Wigilia i Boże Narodzenie: upiecz z dzieckiem piernikowe ludziki

2014-12-01 11:51

Święta kojarzą się z choinką, śniegiem i świętym Mikołajem, ale też z zapachem pierniczków. Dzieci będą zachwycone, gdy zaproponujesz im wspólne pieczenie piernikowych ludzików. Ciastek ze Shreka to najsłynniejszy piernikowy ludzik – które dziecko go nie zna? Oto najlepszy przepis na piernikowe ludziki.

Spis treści

  1. Wigilia i Boże Narodzenie: skąd się wzięły w Polsce pierniki?
  2. Wigilia i Boże Narodzenie: jakie właściwości mają pierniki?

Pierniki uwielbiamy za ich zapach i smak, które tak bardzo kojarzą się nam ze świętami Bożego Narodzenia. Jak to się stało, że pierniki pojawiły się w Polsce, jakie mają właściwości i jakie są rodzaje pierników?

>>Przeczytaj również: Jak zrobić lukier do pierniczków?>>

Wigilia i Boże Narodzenie: skąd się wzięły w Polsce pierniki?

Pierniki poznaliśmy w średniowieczu. W polskich źródłach po praz pierwszy wspomina się o wytwórcach pierników w XIV wieku. Według legend na świecie zaczęto je wyrabiać w Holandii lub na Bliskim Wschodzie - odległość między tymi miejscami jest ogromna, więc niczego nie da się stwierdzić z całą pewnością. Wiadomo natomiast, że polskie słowo "piernik" pochodzi od wyrazu "pierny", czyli pieprzny. Warto dodać, że w średniowieczu tym mianem określano wszelkie egzotyczne i nieznane wcześniej w Polsce produkty. Wieki temu pierniki spożywano jako... zakąskę do wódki, a dziś stanowią jedną z głównych atrakcji kulinarnych Bożego Narodzenia.

>>Zapoznaj się również z przepisem na pyszny świąteczny piernik!>>

Wigilia i Boże Narodzenie: jakie właściwości mają pierniki?

Pierniki, jak wiele innych bożonarodzeniowych przysmaków, są bardzo kaloryczne. 100 g ciasta dostarcza około 350 kcal. Pamiętajmy jednak, że święta są także po to, by zjeść trochę więcej niż zazwyczaj, a i samo ciasto nie ma wyłącznie tuczących właściwości. Zawiera m. in. miód, hamujący rozwój bakterii, wirusów i grzybów, jajka z ksantofilem i lanoliną, kakao, bakalie i przyprawy, z których każda ma dobroczynne właściwości. Dlatego w Boże Narodzenie warto sobie pozwolić choć na kawałek piernika.

Zapoznajcie się również z naszą galerią, w której prezentujemy, jak zrobić słynnego piernikowego Ciasta ze Shreka!

>>Przeczytaj również: Poznaj 5 pysznych przepisów na słodkie święta!>>

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza