Historia Halloween. Dlaczego Halloween obchodzimy w Polsce?

2016-10-18 14:31

Halloween w Polsce cieszy się ogromną popularnością. Zwyczaje związane z Halloween jeszcze do niedawna były u nas zupełnie nieznane. Jednak od kilku lat drążenie dyni, duchy, przebieranie się i halloweenowe imprezy zyskują coraz większą popularność. Skąd się wzięło polskie Halloween?

Halloween w Polsce
Autor: thinkstockphotos.com|_miesiecznik_mjakmama

Spis treści

  1. Skąd się wzięło Halloween w Polsce?
  2. Polecamy wideo: Jak zrobić opakowania na halloweenowe słodycze?

Halloween ma zupełnie inny klimat niż tradycyjnie u nas obchodzone Wszystkich Świętych. To pierwsze święto ma nastrój zabawy. Straszne kostiumy, psikusy, ciasteczka, nietoperze, ozdobione dynie to nieodłączne elementy halloweenowych przyjęć. Wszystkich Świętych obchodzimy natomiast w atmosferze zadumy, odwiedzając groby bliskich. Jeszcze do niedawna trudno było sobie wyobrazić spędzanie przełomu października i listopada w radosnej atmosferze, a jednak… Szczególnie do dzieci trafia atrakcyjna, trochę straszna i tajemnicza, ale zabawowa otoczka Halloween w Polsce.

Pobierz również kolorowanki na Halloween>>

Skąd się wzięło Halloween w Polsce?

Halloween jest obchodzone 31 października, a więc dzień wcześniej niż Wszystkich Świętych. Wbrew pozorom ani nie jest to zwyczaj nowy, ani pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. To święto było obchodzone w Europie od setek lat. Halloween łączy tradycje chrześcijańskie z celtyckimi i jest związane z przesądami na temat duchów i śmierci.

Jego źródło nie jest do końca znane, ale wiadomo, że prawdopodobnie pochodzi od celtyckiego święta Samhain obchodzonego m.in. na terenach dzisiejszej Wielkiej Brytanii już 2 tys. lat temu. Wierzono, że tego dnia umarli odwiedzają świat żywych, odprawiano ceremonie powitalne dla dobrych dusz i odstraszające złe duchy. Podobne zwyczaje, związane z wiarą, że tego dnia przenika się świat żywych i umarłych, obecne są w wielu miejscach na świecie. Również wśród Słowian istniała tradycja dziadów, podczas których wyczekiwano odwiedzin duchów i świętowano z nimi.

Przeczytaj, jak zrobić lampion z dyni na Halloween>>

Ponadto święto to związane jest z przywitaniem nadchodzącej zimy. W X wieku chrześcijaństwo zaadoptowało termin przełomu października i listopada na Wszystkich Świętych, które przeniesiono z maja. Halloweenowe zwyczaje jednak przetrwały i zostały zaszczepione w USA w XIX wieku przez irlandzkich imigrantów. Stamtąd, okrężną drogą, przywędrowały one do Polski jako święto przede wszystkim komercyjne.

Polecamy wideo: Jak zrobić opakowania na halloweenowe słodycze?

 

Mjakmama24.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza