Takiej żywej choinki nigdy nie kupuj. Oznacza kłopoty

2023-12-12 10:15

Żywa choinka wygląda pięknie i tworzy w domu niezwykłą atmosferę. Zanim jednak ją kupimy i wniesiemy do mieszkania, dobrze jest sprawdzić, czy wewnątrz drzewka nie widać szyszek. Nie świadczą one o tym, że choinka jest zdrowa — wręcz przeciwnie, mogą zwiastować kłopoty.

Żywa choinka
Autor: Getty Images Kupując żywą choinkę, warto dokładnie ją obejrzeć.

Choinka to jeden z ważniejszych symboli świąt Bożego Narodzenia. Żywe drzewko możemy kupić na targach, jarmarkach, szkółkach leśnych albo w internecie. W miastach coraz większą popularnością cieszą się również wypożyczalnie choinek, które często są połączone ze zbiórkami na cele charytatywne, np. dla zwierząt.

Niezależnie od tego, gdzie kupimy nasze świąteczne drzewko, powinniśmy dokładnie je obejrzeć. Zdrowa choinka nie tylko będzie ładniejsza, ale i dłużej postoi w ciepłym mieszkaniu. No i nie przyniesie nam niemiłej niespodzianki.

Jak udekorować choinkę? Choinka w stylu skandynawskim

Co oznaczają szyszki na choince?

Drzewko, na którym widzimy duże kokony przypominające szyszki, może sprawić, że nasze święta zamienią się w koszmar. Szare kokony nie są szyszkami, ale jajami modliszek. Jeśli owady te wylęgną się w domu, zwiastują kłopoty. Co prawda, nie gryzą, ale nie wyglądają najlepiej i trudno je wyplenić. Warto też pamiętać, że w jednym kokonie może być nawet setka owadów.

Modliszki lubią ciepłe temperatury. W zimę zwykle hibernują, ale jeśli znajdą się w ciepłym miejscu, mogą przerwać hibernację i szybko się wylęgnąć. Świąteczne drzewko zamieni się wtedy w rój owadów, których trudno będzie pozbyć się z domu.

Jakie owady mogą być na choince?

Oprócz modliszek na choince mogą znaleźć się również pająki i mrówki. Na żywych drzewkach mogą bytować też szkodniki, które nie tylko mogą skrócić żywotność świątecznej choinki i doprowadzić do szybszej utraty igieł, ale i przenieść się na inne domowe rośliny. Jeśli nie chcemy doprowadzić do tej sytuacji, warto dokładnie oglądać choinkę.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie choinki?

Wybierając choinkę, warto patrzeć, czy:

  • drzewko jest zielone i ma gęste, zdrowe igły
  • drzewko jest ciężkie
  • na igłach nie widać pajęczyn
  • na gałęziach nie widać szyszek

Jeśli drzewko będzie spełniało wszystkie cechy, śmiało możemy zabierać je do domu.

Czytaj: Jak wybrać bezpieczną choinkę dla małego dziecka?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza