, Tunezji i Francji. Dość oryginalną datę na obchody — drugą niedzielę lutego — wybrali sobie Norwegowie. W Korei Południowej zadbano o równouprawnienie i 8 maja obchodzi się Dzień Rodziców.

W Tajlandii Dzień Matki przypada 12 sierpnia, ponieważ tego dnia przyszła na świat obecnie panująca królowa Sirikit. Najdłużej — bo do 22 grudnia — z obchodami święta mam czekają mieszkańcy Indonezji.

Jak widać, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, kiedy jest Dzień Matki. Nie ulega jednak wątpliwości, że ludność całego świata chętnie wyróżnia mamy ustanowionym specjalnie dla nich świętem — Dzień Matki obchodzi się bowiem aż w 158 krajach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza