Kiedy jest Dzień Matki? Kiedy obchodzimy święto mam w Polsce i na świecie?

2023-05-15 15:40

Kiedy jest Dzień Matki? Dzień Matki w wielu państwach najczęściej obchodzony jest w maju, w Polsce 26 maja. Sprawdź, kiedy i jak mieszkańcy różnych państw obchodzą Dzień Matki. 

Kiedy jest Dzień Matki? Kiedy obchodzimy święto mam w Polsce i na świecie?
Autor: Getty images 26 maja - tę datę zna każde dziecko1

Kiedy jest Dzień Matki i jak długa jest jego historia? Można powiedzieć, że ludzkość świętuje go już od czasów, gdy zaczęła tworzyć kulturę. Starożytni Grecy i Rzymianie oddawali cześć boginiom płodności i urodzaju. Podczas tych uroczystości nie obywało się bez złożenia im ofiary. Dziś Dzień Mamy obchodzony jest w ponad 170 krajach świata jako wyraz szacunku dla matek.

Spis treści

  1. Jak obchodzi się Dzień Matki?
  2. Kiedy jest Dzień Matki w Polsce? Ta data jest wyjątkowa
  3. Kiedy jest Dzień Matki w Stanach Zjednoczonych?
  4. Kiedy jest Dzień Matki w Niemczech?
  5. Kiedy jest Dzień Matki w Wielkiej Brytanii? 
  6. Którego dnia jest Dzień Matki we Francji?
  7. Kiedy jest Dzień Matki w innych krajach świata?

Jak obchodzi się Dzień Matki?

Dzisiaj oddawanie czci osobom, które sprowadzają na świat nowego człowieka — czyli mamom — nie wymaga tak krwawych poświęceń. Dzień Matki obchodzi się w wielu państwach na świecie, również w Polsce. Zazwyczaj mamy przyjmują tego dnia życzenia na Dzień Matki, dostają od dzieci kwiaty na Dzień Matki, prezenty, są zapraszane na uroczysty obiad.

W niektórych państwach Dzień Matki jest dniem wolnym od pracy, niekiedy towarzyszą mu uroczyste obchody. Przeczytajcie, kiedy jest Dzień Matki w poszczególnych krajach i jaka jest jego historia.

Piosenki na Dzień Matki — zobacz wyjątkowe propozycje, które wzruszą mamę do łez!

Kiedy jest Dzień Matki w Polsce? Ta data jest wyjątkowa

Polska to jedyny kraj na świecie, w którym Dzień Matki obchodzi się 26 maja. Świętujemy już od 1923 roku, po raz pierwszy obchody miały miejsce w Krakowie. Od tego czasu data święta wszystkich mam w naszym kraju pozostaje niezmienna.

Już w latach 20. XX wieku dzieci wręczały swoim mamom laurki, recytowały dla nich wierszyki, wręczały drobne upominki. Dzisiaj prezenty dla mamy można wybrać spośród wielu propozycji. Pobyt w SPA, warsztaty kulinarne, a nawet wyjazd na obóz przetrwania — wybór jest tak ogromny, że każda mama powinna być zadowolona, jeśli tylko dziecko postara się, by kupić prezent, który trafi w jej gusta.

Kiedy jest Dzień Matki w Stanach Zjednoczonych?

Najczęstszą odpowiedzią, jaką usłyszymy na pytanie: "kiedy jest Dzień Matki", jest: "w drugą niedzielę maja". Tę datę ustalono najpierw w Stanach Zjednoczonych, a potem m.in. w Niemczech, Holandii, Australii, Belgii, Szwajcarii, Kanadzie, Republice Południowej Afryki, Japonii, we Włoszech, na Filipinach i na Ukrainie. Dzień Mamy w drugą niedzielę maja obchodzony jest w ponad 70 krajach świata.

Dzień Matki w USA ma bogatą historię. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy. Warto podkreślić, że zależało jej na podkreśleniu nie tylko roli matki w rodzinie, ale również na polepszeniu sytuacji matek na rynku pracy i zwiększeniu udziału kobiet w polityce.

Córka Ann Marii Reeves Jarvis, Ann Marie Jarvis doprowadziła w 1905 roku do ustanowienia ostatniej niedzieli maja jako Dnia Matki. Warto zaznaczyć, że do końca życia kobieta walczyła z komercjalizacją tego święta. Czuła się zawiedziona, że hodowcy kwiatów i producenci kartek chcą zarobić na święcie, które według jej zamysłu powinno mieć wyłącznie wymiar rodzinny i społeczny.

Ann Marie Jarvis wielokrotnie podkreślała, że chciałaby, by obchodzono Dzień Matki, a nie dzień matek — aby podkreślić ważność i wyjątkowość każdej matki w oczach jej dziecka. W Stanach Zjednoczonych Dzień Matki ma charakter święta narodowego.

Czytaj: Ciasto na Dzień Mamy. 3 przepisy na pyszne dania

Kiedy jest Dzień Matki w Niemczech?

Dzień Mamy u naszych zachodnich sąsiadów obchodzi się w drugą niedzielę maja. Uchwalono go w 1922 roku, a po objęciu władzy przez Hitlera i partię NSDAP święto zyskało nazwę Rocznicy i Honorowego Dnia Matek Niemieckich. Od 1932 roku święto to ma charakter narodowy. W czasie rządów partii nazistowskiej kobiety w Rzeszy były zachęcane do urodzenia jak największej liczby dzieci. Te, które urodziły ośmioro i więcej, dostawały krzyż zasługi. Po wojnie święto to zyskało inny charakter, bardziej symboliczny.

Kiedy jest Dzień Matki w Wielkiej Brytanii? 

W Anglii obchodzi się Dzień Matki już od XVII wieku. Właśnie wtedy powstał zwyczaj tzw. niedzieli u matki, którą cała rodzina świętowała, udając się do kościoła. Matka dawała swoim dzieciom błogosławieństwo, a one odwdzięczały się podarunkami. Tak było aż do XIX wieku, później zwyczaj ten wymarł, a święto wszystkich mam ponownie zaczęto obchodzić dopiero po II wojnie światowej. 

Kiedy jest Dzień Matki w Anglii? Wypada zawsze w niedzielę, co jest nie lada ułatwieniem świętowania: wszyscy mają wolne. W tym kraju to święto ruchome, którego obchody związane są z Wielkanocą — zawsze wypada w środkową niedzielę Wielkiego Postu, najczęściej ma to miejsce w marcu.

Zrób prezent swojej mamie — instrukcja w naszym wideo

Malowana filiżanka na Dzień Matki

Którego dnia jest Dzień Matki we Francji?

Francuskie mamy mają swoje święto w ostatnią niedzielę maja. Jeśli w tym dniu wypadają Zielone Świątki, Dzień Mamy przenosi się na pierwszą niedzielę czerwca. W 1918 roku w Lyonie po raz pierwszy oddano cześć matkom, które straciły synów na wojnie. Początkowo święto to miało taki charakter jak w Niemczech i miało zachęcać kobiety do macierzyństwa. W 1929 roku sformalizowano je w ramach polityki prospołecznej, ale dopiero 24 maja 1950 roku uchwalono ustawę o obchodzeniu Dniu Matki w ostatnią niedzielę maja. 

Dziś święto to ma we Francji inny charakter niż kiedyś i jest okazją do oddania szacunku mamom i podziękowania im za czułość i wsparcie, a także trud włożony w wychowanie.

Kiedy jest Dzień Matki w innych krajach świata?

Dzień Matki na całym świecie najczęściej obchodzi się w maju. Ulubionym dniem do świętowania jest zdecydowanie niedziela. Aż w 77 państwach świata dzień mam, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, przypada na drugą niedzielą maja.

W pierwszą niedzielę maja świętują w Rumunii, Portugalii, Hiszpanii, Mozambiku, na Węgrzech i na Litwie. Natomiast w ostatnią niedzielę tego miesiąca: w Szwecji, Tunezji i Francji. Dość oryginalną datę na obchody — drugą niedzielę lutego — wybrali sobie Norwegowie. W Korei Południowej zadbano o równouprawnienie i 8 maja obchodzi się Dzień Rodziców.

W Tajlandii Dzień Matki przypada 12 sierpnia, ponieważ tego dnia przyszła na świat obecnie panująca królowa Sirikit. Najdłużej — bo do 22 grudnia — z obchodami święta mam czekają mieszkańcy Indonezji.

Jak widać, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, kiedy jest Dzień Matki. Nie ulega jednak wątpliwości, że ludność całego świata chętnie wyróżnia mamy ustanowionym specjalnie dla nich świętem — Dzień Matki obchodzi się bowiem aż w 158 krajach.