Prezenty gwiazdkowe: co na święta dla dziecka? Sprawdź, co najczęściej kupują rodzice i za ile

2015-11-27 9:27

Prezenty gwiazdkowe są coraz bardziej wymyślne: smartfony i inne elektroniczne gadżety, konsole do gier, zdalnie sterowane zabawki. Tymczasem okazuje się, że dzieci często marzą o zabawkach, których pragnęli... ich rodzice. Czy spełniają oni marzenia swoich pociech? Jakie prezenty gwiazdkowe rodzice najczęściej kupują dzieciom i ile na nie wydają?

Prezenty gwiazdkowe, prezent dla dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Wybierając prezenty gwiazdkowe dla dzieci, rodzice najczęściej starają się spełniać ich marzenia.

Spis treści

  1. O czym marzą dzieci?
  2. Czy rodzice znają pragnienia dzieci?
  3. Co najczęściej kupują rodzice na gwiazdkę dla dzieci?
  4. Ile kosztują prezenty gwiazdkowe dla dzieci?
  5. Polecamy wideo: Jak oryginalnie zapakować prezenty?

Prezenty gwiazdkowe mogą być różne. Niektóre dzieci zadowolą się drobnymi zabawkami, słodyczami czy nowymi ubraniami, inne będą sprawdzały, czy pod choinką nie leży smartfon, tablet lub nowa konsola do gier. Jak się okazuje, tych drugich wcale nie jest aż tak dużo, jak można by było się tego spodziewać! Z badań przeprowadzonych przez TNS Polska dla Smyka wynika bowiem, że dzieci najczęściej marzą o takich prezentach gwiazdkowych, jakich pragnęli również ich rodzice.

 6 miejsc, w których spotkasz Świętego Mikołaja w Boże Narodzenie 2014 >>

O czym marzą dzieci?

TNS Polska przeprowadziła badania na próbie 500 rodziców, posiadających dzieci w wieku 0-14 lat. Wnioski były zaskakujące - tylko 22 procent dzieci marzy, by pod choinką znaleźć sprzęt elektroniczny (częściej są to dzieci mieszkające w mieście niż na wsi). Większość z nich (59 procent) pragnie, aby Święty Mikołaj przyniósł im zabawki. Mimo ogromnej popularności konsol do gier, gry komputerowe znalazły się dopiero na 3. miejscu - tylko 11 proc. dzieci chciałoby je dostać na święta.

Dość popularnym prezentem dla dziecka jest sprzęt sportowy (narty, łyżwy, sanki) - chciałoby go otrzymać aż 8 procent dzieci. Mało popularnymi są zaś książki (5 proc.), żywe zwierzątko (4 proc.), przybory plastyczne (4 proc.), biżuteria i ozdoby (3 proc.), płyty z filmami lub muzyką (2 proc.), akcesoria do pokoju dziecka (2 proc.) czy... słodycze (2 proc.). W tym ostatnim pragnieniu dzieci odbiegają od swoich rodziców, którzy często marzyli, aby dostać słodkie przysmaki.

Czy rodzice znają pragnienia dzieci?

Wybierając prezenty gwiazdkowe, rodzice starają się spełniać marzenia dzieci (oczywiście, o ile mają takie możliwości finansowe). Ale nie są w pełni przekonani, czy je znają - tylko 38 procent rodziców wie, czego pragną ich dzieci. Z badań wynika, że częściej są to mieszkańcy miast niż wsi. I paradoksalnie, większą wiedzę na temat oczekiwań dzieci mają rodzice dwóch pociech niż jedynaków.

Przed zakupem rodzice najczęściej rozmawiają z dziećmi, aby dowiedzieć się, czego one pragną lub zachęcają je do napisania listu do Świętego Mikołaja. Tylko 7 procent rodziców szuka pomysłów w internecie lub wybiera sie z dziećmi do sklepu i obserwuje, które przedmioty zwracają ich uwagę, a jedynie 1 proc. patrzy, czym najbardziej lubią bawić się dzieci.

Pobierz kolorowanki na Boże Narodzenie, gotowe do wydruku >>

Co najczęściej kupują rodzice na gwiazdkę dla dzieci?

Rodzaje prezentów gwiazdkowych zależą od wieku dziecka. Rodzice maluchów w wieku 0-3 zwykle polegają na własnej wiedzy dotyczącej potrzeb dziecka i najczęściej kupują ubrania. Nieco rzadziej nabywają akcesoria, takie jak bujaki czy maty edukacyjne.

Rodzice dzieci w wieku 3-5 wybierają zabawki. Najczęściej są to zabawki edukacyjne, pluszaki, samochody i kolejki, figurki, zabawkowe akcesoria gospodarstwa domowego czy zestawy małego majsterkowicza. Rodzice starszych dzieci w wieku 5-9 również kupują zabawki, z tymże głównie klocki i zestawy oraz lalki i akcesoria. 

Gadżety elektroniczne pojawiają się dopiero w grupie 9-14. Dzieci te najczęściej dostają oprogramowania komputerowe, gry i sprzęt elektroniczny.

Ile kosztują prezenty gwiazdkowe dla dzieci?

Ponad 50 procent rodziców wydaje na prezenty gwiazdkowe od 50 do 100 złotych. Co ciekawe, z roku na rok ona spada - w te święta aż 15 proc. rodziców deklaruje, że wyda mniej niż w 2013 roku. 11 procent rodziców planuje przeznaczyć na ten cel do 150 złotych, a 8 proc. więcej niż 200 zł. Tylko 2 proc. wyda więcej niż 300 zł.

Najczęściej rodzice planują budżet na prezenty gwiazdkowe w ciągu miesiąca poprzedzającego święta Bożego Narodzenia. Na ostatnią chwilę odkłada to tylko 25 proc. badanych.

Polecamy wideo: Jak oryginalnie zapakować prezenty?