Bibułki matujące: jak działają? Jak zrobić bibułki w domu?

2017-11-25 6:00

Bibułki matujące pomagają uporać się z nadmiarem sebum, czyli naturalnej powłoki ochronnej, w strefie T (czoło, nos, broda). Dzięki nim skóra będzie wyglądać promienniej i na mniej przetłuszczoną, a jednocześnie jakość makijażu nie ulegnie pogorszeniu. Przeczytaj, jak działają bibułki matujące i jak zrobić własne bibułki w domu!

Bibułki matujące: jak działają? Jak zrobić bibułki w domu?
Autor: thinkstockphotos.com Bibułki matujące są produktem jednorazowego użytku - używane wielokrotnie powodują gromadzenie się bakterii.

Spis treści

 1. Jak działają bibułki matujące?
 2. Jak zrobić bibułki w domu?

Bibułki matujące zapewniają ściągnięcie nadmiaru sebum z twarzy, sprawiając, iż ponownie staje się ona promienna. Pomagają zachować uczucie świeżości i czystości cery przez cały dzień. Dzięki zastosowaniu bibułek matujących skóra jest matowa przez dłuższy czas i nie świeci się. Bibułki matujące niwelują błyszczenie się skóry bez naruszenia wykonanego makijażu. Używając ich, możemy poprawić makijaż, nie naruszając go.

Jak działają bibułki matujące?

 • wchłaniają nadmiar sebum, nie powodując naruszenia wykonanego makijażu;
 • zapewniają świeży, matowy wygląd skóry podczas całego dnia;
 • powodują efekt natychmiastowego zmatowienia strefy T (czoło, nos, broda);
 • zapewniają uczucie komfortu.

W jaki sposób używać bibułek matujących?

Do aplikacji bibułek matujących na twarz nie są potrzebne żadne narzędzia oraz kosmetyki dodatkowe. Aplikujemy je za pomocą dłoni. Bibułkę przykładamy na miejsca, z którego należy zdjąć nadmiar sebum. W momencie przyłożenia bibułki na przykład na nos, czoło czy też brodę dociskamy ją delikatnie i chwilę przytrzymujemy w danym miejscu. Po kilku sekundach zdejmujemy ją i wyrzucamy do kosza. Bibułki matujące to produkt jednorazowego użytku. Należy pamiętać, by bibułki matującej używać jednorazowo - wielokrotne zastosowanie tego typu produktu wiążę się z nagromadzeniem bakterii.

Jak zrobić bibułki w domu?

Kobiety, które są zwolenniczkami domowych rozwiązań, mogą przygotować tego typu bibułki w domu.

Co będzie ci potrzebne?

 • czysty pilniczek do paznokci,
 • nożyczki,
 • cienkopis,
 • kartka papieru,
 • papier śniadaniowy,
 • czyste, zdezynfekowane,  puste pudełeczko na przykład po różu do policzków, bronzerze itp.

Krok 1

Przygotowujemy czyste, zdezynfekowane, niepotrzebne już pudełko po zużytym różu, pudrze, bronzerze.

Krok 2

Dokładnie mierzymy wymiary pudełka, w którym będą znajdować się bibułki matujące. Po zmierzeniu nanosimy wymiary na sztywną kartkę.

Krok 3

Po dokładnym wymierzeniu pudełka, narysowaniu bibułek na papierze, wycinamy ręcznie przygotowany produkt. Wkładamy go starannie do pudełka tak, by bez problemu się w nim zmieścił.

Krok 4

Kolejnym krokiem jest przygotowanie papieru śniadaniowego. Istotna kwestią jest to, iż powinien to być tłuszczoodporny papier śniadaniowy, który wchłonie nadmiar naszego sebum i będzie nam służył podobnie jak bibułka matująca kupiona w sklepie.

Krok 5

Wyjmujemy jeden arkusz papieru śniadaniowego i przykładamy do niego starannie przygotowany wcześniej, równo wycięty szablon. Korzystając z szablonu oraz pilniczka obrysowujemy kształt bibułki matującej. Następnie przy użyciu czystych nożyczek wycinamy bibułkę i wkładamy ją do pudełka.

W celu przygotowania kolejnych postępujemy w ten sam sposób. Ilość przygotowania tego typu produktów zależy od naszego zapotrzebowania.