Pastorałki dla dzieci. 5 najpiękniejszych polskich pastorałek [PDF]

2019-12-09 11:06

Już niedługo święta Bożego Narodzenia. Przygotuj swoje dziecko do rodzinnego kolędowania przy wigilijnym stole. Pobierz teksty 5 najpiękniejszych polskich pastorałek i rozpocznij z dzieckiem wspólną naukę!

Pastorałki
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Pastorałki a kolędy
  2. Polskie pastorałki
  3. Teksty pastorałek

Pastorałki a kolędy

Kolędy i pastorałki znacznie różnią się od siebie. Kolędy to pieśni sakralne, których przewodnim tematem są narodziny Jezusa Chrystusa. Natomiast pastorałki są to świeckie pieśni, które w wesoły sposób opowiadają o radości z przyjścia Chrystusa na świat, a także o bożonarodzeniowych tradycjach i zwyczajach.

Ze względu na świecki charakter pastorałek nazywane są również kolędami domowymi. Pastorałka wywodzi się od słowa pastor i oznacza pieśń pasterską. Słuchając pastorałek, możemy zauważyć, że w ich tekstach główną rolę odgrywają właśnie pasterze.

Kolędy natomiast skupiają się na duchowym przeżywaniu narodzin Jezusa, mówią o skromnej otoczce towarzyszącej tak ważnemu wydarzeniu, panującym zimnie i braku miejsca dla brzemiennej Maryi.

Czytaj:

Polskie kolędy. 5 najpiękniejszych kolęd dla dzieci [PDF]

Wigilia i święta Bożego Narodzenia: przepisy na świąteczne potrawy dla dziecka

Polskie pastorałki

Polskie pastorałki pojawiły się już w XVII wieku. Ich często humorystyczny, gwarowy tekst nawiązywał przede wszystkim do wędrówki pasterzy, którzy prowadzeni przez gwiazdę betlejemską przemierzali świat, aby ujrzeć nowonarodzonego Jezusa. 

Pastorałki śpiewano jedynie w zaciszu domowym. Ich teksty doskonale znane były kolędnikom wędrującym po domach. Dawne pastorałki tworzyły nawet scenariusze do przedstawień kolędników.

Teksty pastorałek

Na pierwsze wspólne kolędowanie z dzieckiem warto wybrać pastorałki, a nie kolędy. Pastorałki są znacznie weselsze, bardziej śpiewne i zostaną przez dzieci lepiej zapamiętane i zrozumiane. Gwarowe teksty i wesołe melodie na pewno wpadną w ucho każdemu maluchowi oraz rodzicom.

Wśród najpiękniejszych polskich pastorałek znajdziesz:

1. Gore gwiazda Jezusowi 2. Północ już była 3. Hola, hola, pasterze z pola 4. Bosy pastuszek 5. Świeć, gwiazdeczko, mała świeć

Pobierz teksty pastorałek w PDF pod tym linkiem!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza