Botoks na włosy: na czym polega zabieg i czy można go zrobić w domu?

2021-01-25 23:51

Botoks na włosy to jeden z rodzajów zabiegów medycyny estetycznej stosowany na włosy. Jego zadaniem jest odbudowanie zniszczonej struktury włosa. Na czym dokładnie polega ten zabieg i czy można go zrobić w domu?

Botoks na włosy
Autor: Getty images

Spis treści

 1. Czym jest botoks na włosy?
 2. Na czym polega zabieg botoksu na włosy?
 3. Gdzie i za ile wykonać botoks?
 4. Czy botoks na włosy można zrobić w domu?
 5. Na ile wystarcza botoks na włosy?
 6. Czy botoks na włosy działa tak samo jak keratyna?

Czym jest botoks na włosy?

Botoks na włosy to profesjonalny zabieg fryzjerski, który stosuje się na zniszczone różnymi czynnikami włosy. Jest on szczególnie popularny w okresie zimowym, gdy większość kobiet narzeka na wysuszone, zmatowiałe, łamliwe i elektryzujące się włosy. Zabieg ten można jednak z powodzeniem stosować przez cały rok, także dlatego, że świetnie radzi sobie z odbudową włosa po farbowaniu.

Botoks na włosy to preparat zawierający m. in. kolagen, jagody Acai oraz kwas hialuronowy. Dzięki takiemu składowi, kosmetyk uzupełnia niedobory między korą a otoczką włosa. Sam zabieg jest nieinwazyjny, w przeciwieństwie do botoksu wstrzykiwanego w ciało.

Oddziałuje on bezpośrednio na sam włos, wnikając w jego wewnętrzną strukturę. Jego zadaniem jest przywrócić włosom zdrowy wygląd. Po zabiegu włosy stają się lśniące, miękkie, gładkie i ładnie się układają. Wzmacnia się też efekt ich wcześniejszej koloryzacji.

Czytaj także: Porowatość włosów - jak ją określić?

Na czym polega zabieg botoksu na włosy?

Sposób przeprowadzania zabiegu jest trzy-etapowy.

 1. Pierwszy etap to umycie głowy specjalistycznym szamponem, który otwiera łuskę włosa i przygotowuje go do aplikacji preparatu.
 2. Następną czynnością jest nałożenie na włosy przy pomocy strzykawki specjalnego serum.
 3. Ostatnim etapem jest zastosowanie specjalnej maski na włosy, której zadaniem jest zamknięcie łuski włosa, do której został wprowadzony botoks. Maska pozostaje na głowie około 20 minut i jest po wszystkim zmywana.

Czytaj także:

Mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny, kwas hialuronowy. Jakie zabiegi na twarz są bezpieczne w ciąży?

Zabiegi kosmetyczne w ciąży: zabiegi kosmetyczne na twarz, ciało i piersi

Gdzie i za ile wykonać botoks?

Botoks na włosy najlepiej wykonać u profesjonalisty przy użyciu dedykowanych temu, specjalistycznych produktów. Dlaczego?

 1. Fryzjerzy wykonujący ten zabieg zwykle przechodzą wcześniejsze szkolenia z posługiwania się botoksem na włosy, więc nie ma ryzyka, że efekt będzie rozczarowaniem.
 2. W dobrych salonach fryzjerskich możemy mieć pewność, że zabieg zostanie przeprowadzony przy użyciu bezpiecznych produktów najwyższej jakości.

Sam zabieg jest dość krótki – trwa około 30-40 minut. Wykonanie botoksu na włosy kosztuje od 120 zł, w zależności od długości włosów.

Czy botoks na włosy można zrobić w domu?

Profesjonalny botoks na włosy wykonamy tylko w salonie fryzjerskim, ale istnieje alternatywa, która pozwala nam przeprowadzić podobny zabieg w warunkach domowych. Służą temu preparaty do odbudowy włosa dostępne np. w internecie.

Najczęściej są to ampułki ze skoncentrowanym składem zawierającym m. in. keratynę, kwas hialuronowy, kolagen. W przypadku ich stosowania nie trzeba przeprowadzać aż 3 etapów zabiegu. Wystarczy zawartość takiej ampułki nałożyć na świeżo umyte włosy i owinąć ręcznikiem.

Po 30 minutach preparat należy spłukać, a dla lepszego efektu można pozostawić go na głowie nawet na całą noc.

Czytaj także:

Domowe kosmetyki: przepisy na naturalne kosmetyki DIY

Czym kosmetyki organiczne różnią się od naturalnych?

Na ile wystarcza botoks na włosy?

Niektóre kobiety zapewniają, że zabieg nałożenia botoksu na włosy starcza nawet na kilka miesięcy, ale tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak często myjemy włosy.

Im częściej myta głowa, tym szybciej wypłukiwany z włosów preparat. Przyjmuje się, ze efekt, który daje botoks na włosy, średnio utrzymuje się do 10 myć. Po zabiegu nie należy myć włosów częściej niż co 2-3 dni.

Czy botoks na włosy działa tak samo jak keratyna?

Choć w przypadku obydwu zabiegów mamy do czynienia z uzdrowionym wyglądem włosa, botoks jest czymś zupełnie innym niż tzw. keratyna. W przypadku botoksu nie dochodzi do zmiany struktury włosa, czyli jego wyprostowania, a jedynie do odżywienia.

Keratynowe prostowanie włosów zalecane jest raczej włosom grubym i gęstym, bo stosowane na cienkie i rzadkie włosy daje nieestetyczny efekt oklapniętej fryzury. Botoks może być stosowany na każdy rodzaj włosa, także na włosy cienkie. Efektem tego zabiegu jest znacząca poprawa wyglądu, miękkości i elastyczności włosa, bez obciążania go.

Czytaj także:

Czy doczepianie włosów obciąża naturalne włosy? Zobacz, na czym polega ten zabieg

Gładkie włosy - jaki je uzyskać? Sposoby na piękne i gładkie włosy

Keratynowe prostowanie włosów
Sonda
Który z zabiegów kosmetycznych jest gorszy:
Nasi Partnerzy polecają