Kiedy przychodzi zając wielkanocny? Dzieci uwielbiają ten symbol Wielkanocy

2022-03-25 15:17

Zając wielkanocny to najważniejszy symbol tych świąt. Najmłodsi wyczekują go podczas niedzielnego poranka, a on przynosi wszystkim grzecznym dzieciom słodycze i zabawki. Sprawdź, skąd wzięła się tradycja zająca wielkanocnego i co symbolizuje.

zając wielkanocny
Autor: Getty Images Kiedy przychodzi zając?

Zając wielkanocny to symbol Wielkanocy - bardzo ważnego święta chrześcijańskiego. Wielkanoc kończy 40-dniowy post, który skłania nas do różnych wyrzeczeń oraz przemyśleń.

Jego uwieńczeniem jest Triduum paschalne przypadające na Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę (będące wspomnieniem męki i śmierci Chrystusa) oraz święto Jego zmartwychwstania, które jest najważniejszym i najradośniejszym momentem obchodzonym w Niedzielę Wielkanocną.

Jednym z symboli towarzyszącym tym świętom jest zając wielkanocny, który jednak z chrześcijaństwem ma niewiele wspólnego.

Spis treści

  1. Skąd się wziął zając wielkanocny?
  2. Co symbolizuje zając wielkanocny?
  3. Kiedy przychodzi zając wielkanocny?
  4. Jak wygląda ta tradycja w Polsce?
Śniadanie Wielkanocne: Co podać na stół?

Skąd się wziął zając wielkanocny?

Historia zająca wielkanocnego sięga czasów pogańskich. Już wtedy kojarzono go z płodnością, a tę z kolei - z wiosną. To właśnie o tej porze roku, kiedy odradza się przyroda, na terenach obecnej Europy Zachodniej czczono boginię płodności Eoster.

Zwyczaje te zostały wyparte przez chrześcijaństwo, które obchodziło święto Zmartwychwstania razem z żydowskim świętem Paschy 14 dnia miesiąca wiosennego nissan, ale w naturalny sposób połączyło Wielkanoc z pogańskimi tradycjami wciąż żywymi w rejonach dzisiejszych Niemiec czy Wielkiej Brytanii.

I tak symbol wiosny i płodności, a także przemiany (tak jak Chrystus z martwych powstał do życia, tak zając zmienia swoje umaszczenie z szaty zimowej na letnią) stał się jednocześnie symbolem najważniejszych świąt chrześcijańskich.

Czytaj: Życzenia na Wielkanoc. Tradycyjne i oryginalne życzenia wielkanocne

Wielkanoc - kiedy wypada w 2021 roku

Co symbolizuje zając wielkanocny?

Zając ma bardzo pozytywną symbolikę. Przede wszystkim jest zwiastunem nadchodzącej wiosny. Symbolizuje również płodność oraz szczęście.

Często przedstawia się go jako ofiarę, którą można obdarować swojego boga, co oznacza oddanie oraz szlachetność. Jest też symbolem czujności, gdyż według tradycji spał z otwartymi oczami, gotów w każdej chwili do ucieczki przed drapieżnikiem.

Zając wielkanocny
Autor: thinkstockphotos.com

Kiedy przychodzi zając wielkanocny?

Istnieje wiele dat, w których potencjalnie może przybyć do naszych dzieci zając wielkanocny. W Niemczech, Austrii i w wielu krajach anglosaskich, a także w Polsce jest to niedzielny poranek. Wtedy pociechy po śniadaniu biegną do swoich pokojów i szukają prezentów wielkanocnych.

Czasem słodycze i drobne podarki chowane są przez zajączka w ogrodzie. W niektórych rejonach dzieci otrzymują jednak podarunki już w Wielki Czwartek. 

Czytaj: Jak zrobić z dzieckiem PALMĘ WIELKANOCNĄ? Poradnik krok po kroku

Jak wygląda ta tradycja w Polsce?

W Polsce zwyczaj obdarowywania dzieci jest coraz popularniejszy za sprawą zachodnich tradycji przenoszonych na nasz grunt. Zazwyczaj polega on na ofiarowywaniu dzieciom czekoladowych zajączków.

Ale w niektórych rejonach naszego kraju zając przenosi większe prezenty: ta tradycja najbardziej popularna jest na terenach Wielkopolski i Śląska. Tereny te przez wiele lat były pod wpływami niemieckimi, gdzie zajączek wielkanocny jest równie popularny i "bogaty" co św. Mikołaj.

Przeczytaj też: Słodycze na Wielkanoc: które pyszności wybrać? [GALERIA]

Pisanki wielkanocne: pomysły dla kreatywnych mam [GALERIA]

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza