Kiedy jest Dzień Ojca w Polsce? Pamiętasz tę datę?

2023-06-05 13:39

Dzień Ojca to międzynarodowe święto obchodzone w wielu krajach, ale w różnych terminach. W Polsce Dzień Taty przypada na 23 czerwca. Tego dnia małe, starsze i całkiem dorosłe dzieci składają życzenia swoim ojcom, a także obdarowują ich prezentami. Dają tym samym wyraz miłości i szacunku dla nich.

Kiedy jest Dzień Ojca w Polsce? Pamiętasz tę datę?
Autor: Getty images Kiedy jest Dzień Ojca w Polsce? Pamiętasz tę datę?

Dzień ojca - tata równie ważna, jak dzień matki, a jednak ciągle mamy wątpliwości, kiedy obchodzić dzień taty. Może dlatego, że polski dzień ojca wypada w innym dniu niż to święto za granicą. 

Spis treści

  1. Kiedy jest Dzień Ojca w Polsce?
  2. Kto wymyślił Dzień Ojca?
  3. Dzień Ojca w USA
  4. Dzień Taty na świecie
  5. Jak świętuje się Dzień Ojca na świecie?

Kiedy jest Dzień Ojca w Polsce?

W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest od 1965 roku. Data tego święta jest stała i wypada 23 czerwca. Dzień Taty w Polsce ma więc już całkiem długą tradycję, choć nie jest tak mocno celebrowany jak Dzień Matki.

Kto wymyślił Dzień Ojca?

Po raz pierwszy Dzień Ojca był obchodzony 19 czerwca 1910 roku. Świętowanie miało miejsce w Stanach Zjednoczonych w miasteczku Spokane. Na pomysł ustanowienia takiego święta wpadła Sonory Smart Dodd, córka weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Dziewczyna chciała w ten sposób uczcić swego tatę, który po śmierci jej mamy samotnie wychowywał sześciorio dzieci, a także wszystkich ojców, którzy dbają o swoje rodziny.

Czytaj również: Wierszyki na Dzień Taty! Jakie życzenia na Dzień Ojca?

Laurka na Dzień Taty DIY. Zrób z nami piękną kartkę od serca

Prezent dla taty na Dzień Ojca. Jaki prezent na Dzień Taty wybrać?

Dzień Ojca w USA

Sonory zaproponowała, aby święto to obchodzić zawsze 5 czerwca, czyli w dniu urodzin jej ojca, jednak rada miasta zdecydowała, że Dzień Ojca obchodzony będzie w trzecią niedzielę czerwca. Przez kilka dekad było to lokalne wydarzenie. Dopiero w 1966 r. prezydent Lyndon B. Johnson oficjalnie ustanowił Dzień Ojca świętem państwowym, a w 1972 roku prezydent Nixon zatwierdził jego obchody w trzecią niedzielę czerwca.

Dzień Taty na świecie

W 76 krajach na świecie Dzień Taty jest obchodzony wtedy, kiedy w Stanach Zjednoczonych Ameryki, czyli w 3 niedzielę czerwca. Tak jest m.in. we Francji, Grecji, Wielkiej Brytanii, Czechach, na Słowacji, Węgrzech, w Argentynie, Turcji i Chinach. W pierwszą niedzielę czerwca Dzień Ojca przypada na Litwie i w Szwajcarii. W Danii Dzień ojca ma stałą datę - 5 czerwca.

W Austrii jest to druga niedziela czerwca. Włosi, Hiszpanie i Portugalczycy obchodzą Dzień Ojca 19 marca - w dniu św. Józefa. W Niemczech Dzień Ojca przerodził się w Dzień Mężczyzn i jest obchodzony w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego. W Estonii, Szwecji, Finlandii, Islandii i Norwegii Dzień Ojca świętuje się w drugą niedzielę listopada. Najpóźniej, 26 grudnia, Dzień Ojca obchodzony jest w Bułgarii.

Czytaj również: „Tatoza” – kiedy dziecko woli tatę… Czym jest "tatoza" i jak sobie z nią radzić?

Dobry tata: 10 rzeczy, które wskazują, że ten mężczyzna będzie dobrym ojcem

Jak świętuje się Dzień Ojca na świecie?

W Polsce na Dzień Ojca zazwyczaj składamy tatusiom życzenia i wręczamy upominki lub słodycze. Dzieci często przygotowują laurki, niekiedy śpiewają piosenki. Dzień ten nie ma formalnego charakteru. Nie wszędzie tak jest, w niektórych krajach obowiązują bardzo konkretne zwyczaje związane z Dniem Ojca. Jakie?

W Holandii dzieci rano muszą przygotować ojcom śniadanie. Przyjęło się, że podają je do łóżka. Wieczorem zaś razem z tatusiami odwiedzają swoich dziadków. W Rumunii święto to ma charakter państwowy, a tatusiowie mają wolne od pracy. W Wielkiej Brytanii dzieci spędzają czas na wesoło z ojcami, by podziękować im za miłość i wsparcie. We Francji Dzień Ojca jest pretekstem do wspólnego świętowania w restauracji. W Niemczech również świętuje się przy jedzeniu (i alkoholu), ale wyjścia zazwyczaj mają męski charakter. Popularne są także wycieczki w męskim gronie organizowane z okazji Dnia Ojca.

Laurka na Dzień Taty DIY - zobacz, jak ja zrobić. GALERIA

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza