Prezenty bożonarodzeniowe: o czym marzą dzieci? Poznaj wyniki badania!

2015-11-19 11:46

Prezenty bożonarodzeniowe są wyczekiwane przez dzieci na długo przed pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdki. Sieć sklepów SMYK przeprowadziła badania dotyczące dziecięcych marzeń, również tych w zakresie prezentów, które najmłodsi chcieliby znaleźć pod choinką. Przeczytajcie więc, jakie prezenty bożonarodzeniowe dzieci najbardziej chciałyby dostać!

prezenty bożonarodzeniowe
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Najbardziej wyczekiwanymi przez dzieci prezentami bożonarodzeniowymi są zabawki i sprzęt elektroniczny.

Spis treści

  1. Prezenty bożonarodzeniowe: czy rodzice znają marzenia swoich dzieci?
  2. Prezenty bożonarodzeniowe: co dzieci chciałyby otrzymać pod choinkę?
  3. Prezenty bożonarodzeniowe: kiedyś i dziś
  4. Prezenty bożonarodzeniowe: dzieci uwielbiają święta!

W badaniu "Dziecko jest w każdym z nas. Prezenty, zwyczaje gwiazdkowe i marzenia dzieci dziś oraz ich rodziców w przeszłości" porównano towarzyszące świętom emocje dziś i kiedyś oraz przywołano dziecięce oczekiwania, przede wszystkim w kwestii prezentów bożonarodzeniowych, jakie mają najmłodsi i jakie nie tak dawno temu mieli ich rodzice. Badanie przeprowadzono w październiku 2015 roku wśród 500 rodziców dzieci w wieku 3-14 lat.

>>Przeczytaj również: Jak ozdobić pokój dziecka na święta?>>

Prezenty bożonarodzeniowe: czy rodzice znają marzenia swoich dzieci?

Pierwszym pytaniem,nie tylko o prezenty bożonarodzeniowe, było to, czy rodzice w ogóle wiedzą, o czym marzą ich pociechy. Okazało się, że z tym bywa różnie. 57 procent mam i ojców stwierdziło, że bardzo dobrze wie, czego pragnie ich dziecko, ale niewiele mniej - 43 procent ankietowanych - odpowiedziało, że w ich przypadku jest inaczej i nie wiedzą, na czym dziecku zależy najbardziej. "Czy dziecięce marzenie udało się zrealizować?" - tak brzmiało kolejne pytanie. Odpowiedź twierdząca padła tylko w 18 procentach przypadków, ale aż 59 procent rodziców stwierdziło, że jeszcze co prawda tak się nie stało, ale realizacja pragnień dziecka jest możliwa. 23 procent odpowiedzi było negatywnych - marzenie dziecka nie zostało i nie zostanie spełnione przez rodziców. Najczęściej pragnienia najmłodszych realizują rodzice jedynaków i z wyższym wykształceniem, najrzadziej - rodzice z wykształceniem podstawowym. Wynika to zapewne z faktu, że ci pierwsi znajdują się najczęściej w lepszej sytuacji materialnej i mogą sobie na to pozwolić.

>>Przeczytaj również: Ozdoby na Boże Narodzenie - 8 propozycji>>

Prezenty bożonarodzeniowe: co dzieci chciałyby otrzymać pod choinkę?

Rodziców zapytano również, jakie prezenty bożonarodzeniowe chciałyby otrzymać ich dzieci. W końcu nie od dziś najmłodsi z największym utęsknieniem czekają na grudniowe święta i czas, w którym otrzymają podarunki. Okazało się, że większość z nich chciałaby dostać zabawkę (29 procent). Coraz większym powodzeniem, także wśród najmłodszych Polaków, cieszy się sprzęt elektroniczny - to wymarzony prezent gwiazdkowy 27 procent dzieci. Aż 28 procent mam i ojców stwierdziło jednak, że nie wie, o otrzymaniu jakiego prezentu marzy ich pociecha.

Doprecyzowano również pytanie o zabawki: do których dzieci wzdychają najczęściej? Przede wszystkim do zestawów klocków (34 procent), lalek i wszelkich akcesoriów z nimi związanych (24 procent), pojazdów samochodowych, kolejek i samolotów (19 procent), a także figurek zwierząt, postaci z bajek oraz kucyków (9 procent). Jakimi prezentami bożonarodzeniowymi, które otrzymały do tej pory, dzieci cieszyły się najbardziej? Wśród dziewczynek królują lalki i akcesoria (48 procent) oraz zestawy klocków (21 procent), a wśród chłopców rządzą zestawy klocków (49 procent) i pojazdy: samoloty, auta, kolejki (38 procent).

Co ważne, bardzo wiele dzieci wśród wyśnionych prezentów bożonarodzeniowych wspomina o prezentach niematerialnych. Na szczycie tego rodzaju listy znajdują się zwierzątka (12 procent) oraz czas spędzony z rodzicami w podróży (12 procent).

>>Przeczytaj również: Świąteczne inspiracje - 5 pomysłów, które sprawdzą się w twoim domu>>

Prezenty bożonarodzeniowe: kiedyś i dziś

W badaniu SMYK-a porównano również marzenia dotyczące prezentów bożonarodzeniowych wczoraj i dziś oraz to, jak do obdarowywania nimi podchodzą dzisiejsze dzieci i jak kiedyś podchodzili do tego ich rodzice. Okazało się, że dzisiaj dzieci znacznie częściej niż ich mama czy tata pragną dostać niematerialny podarunek: zjeść razem z rodzicami kolację czy wybrać się we wspólną podróż. Natomiast marzenia tych, którzy byli dziećmi w latach 70. i 80. dotyczyły najczęściej sfery materialnej - wtedy najmłodsi najbardziej chcieli otrzymać zabawkę (25 procent), sprzęt sportowy (14 procent), a dopiero na samym końcu sprzęt elektroniczny (6 procent). Aż 58 procent rodziców twierdzi również, że ich dziecięce marzenia dotyczące prezentów bożonarodzeniowych zostały spełnione.

Rodzice przyznali także, że dostawali mniej prezentów bożonarodzeniowych niż ich dzieci (93 procent). Twierdzą również, że potrafili bardziej się z nich cieszyć. Większość dawniej otrzymywanych podarunków była bardziej praktyczna i użytkowa (80 procent). Dorośli zauważają również, że z powodu mniejszej dostępności zabawek, wykazywali się większą kreatywnością w ich tworzeniu niż własne dzieci - potrafili zrobić "coś z niczego" - tak uważa 90 procent z ankietowanych. Dzisiejsi rodzice oceniają także swoje dzieciństwo jako bardziej beztroskie niż ich pociech (66 procent), mimo że mieli więcej obowiązków niż ich dzieci (81 procent). Jednak prawie połowa ankietowanych - 48 procent - uważa, że dzieciństwo wczoraj i dziś jest równie szczęśliwe.

>>Przeczytaj również: Świąteczne filmy dla dzieci - które warto obejrzeć? [10 propozycji]>>

Prezenty bożonarodzeniowe: dzieci uwielbiają święta!

Choć 77 procent rodziców twierdzi, że z większą niecierpliwością wyczekiwało świąt niż ich dzieci, aż 96 procent ankietowanych przyznaje również, że i dzisiaj najmłodsi świąt i prezentów bożonarodzeniowych nie mogą się doczekać. Choć obecnie często narzeka się na "przedświąteczną gorączkę", w badaniu tylko 27 procent dorosłych odpowiedziało, że tak naprawdę jej nie lubi. Za to aż 70 procent ankietowanych przyznaje, że ogromną przyjemność sprawiają im zarówno przygotowania do świąt, jak i ich celebrowanie. 88 procent z badanych dodaje również, że jednak w dzieciństwie cieszyli się z Bożego Narodzenia bardziej. Tylko co piąty chłopiec i co dziesiąta dziewczynka nie lubią świątecznych przygotowań. Dzieci włączają się do nich wcześnie - ponad połowa przedszkolaków bierze udział w przygotowywaniu ozdób i pakowaniu prezentów bożonarodzeniowych. Aż 42 procent najmłodszych przygotowuje je własnoręcznie.

- Tradycje rodzinne pomagają dziecku wejść w świat społeczny, dlatego dzieci aktywnie, z prawdziwą przyjemnością stają się uczestnikami życia rodzinnego – wyjaśnia dr Magdalena Śniegulska, psycholog dziecięcy współpracujący z siecią SMYK. - Te wspólne przygotowania uczą odczuwania radości z bycia razem, a także rozwijania umiejętności współpracy i współdziałania. W ten sposób pokazujemy dziecku, że nasza rodzina jest ważna – ma swoje tradycje, zwyczaje i historię. Że wszyscy coś robimy na jej rzecz. To ważny element tworzenia tożsamości - dodaje.

>>Przeczytaj również: Gwiazda betlejemska - pochodzenie, pielęgnacja oraz wykorzystanie do świątecznych dekoracji>>