Wielkanoc 2022: kiedy wypada? Jak obliczamy, kiedy wypadną święta?

2022-01-05 12:01

Wielkanoc 2022 zbliża się wielkimi krokami. Przeczytajcie, kiedy dokładnie przypadają te święta i w jaki sposób każdego roku obliczamy datę Wielkanocy.

Wielkanoc 2022: kiedy wypada? Jak obliczamy, kiedy wypadną święta?
Autor: Getty images Wielkanoc 2022: kiedy wypada? Jak obliczamy, kiedy wypadną święta?

Spis treści

  1. Kiedy wypada Wielkanoc 2022?
  2. Wielkanoc 2022: jak obliczyć, kiedy wypada?

Święta Wielkanocne każdego roku obchodzimy w innych dniach, jednak zawsze sposób wyliczania terminu świąt określa się według tych samych zasad. Przeczytajcie więc, kiedy wypada Wielkanoc 2022 roku i dlaczego akurat w tym czasie.

Śniadanie Wielkanocne: Co podać na stół?

Kiedy wypada Wielkanoc 2022?

Święta wielkanocne poprzedza Wielki Tydzień, który rozpoczyna się w Niedzielę Palmową, a kończy w kolejną, czyli Wielką Niedzielę Zmartwychwstania. Niedziela Palmowa 2022 przypada 10 kwietnia.

Bardzo ważnym elementem katolickich obchodów Wielkiego Tygodnia jest Triduum Paschalne. Wtedy katolicy biorą udział w misterium paschalnym, poświęconym męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa.

Triduum Paschalne rozpocznie się 14 kwietnia w Wielki Czwartek. Rano odprawiana jest Msza Krzyżma Świętego, a wieczorem msza, upamiętniająca Ostatnią Wieczerzę. W Wielki Czwartek przypada również święto kapłanów.

Najważniejszym dla wszystkich katolików dniem jest Wielki Piątek, w 2022 roku przypadający 15 kwietnia. To dzień, w którym odprawiana jest droga krzyżowa oraz Liturgia Męki Pańskiej. Szczególnie ważnym wydarzeniem jest droga krzyżowa, odbywająca się w rzymskim Koloseum, pod przewodnictwem papieża.

Wielka Sobota w tym roku wypada 16 kwietnia. To czas wyciszenia i czuwania przy grobie Pana: Chrystus umarł, ale jeszcze nie zmartwychwstał. Wielka Sobota jest również dniem maryjnym, ponieważ Maryja jako jedyna wytrwała w wierze w zmartwychwstanie swojego syna.

Wielka Sobota to jedyny dzień w roku liturgicznym, w którym nie sprawuje się Eucharystii. Wierni przychodzą natomiast do kościoła, poświęcić koszyki pełne jedzenia, które spożyją podczas wielkanocnego śniadania.

Wielkanoc 2022 wypada 17 kwietnia. W Polsce święta wielkanocne trwają dwa dni - w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Wielką Niedzielę oraz w Wielki Poniedziałek. To czas świętowania zmartwychwstania Chrystusa. Podczas niedzielnej mszy rezurekcyjnej, połączonej z procesją, katolicy ogłaszają światu zmartwychwstanie swojego Boga.

Czytaj: Sałatki wielkanocne: 5 pysznych przepisów

Jak zrobić z dzieckiem PALMĘ WIELKANOCNĄ? Poradnik krok po kroku

Wielkanoc 2022: jak obliczyć, kiedy wypada?

Wielkanoc 2022 wypada 17 kwietnia – w jaki sposób dokonuje się obliczeń związanych z tym świętem? Zostały one ustalone już dawno temu, na Soborze Nicejskim w 325 roku.

Ustalono wtedy, że Wielkanoc będzie przypadać w pierwszą niedzielę, następującą po pierwszej w danym roku wiosennej pełni Księżyca. Ustalenia te próbowano zmienić, postuluje się je również obecnie – by Wielkanoc była świętem stałym i była niezależna od pełni Księżyca, jednak na razie nie zostały one zaakceptowane.

Zobacz także: Co symbolizuje zając wielkanocny?

Dekoracje wielkanocne: jakie wybrać? [GALERIA]

Życzenia na Wielkanoc. Tradycyjne i oryginalne życzenia wielkanocne

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza