Tak wyglądały komunie w latach 90., w PRL-u i przed wojną. Dziś trendy się odwróciły?

2024-04-10 15:05

Moda komunijna na przestrzeni lat bardzo się zmieniała. W PRL-u sukienki były minimalistyczne, ale bardzo gustowne. Po latach, w których nic nie było w sklepach, młode matki w latach 90. ubierały córki do komunii jakby były gwiazdami Dynastii. Jak się jednak okazuje, sukienki z czasów dzieciństwa naszych babć też nie były skromne...

Sprawdzamy trendy komunijne ostatnich 100 lat. Tylko spójrzcie na te sukienki
Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe/ Instagram Sprawdzamy trendy komunijne ostatnich 100 lat. Tylko spójrzcie na te sukienki

Dziś sukienki komunijne są bardzo skromne, zazwyczaj w całej parafii wybierany jest jeden model bądź też alba, tak by żadna dziewczynka nie czuła się gorsza i by uniknąć rewii mody. Rodziny odbijają to sobie na hucznych imprezach komunijnych, które z minimalizmem często nie mają nic wspólnego. A jak było dawniej? Na przestrzeni lat moda komunijna zmieniała się diametralnie.

Zobacz też: Ile dać na komunię 2024? Znamy tegoroczne stawki dla bliższych i dalszych gości

Spis treści

  1. Pierwsza Komunia w PRL
  2. Sukienki komunijne w latach 90.
  3. Sukienki komunijne z lat 20. i 30. 
  4. Czym różnią się sukienki komunijne od alb?
  5. Kiedy kupić dziecku sukienkę komunijną?
Te prezenty na Pierwszą Komunię to przesada! Polacy odpowiadają #EwelinaPyta

Przeczytaj: Przebierać dziecko po komunii świętej czy nie? W co je przebrać? [PORADNIK]

Pierwsza Komunia w PRL

Dawniej było inaczej. Za czasów PRL sukienki komunijne szyły babcie, ciocie lub sąsiadki ze zdobycznych materiałów. Szczęśliwcy mieli też paczki od cioć z RFN lub z Ameryki. Przyjęcia urządzało się w domach lub przed domami, a zapasy jedzenia na ten dzień gromadzono długimi miesiącami, gdy tylko coś się udało wymienić albo gdy coś wartościowego "rzucono" do sklepów. 

Choć sukienki komunijne z tamtych czasów były bardzo skromne, to nie można odmówić im stylowości. Chyba paradoksalnie właśnie wtedy były najpiękniejsze...

Sukienki komunijne z PRL-u
Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe Sukienki komunijne z PRL-u - rok 1963
Sukienki komunijne z PRL-u
Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe Sukienki komunijne z PRL-u - rok 1967
Sukienki komunijne z PRL-u
Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe Sukienki komunijne z PRL-u
Sukienki komunijne z PRL-u
Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe Sukienki komunijne z PRL-u - 1980
Sukienki komunijne z PRL-u
Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe Sukienki komunijne z PRL-u - 1987

Sukienki komunijne w latach 90.

Po upadku komuny wszystko się odmieniło. Nagle do mody weszły strojne, pełne falban i ozdób suknie, które wyglądały, jak miniaturki tamtejszych sukni ślubnych. Większość współczesnych mam właśnie w takich sukienkach szła do komunii. Swoimi "perełkami" w mediach społecznościowych pochwaliły się też gwiazdy. Tak na swoich komuniach w latach 90. wyglądały Doda, Olga Frycz i Joanna Jabłczyńska. 

Sukienki komunijne z lat 20. i 30. 

Jak się jednak okazuje, nie tylko lata 90. królowały w przepychu. Ze zdjęć z Narodowego Archiwum Cyfrowego widać, że niespełna 100 lat temu komunie także były "na bogato". Dziewczynki miały strojne suknie, białe rękawiczki, a na głowach nawet... welony.

Dawna moda komunijna - 1926
Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe Dawna moda komunijna - 1926
Dawne sukienki komunijne - 1939
Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe Dawne sukienki komunijne - 1939

Czym różnią się sukienki komunijne od alb?

Wbrew pozorom alby nie są wymysłem nowoczesności. Jak widać na przedstawionych zdjęciach, już w latach 80. nosiła je część przystępujących do komunii dzieci. Mają one jedną, niekwestionowaną zaletę - prostą konstrukcję z kontrafałdami, która sprawia, że pasują do każdego dziecka. Są często uszyte jedynie w 2-3 rozmiarach i dopasowywane paskiem w formie sznura. 

Kiedy kupić dziecku sukienkę komunijną?

Komunie odbywają się zazwyczaj w maju. Jeśli sukienki szyte są na miarę, zazwyczaj przygotowania zaczynają się już jesienią poprzedniego roku. Jeśli jednak kupujemy gotową sukienkę, lepiej zrobić to na tzw. ostatnia chwilę bo dzieci szybko rosną. Kupując sukienkę warto mieć od razu dopasowane buty, by odpowiednio trafić z jej długością.