Tłusty Czwartek - kiedy wypada w 2022 r.? Ile pączków może zjeść ciężarna?

2022-02-21 12:54

Tłusty Czwartek to słodkie święto, podczas którego większość z nas pobija rekordy w ilości zjadanych jednego dnia pączków. Skąd się wzięła tradycja objadania się w Zapusty i kiedy dokładnie wypada w tym roku Tłusty Czwartek?

Tłusty Czwartek - kiedy wypada w 2022 r.? Ile pączków może zjeść ciężarna?
Autor: Getty images Tłusty Czwartek - kiedy wypada w 2022 r.?

Spis treści

 1. Skąd się wzięła tradycja Tłustego Czwartku?
 2. Kiedy wypada Tłusty Czwartek w 2022 roku?
 3. Co jeść w Zapusty?
 4. Ile pączków może zjeść kobieta w ciąży?

Z artykułu dowiesz się:

  1. Skąd się wzięła tradycja Tłustego Czwartku?
  2. Jak usmażyć pączki?
  3. Kiedy w tym roku wypada Tłusty Czwartek?
  4. Co jeść w Zapusty?
  5. Ile pączków może zjeść kobieta w ciąży?

Święto zwane Tłustym Czwartkiem to tradycja pogańska, choć dziś kojarzona jest już tylko z religią chrześcijańską. Tłusty Czwartek, inaczej Zapusty, dziś oznacza zapowiedź Wielkiego Postu.

Obecnie kojarzony jest także jako symbol pożegnania karnawału (przypada na 7 dni przed jego końcem). Ponieważ święto ma zapowiadać 40-dniowy post, jest przyzwoleniem na nadmierne objadanie się. Pączki i faworki, z racji swojej wysokiej kaloryczności, idealnie się do tego nadają.

Skąd się wzięła tradycja Tłustego Czwartku?

Symbolika tego święta nie zawsze była taka sama. Na początku Tłusty Czwartek był silnie związany z porami roku. Zwiastował pożegnanie zimy i powitanie wiosny, więc było to święto radości. Tego dnia obficie ucztowano z tej okazji – jedzono tłusto i dużo, a pączki (choć w wydaniu wytrawnym – nadziewane skwarkami) stanowiły jeden z elementów tej uczty. Dopiero w XVI wieku w naszym kraju spopularyzowano jedzenie pączków w wersji słodkiej, choć wtedy nadzieniem nie była konfitura a orzechy.

Ciekawostką jest fakt, że inną genezę święto Tłustego Czwartku miało na terenach Małopolski – tam oznaczało upamiętnienie dnia śmierci krakowskiego burmistrza Combra, który był znany ze swojej nienawiści do kramarek. Kobiety w rocznicę jego śmierci cały dzień hucznie bawiły się na targach, ciesząc się, że nikt im już nie uprzykrza pracy.

Jak smażyć pączki? To proste z Beszamel.pl

Kiedy wypada Tłusty Czwartek w 2022 roku?

Tłusty Czwartek to święto ruchome, co znaczy, że nie ma przydzielonej jednej daty w kalendarzu. Wypada w ostatni czwartek przed Wielkim Postem, dlatego jest zależny od daty obchodzenia w danym roku Świąt Wielkanocnych.

Najczęściej Tłusty Czwartek wypada w lutym, ale były lata, gdy obchodzono go w marcu. Każdego roku Tłusty Czwartek świętujemy w inny dzień. W 2022 roku będzie to data 24 lutego, ale już w kolejnym 2023 roku święto wypadnie wcześniej, bo 16 lutego.

Co jeść w Zapusty?

Tłusty Czwartek to dzień, gdy w całym kraju królują pączki i faworki. Obydwie słodkości smażone są na dużej ilości oleju. Choć co roku menu tłustoczwartkowe ewoluuje m. in. pojawiają się donuty (pączki z dziurką) czy nowe nadzienia pączków (czekolada, ajerkoniak, karmel), najbardziej popularną potrawą pozostaje klasyczny pączek z różaną konfiturą, polany lukrem i posypany kawałkami skórek pomarańczy.

Według rozmaitych wierzeń, jedzenie pączków (co najmniej jednego) w Tłusty Czwartek ma zapewnić nam dobrobyt i szczęście na cały rok. Niedziwne, że tego dnia w kolejce do dobrych cukierni można stać po pączki nawet kilka godzin. Według statystyk w świąteczny czwartek przeciętny Polak zjada 2,5 pączka, co daje blisko 750 kalorii.

Polecamy przewodnik po pączkach: Sprawdź ile kalorii mają pączki w zależności od rodzaju

Czy kobieta w ciąży powinna jeść słodycze?

Ile pączków może zjeść kobieta w ciąży?

Mimo całego poszanowania tradycji, w jedzeniu pączków i faworków powinniśmy znać umiar. To tłuste potrawy, a więc bogate w cholesterol. Lekarze uważają, że zjedzenie kilku pączków to duże obciążenie dla naszych narządów m. in. wątroby, żołądka i trzustki.

Z tego powodu zaleca się, by w Tłusty Czwartek nie przekraczać granicy 2 pączków, a osobom z problemami żołądkowymi lub cierpiącym na schorzenia trzustki oraz wątroby całkowicie odradza się sięganie po ten rodzaj słodkości. Zamiłowanie do tradycji nigdy nie powinno być silniejsze, niż nasza dbałość o zdrowie.

Kobiety w ciąży mogą jeść zarówno pączki, jak i faworki, ale z umiarem. Zbyt duża porcja tłustych słodkości może spowodować nieprzyjemną zgagę i bardzo podnieść poziom cukru we krwi. Z tego względu kobiety cierpiące na cukrzycę ciążową nie powinny się w Tłusty Czwartek objadać. Najlepiej, jeśli w ogóle powstrzymają się przed zjedzeniem pączka czy faworków.

Jeśli jednak cukrzyca ciążowa jest zaawansowana i wymaga podawania insuliny, po zjedzeniu pączka należy kontrolować poziom cukru glukometrem, by w razie potrzeby "zbić" go do bezpiecznego poziomu.

Przeczytaj także: Jak powinna odżywiać się przyszła mama?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza