Doczepianie włosów obciąża naturalne włosy? Na czym polega zabieg?

2021-10-25 14:11

Doczepianie włosów ma tyle samo zwolenniczek, co przeciwniczek. Bez wątpienia staje się jednak coraz popularniejszym zabiegiem, szczególnie wśród kobiet, które z różnych względów nie mogą lub nie chcą samodzielnie zapuścić swoich włosów. Na czym polega zabieg przedłużania włosów i czy obciąża naturalne włosy? Sprawdźcie!

Przedłużanie włosów
Autor: Getty images

Doczepianie włosów to coraz popularniejszy zabieg, z którego korzystają już nie tylko gwiazdy i celebrytki, pragnące z dnia na dzień zmienić swój wizerunek, ale także kobiety, które żałują decyzji o obcięciu długich włosów lub nie mogą zapuścić swoich własnych. Na czym polega i ile kosztuje doczepienie włosów?

Spis treści:

  1. Doczepianie włosów: na czym polega?
  2. Jakie są metody doczepiania włosów?
  3. Dla kogo jest taki zabieg?
  4. Pielęgnacja doczepianych włosów
  5. Czy doczepiane włosy obciążają te naturalne?
  6. Przeciwwskazania do zabiegu
  7. Doczepianie włosów: ile to kosztuje?

Doczepianie włosów: na czym polega?

Nie ukrywajmy - zapuszczenie długich naturalnych włosów to proces, który może trwać nawet kilka lat i nie zawsze musi być zakończony sukcesem. Wtedy pomocne może być doczepianie włosów, które po kilku godzinach pozwoli cieszyć się długimi, a często też znacznie gęściejszymi włosami.

Doczepianie włosów to metoda zagęszczania i przedłużania naturalnych włosów przy pomocy włosów naturalnych lub syntetycznych. Zabieg ten najczęściej wykonywany jest w salonach fryzjerskich, choć nie ma żadnych przeciwwskazań, by nie mógł odbyć się w domu, jeśli dana metoda przedłużania włosów nie jest zbyt skomplikowana.

Czytaj: Jak wzmocnić włosy po ciąży?

Porowatość włosów - jak ją określić?

Jakie są metody doczepiania włosów?

Obecnie na rynku istnieje wiele metod przedłużania włosów, a każda z nich pozwala cieszyć się bardzo naturalnym efektem. Często niemożliwe jest wręcz odróżnienie włosów naturalnych od przedłużonych! Oto najpopularniejsze metody:

  • Metoda na mikroringi - to jedna z najbezpieczniejszych dla włosów metoda, a także jedna z najtrwalszych. Doczepiane włosy mocowane są do naturalnych przy pomocy małych, metalowych obrączek, czyli ringów, które są dobierane zarówno do koloru włosów, jak i ich stanu. Do wyboru są ringi brązowe, aluminiowe oraz miedziane. Jest to metoda, przy której nie jest wykorzystywana wysoka temperatura, co mogłoby uszkodzić naturalne włosy. Jest idealna dla kobiet, które z natury mają cienkie, rzadkie włosy z tendencją do łamania. Doskonale sprawdza się zarówno jako metoda przedłużania włosów, jak i ich zagęszczania. Efekty utrzymują się długo, należy tylko przychodzić na poprawki co 3-4 miesiące. Początkowo ringi mogą być wyczuwalne, ale po czasie można się do nich przyzwyczaić.
  • Metoda keratynowa - to przedłużanie włosów na ciepło za pomocą niewielkich keratynowych zgrzewów. Doczepiane włosy mocowane są do naturalnych przy pomocy keratyny specjalną zgrzewarką w temperaturze 170°C lub pistoletem na wkłady keratynowe. W tym drugim przypadku temperatura nie przekracza 70°C. Ta metoda jest równie popularna jak metoda doczepiania włosów na mikroringi, ale sprawdzi się u kobiet, które mają włosy bez tendencji do łamania i wypadania. Wysoka temperatura, która jest wykorzystywana przy tej metodzie, może być bardzo szkodliwa dla posiadaczek cienkich i łamliwych z natury włosów. Efekty przy tej metodzie utrzymują się nawet do 3 czy 4 miesięcy, oczywiście przy odpowiedniej pielęgnacji.
  • Metoda kanapkowa - nazywana również metodą hairtalk lub tape on. Metoda ta polega na doczepianiu włosów przy pomocy silikonowych taśm, które dopinają kolejne pasma włosów na tzw. kanapki. Do jednego pasma włosów naturalnych mocowane są dwa pasma włosów od spodu i od góry, tworząc w ten sposób kanapkę. Mocowania są niemal niewidoczne i niewyczuwalne, można je podnosić i w ten sposób odświeżać fryzurę wraz z naturalnym wzrostem. Co ciekawe, po zdjęciu silikonowe taśmy można wykorzystać ponownie. Ta metoda jest polecana kobietom, które mają cienkie i rzadkie naturalne włosy. Efekt utrzymuje się od 3 do 4 miesięcy. Warto jednak dodać, że metoda ta nie nadaje się w przypadku osób, które lubią eksperymentować z fryzurami i lubią nosić spięte włosy. Silikonowe taśmy mogą być wtedy widoczne.
  • Metoda clip-in - to najtańsza metoda przedłużania włosów. Polega na jednorazowym przypięciu pasm włosów do włosów naturalnych przy pomocy klipsów. Metoda ta wykorzystywana jest najczęściej przy tworzeniu fryzur na ważne okazje - wesela, imprezy czy spotkania. Pozwala szybko zmienić swój wizerunek i nie wymaga wizyty u fryzjera. Pasma włosów z klipsami bez problemu można przyczepić samodzielnie w domu. Trzeba mieć jednak na uwadze, że ta metoda może obciążać naturalne włosy. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli faktycznie będzie wykorzystana tylko na jedną noc.
  • Metoda ultradźwiękowa - to obecnie jedna z najnowocześniejszych metoda. Przypomina nieco metodę keratynową, ale podczas zabiegu doczepiane włosy zgrzewa się z naturalnymi przy pomocy zgrzewarki ultradźwiękowej, która wydziela fale akustyczne o wysokich częstotliwościach. Co ważne, jest to metoda wykonywana na zimno i wyróżnia się wysoką trwałością.Podobno efektami można cieszyć się nawet do 6 miesięcy. Doczepiane włosy przy pomocy tej metody wyglądają bardzo naturalnie. Niestety, nie jest to metoda idealna - jej wadą jest bowiem uciążliwe, trudne oraz długotrwałe zdejmowanie pasm.

Czytaj: Różowe włosy – komu pasują? Bierzemy pod lupę popularny trend

przedłużanie włosów 2
Autor: Getty images

Dla kogo jest taki zabieg?

Doczepianie włosów to dobre rozwiązanie dla kobiet, które z natury mają cienkie, rzadkie, łamiące się włosy i nie są w stanie ich naturalnie zapuścić. Nie jest w końcu żadną tajemnicą, że nie zawsze suplementy, diety i pielęgnacja nawet najlepszymi i najdroższymi kosmetykami może pomóc przy zmianie struktury włosa i pomóc w zapuszczeniu długich włosów.

Czasem doczepianie włosów może być jedynym rozwiązaniem, jeśli chce się mieć długie i gęste włosy. Doczepianie włosów sprawdza się także u tych kobiet, które obcięły swoje naturalne włosy i źle czują się w nowej fryzurze. Wiadomo, że źle dobrana fryzura może odbierać komfort i pewność siebie, dlatego doczepienie włosów pozwala na szybką metamorfozę i powrót do upragnionej długości włosów.

Doczepianie włosów to doskonały sposób na odmianę swojego wizerunku, na którą często mają chęć kobiety w obliczu ważnych zmian życiowych.

Czytaj: Typy urody: sprawdź, jakim typem jesteś – rozwiąż quiz!

Włosy ombre i sombre. Czym się różnią i komu pasują?

Keratynowe prostowanie włosów
Warto wiedzieć

Czy doczepiane włosy obciążają te naturalne?

Wiele kobiet rezygnuje z zabiegu przedłużania włosów w obawie o swoje naturalne włosy. Panie boją się, że doczepianie włosów obciąży ich własne, przez co już nigdy nie będą mogły cieszyć się gęstymi i długimi naturalnymi włosami.

Warto jednak wiedzieć, że doczepianie włosów u profesjonalisty, który dobierze odpowiednią metodą przedłużania do naturalnych włosów nie jest szkodliwe. Zabieg musi być jednak przeprowadzony fachowo i profesjonalnie z użyciem najlepszych materiałów oraz sprzętów.

Nie warto więc oszczędzać w tym wypadku, bo to może faktycznie odbić się na kondycji naturalnych włosów.

Przedłużanie włosów 3
Autor: Getty images

Pielęgnacja doczepianych włosów

Aby przez długi czas cieszyć się pięknym wyglądem doczepianych włosów, konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Nie można również zapominać, że nawet z pozoru zwykłe mycie włosów w przypadku przedłużania będzie już wyglądać zupełnie inaczej i ten proces jest również ważny.

Mycie doczepianych włosów - zawsze należy pamiętać, że przed myciem włosów trzeba je dokładnie rozczesać. Włosy najlepiej myć pod prysznicem, a woda powinna lecieć z góry, dzięki czemu włosy nie będą się plątać.

Bardzo istotne jest, a często niestety pomijane, że włosy należy myć letnią wody. Włosy trzeba myć szamponem, przesuwając dłonie z góry na dół. Absolutnie zakazane jest mycie włosów okrężnymi ruchami, co często robi się w przypadku włosów naturalnych.

Ten sposób mycia może jednak plątać włosy i sprawić, że nie da się już ich rozczesać, ponieważ przez wilgoć i ciepło łuski włosów otwierają się, a przez okrężne ruchy zaczynają zahaczać o siebie i mogą zwinąć się w kołtun, z którym nie da się już zrobić nic innego niż go obciąć.

Podczas mycia włosów należy skupić się na głowie i włosach przy nasadzie, bo tam jest najwięcej zanieczyszczeń. Doczepiane włosy nie wymagają szorowania i wystarczy, że piana z szamponu po nich spłynie. Przedłużanych włosów nie należy również wycierać ręcznikiem. Po umyciu wystarczy przeczesać je palcami i odsączyć ręcznikiem, jak u fryzjera.

Suszenie doczepianych włosów - najlepiej jest pozwolić włosom samodzielnie wyschnąć, a jeśli to nie jest możliwe, należy suszyć włosy chłodnym powietrzem.

Warto zrezygnować z używania prostownicy i lokówki, które niszczą zarówno naturalne, jak i przedłużanego włosy.

Nawilżanie doczepianych włosów - należy stosować odpowiednie odżywki i balsami stworzone specjalnie dla przedłużanych włosów. To nie jest zwykły chwyt marketingowy, bo dzięki odpowiednim produktom można cieszyć się przedłużanymi włosami znacznie dłużej. Jeśli włos straci bowiem swoją witalność, trzeba będzie go wymienić i po raz kolejny narazić się na dodatkowe koszty.

Należy używać szamponów, odżywek i masek o właściwościach bardzo nawilżających. Można stosować specjalne serum lub oliwki do włosów. Nie wolno za to używać szamponów przeciwłupieżowych i zawierających alkohol. Takie produkty sprawiają, że włosy zaczynają się plątać, tworzą się na nich kołtuny.

Czesanie doczepianych włosów - to obowiązkowy element pielęgnacji, którego nigdy nie można pomijać. Najlepiej jest stosować specjalne szczotki do przedłużanych włosów. Wilgotne włosy najlepiej przeczesać palcami. Z kolei podczas używania szczotki należy zacząć czesanie włosów od samych końców i powoli przechodzić do całej długości. Trzeba to robić delikatnie i nie szarpać włosów.

Czytaj: Pielęgnacja włosów w ciąży: jak dbać o włosy i jakich używać kosmetyków

Jak zregenerować włosy po zimie? 5 porad dla zabieganych mam [GALERIA]

Przeciwwskazania do zabiegu

Nie każda osoba może poddać się zabiegowi przedłużania włosów. Z pewnością wszelkie choroby, przy których jest wzmożone wypadanie włosów, choroby skóry, a także zmiany w budowie włosa są przeciwwskazaniem do przedłużania.

Wykluczone jest więc doczepianie włosów w przypadku łysienia androgenowego, plackowatego, grzybiczego, a także łysienia przy chorobach metabolicznych np. twardziny układowej czy tocznia trzewnego.

Wzmożone wypadanie włosów oraz ich osłabienie można także zaobserwować przy chorobach tarczycy, hiperprolaktynemii, łojotokowym zapaleniu skóry głowy, łupieżu.

Czytaj: Botoks na włosy: na czym polega zabieg i czy można go zrobić w ciąży?

Doczepianie włosów: ile to kosztuje?

Ceny doczepiania włosów zależą oczywiście od wybranej metody. Zdecydowanie najtańsza jest metoda clip-in. W przypadku pozostałych metod w cenę trzeba wliczyć nie tylko sam zabieg, ale także włosy i ich rodzaj.

Najczęściej wykorzystywane są naturalne włosy słowiańskie, które są bardzo drogie. Ich ceny wahają się od 800 do 2500 złotych. Często do zabiegu korzysta się także z włosów indyjskich, które kosztują od 800 do 1300 złotych.

Rzadko wykorzystywane są włosy sztuczne, które nie wyglądają naturalnie, bardziej się plączą i szybciej niszczą. Są jednak zdecydowanie najtańsze. Całkowity koszt każdego zabiegu doczepiania włosów może też zależeć od miasta czy salonu, jednak warto wziąć pod uwagę, że dobrze i profesjonalnie wykonany zabieg nigdy nie będzie tani. Najczęściej to 2-3 tysiące złotych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza