Jak napisać list do Świętego Mikołaja? Przykład i gotowy szablon listu [WZÓR]

2023-11-07 15:04

Jak napisać list do Świętego Mikołaja? Od czego zacząć pisanie listu do Mikołaja? Podpowiadamy, jak wraz z dzieckiem zabrać się za napisanie listu do Mikołaja. Dzięki temu dowiesz się, o czym marzy twoje dziecko i jaki prezent wybrać. Możesz także pobrać i wydrukować przepiękną papeterię, idealną na list do świętego!

Dzieci piszą lit do Mikołaja
Autor: Getti Images Jak napisać list do Świętego Mikołaja? Przykład i gotowy szablon listu [WZÓR]

List do Świętego Mikołaja każdego roku powinno napisać każde dziecko. Tylko dzięki temu Mikołaj będzie mógł spełnić te najskrytsze marzenia i zostawić pod choinką wyjątkowy prezent.

Jak jednak zacząć list do Świętego Mikołaja? Kiedy właściwie pisze się list do Mikołaja? Podpowiadamy, co napisać w liście do Mikołaja i pod jaki jest adres Świętego Mikołaja.

Zobacz także: Kolorowanki świąteczne — kolorowanki na Boże Narodzenie do druku

Spis treści

 1. Jak napisać list do świętego Mikołaja?
 2. Jak zacząć list do Świętego Mikołaja?
 3. Co napisać w liście do Świętego Mikołaja?
 4. Jak zakończyć list do Świętego Mikołaja?
 5. Kiedy pisze się list do Mikołaja?
 6. List do Mikołaja — gotowe, kolorowe kartki na list do wydrukowania
 7. Jak udekorować list do Świętego Mikołaja? Papier, koperta i znaczek
 8. Czy wysyłać list do Mikołaja?
 9. Wzór listu do Świętego Mikołaja — przykłady, szablony
 10. Gdzie wysłać list do Świętego Mikołaja?
Mjakmama rysuje: Jak narysować bałwanka?

Jak napisać list do świętego Mikołaja?

Pamiętajcie, że nie ma się co rozpisywać, bo Mikołaj ma dużo listów do przeczytania. Lepiej konkretnie i rzeczowo przedstawić swoje prośby i zapewnić, że na prezenty się zasługuje. Pamiętajcie też o ozdobieniu listu do Mikołaja jakimś rysunkiem lub wyklejanką – Święty Mikołaj na pewno się ucieszy.

List do Świętego Mikołaja to poważna sprawa. Oczywiście, każde dziecko, jeśli tylko ma taką możliwość, jednym tchem wymieniłoby masę prezentów, których oczekuje w tym roku. Dlatego warto przed napisaniem listu do Mikołaja porozmawiać z dzieckiem na poważnie i postarać się wspólnie wybrać coś, co naprawdę przyniesie mu radość.

Postaraj się je przekonać, że jedna, dwie wymarzone zabawki wystarczą, bo jeśli jednemu dziecku kupi taką stertę zabawek, to inne biedne dzieci nie dostaną nic. Będzie im bardzo, bardzo przykro.

Jak zacząć list do Świętego Mikołaja?

Niekiedy nie wiemy jednak, jak w ogóle zacząć list do Świętego Mikołaja. Jeżeli dziecko wybrało już prezent, o który chce poprosić, warto powiedzieć mu, co powinno znaleźć się w takim liście.

Na początek pamiętajmy, że pisanie listu może być doskonałą formą, aby dziecko poćwiczyło tego rodzaju korespondencje. Oczywiście będzie miała ona bardziej swobodną formę, ale nie mniej powinny się w niej znaleźć kluczowe informacje.

List do Świętego Mikołaja warto więc zacząć od zapisania daty i miejscowości w prawym górnym rogu kartki. Kolejnym krokiem jest nagłówek, czyli zwrot do adresata, którym jest Święty Mikołaj. Możemy zacząć list od słów:

 • Kochany Święty Mikołaju,
 • Drogi Święty Mikołaju.

W pierwszym akapicie dziecko może napisać coś o sobie, na przykład:

 • Mam na imię Kasia i mam 7 lat…
 • Jestem Kuba i chodzę do trzeciej klasy szkoły podstawowej…

Dziecko może również napisać Mikołajowi, jakie ma hobby, czym się interesuje i jaki jest jego ulubiony przedmiot w szkole.

Co napisać w liście do Świętego Mikołaja?

Od zawsze wiadomo, że Święty Mikołaj przynosi prezenty tylko grzecznym dzieciom. Warto wspomnieć w dalszej części listu dobre uczynki i dobre zachowanie, którymi pociecha wyróżniła się w ciągu ostatniego roku.

Główną częścią rozwinięcia listu do Mikołaja jest opisanie lub narysowanie wymarzonego prezentu. Jeżeli na liście jest więcej niż jeden prezent, można zasugerować, aby dziecko ponumerowało je od tego najbardziej upragnionego. Można także wyjaśnić, dlaczego właśnie te upominki są tak ważne.

Jak zakończyć list do Świętego Mikołaja?

Zakończenie listu do Świętego Mikołaja nie musi być długie. Dziecko może podziękować w kilku słowach za zeszłoroczne prezenty i w trud włożony w ich dostarczenie. Poinformować, że i w tym roku na Mikołaja będą czekać pyszne ciasteczka i ciepłe mleko.

Na koniec można użyć przykładowych zwrotów grzecznościowych:

 • Pozdrawiam ciepło,
 • Czekam na Ciebie,
 • Ściskam mocno.

Powyższe zwroty dziecko powinno zapisać po prawej stronie w dolnym rogu kartki. Pod nimi umieścić swój podpis.

Kiedy pisze się list do Mikołaja?

Lis do Świętego Mikołaja trzeba wysłać przed Świętami Bożego Narodzenia. Mikołaj musi mieć przecież czas, aby przygotować wymarzone prezenty. Do tego warto wziąć pod uwagę, że ma do odwiedzenia wszystkich dzieci na całym świecie, więc jest to dla niego niezwykle zapracowana noc.

W Polsce dzieci dostają prezenty od Mikołaja dwa razy w roku. Z okazji Mikołajek obchodzonych 6 grudnia i w Wigilię Bożego Narodzenia – 24 grudnia. Dziecko zawsze może napisać dwa listy do Mikołaja, w pierwszym umieszczając kilka drobiazgów, a ten kluczowy i dla niego najważniejszy wysłać nieco później.

List do Mikołaja, który ma dotrzeć przed 6 grudnia, warto wysłać już w połowie listopada. Pisząc list z myślą o Bożym Narodzeniu, można wysłać na początku grudnia. Dzięki temu Mikołaj na pewno zdąży ze wszystkimi upominkami. 

List do Mikołaja — gotowe, kolorowe kartki na list do wydrukowania

Poniżej prezentujemy galerię kolorowych kartek na list do Mikołaja do wydrukowania. Dzięki nim list otrzyma wyjątkową formę.

Jak udekorować list do Świętego Mikołaja? Papier, koperta i znaczek

Kiedy list do Mikołaja już będzie gotowy, warto z dzieckiem udekorować nieco kopertę. Niech Mikołaj wie, że w napisanie tego listu włożony był bardzo duży wysiłek.

Można przykleić na kopertę kolorowe gwiazdki, narysować choinki albo podobiznę samego Świętego Mikołaja. Dziecko może też narysować sanie Świętego Mikołaja. I gotowe!

Zobacz także: Mikołaj z papieru. Zobacz film — Mikołaj z papieru krok po kroku

Czy wysyłać list do Mikołaja?

Teraz wystarczy tylko wysłać list do odpowiedniego adresata. Można wysłać go na prawdziwy adres siedziby św. Mikołaja w Finlandii, oddać w ręce rodziców, którzy przekażą go bezpośrednio napotkanemu Mikołajowi lub jego pomocnikowi — elfowi.

Innym rozwiązaniem jest zostawienie listu na parapecie. Przelatujący saniami Mikołaj zajrzy przez okienko i sam zabierze kierowaną do siebie przesyłkę.

Wzór listu do Świętego Mikołaja — przykłady, szablony

Poniżej prezentujemy przykładowe wzory listu do Świętego Mikołaja.

List do Mikołaja - wersja 1:

Drogi Święty Mikołaju! Mam na imię ..., mam ... lat i mieszkam razem z mamusią, tatusiem i.... w.... Przez cały rok starałam/em się być grzeczna/y, nie rozrabiać zbytnio i nie dokuczać rodzicom i rodzeństwu. Wiem, że nagradzasz grzeczne dzieci prezentami, więc bardzo Cię proszę o...

List do Mikołaja - wersja 2:

Święty Mikołaju! Wiem, że spełniasz marzenia grzecznych dzieci, a ja byłem/łam w tym roku grzeczna/y, dlatego bardzo Cię proszę, byś podarował mi...

Podpis

List do Mikołaja - wersja 3:

Kochany Święty Mikołaju! Mam na imię ..., mam ... lat i mieszkam razem z mamusią, tatusiem i.... w....

Mam do Ciebie wielką prośbę, bardzo lubię.... (należy napisać co) i dlatego chciałbym w tym roku dostać ....Będę bardzo szczęśliwy/a jeśli sprawisz mi taki prezent.

Podpis

Gdzie wysłać list do Świętego Mikołaja?

Oczywiście, żeby wysłać list do Świętego Mikołaja, potrzebny jest prawidłowy adres.

Mikołaj odbiera listy pod poniższymi adresami:

Santa Claus Office

FIN-96930 Napapiiri

Rovaniemi

Finland

lub

Santa Claus

Arctic Circle

96930 Rovaniemi

Finland

Warto również wiedzieć, że Święty Mikołaj idzie z duchem czasu i ma swój własny e-mail. List można wysłać również w wersji elektronicznej na adres: santa.claus@santaclausoffice.fi

Jeśli natomiast chcielibyście, aby wasza pociecha otrzymała odpowiedź na swoją korespondencję, zajrzyjcie na strony www.listymikolaja.pl lub www.pocztamikolaja.pl

Czytaj także: Zabawki dla chłopców: co wybrać na prezent dla małego chłopca? [TOP 7 zabawek]

Zabawki dla dziewczynki: co wybrać na prezent dla małej dziewczynki? [TOP 10 zabawek]