Magiczna moc zapachów - jak wybrać PERFUMY

2007-12-13 10:14

Każdy, kto poznał aromaterapię, wie, jak silna jest moc zapachu. Odpowiednio dobrane perfumy potrafią zdziałać cuda. Pobudzają zmysły, wprawiają w dobry humor, dodają energii lub uspokajają.

Magiczna moc zapachów - jak wybrać PERFUMY
Autor: thinkstockphotos.com

Specjaliści od aromaterapii już od dawna wykorzystują zapachy do leczenia ciała i duszy. Chociaż nie znamy jeszcze mechanizmu działania olejków eterycznych, chętnie sięgamy po zawierające je kosmetyki i perfumy. Są na pewno przyjemniejszym lekarstwem na poprawę nastroju niż wizyta u terapeuty lub łykanie tabletek.

Perfumy - ulotne kreacje

Najczęściej i najchętniej ten pachnący „lek” stosujemy w postaci perfum. Tym chętniej, że do wyboru mamy mnóstwo możliwości. Kiedyś uważano, że kobieta ma być wierna jednemu zapachowi. Teraz możemy zmieniać perfumy jak… rękawiczki. Inne „nosimy” do małej czarnej, inne do dżinsów. Jedne podkreślają nasz charakter, przy pomocy innych ukrywamy prawdziwe „ja”, stając się zmysłowo pachnącą kusicielką, słodkim dziewczęciem otulonym w woń kwiatów lub energiczną kobietą otoczoną zapachem cytrusów i ziół.

Perfumy rozwijają się z czasem

Twórcy zapachów mają do wyboru ponad 30 tys. składników pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i syntetycznych. Wybrane składniki komponuje się w trzy warstwy zapachowe, tzw. nuty. Jako pierwsza pojawia się nuta głowy, która zawiera najintensywniejsze, ale najbardziej ulotne zapachy. Po kilku minutach ustępuje nucie serca, która rozbrzmiewa delikatniejszymi akordami. Najbogatsza, najbardziej złożona część kompozycji to nuta bazowa. Pojawia się na samym końcu, ale utrzymuje się nawet przez 6–8 godzin. Dlatego przy wyborze perfum nie należy kierować się pierwszym wrażeniem.

Strategia wyboru perfum

Szukając perfum, nie zwracaj uwagi na reklamy i na to, jak pięknie pachnie twoja przyjaciółka. Naturalny aromat skóry zależy od jej pH, zmian hormonalnych w organizmie i diety. Dlatego te same perfumy na każdej osobie pachną inaczej. Bezsensowne jest też wąchanie korka flakonu lub paseczków papieru wystawionych w perfumerii. Wypróbuj zapach, spryskując się na nadgarstkach lub w zgięciach łokci. Możesz też uperfumować chusteczkę i włożyć ją na kilka godzin za biustonosz. Tak sprawdzisz, jak „wygląda” nuta bazy połączona z zapachem twojej skóry.
Pamiętaj, że nos jest w stanie rozróżnić tylko trzy, cztery zapachy. Z testowaniem kolejnych poczekaj do następnego dnia. Nie kupuj perfum, gdy jesteś zmęczona, zakatarzona czy bierzesz antybiotyki. Zmienia się wtedy zapach potu i perfumy pachną inaczej niż zwykle.

Zrób to koniecznie

Pamiętaj, że...

  • Perfumy należy przechowywać w zacienionym, chłodnym miejscu, najlepiej w oryginalnym kartonowym opakowaniu.
  • Po otwarciu flakonu powinnaś zużyć perfumy w ciągu kilku miesięcy. Jeśli już je otworzyłaś, ale nie korzystasz z nich często, trzymaj je w lodówce. W chłodzie nie zmienią się szybko ich składniki, a co za tym idzie – zapach.
  • Dozownikiem nie należy dotykać do ciała, by nie przenieść do buteleczki bakterii ze skóry, bo pod ich wpływem może zmienić się kompozycja zapachu.
  • Perfumy i wody uzupełniaj dezodorantami i pachnącymi kosmetykami do kąpieli: żelami, piankami i kremami, a także mgiełkami do włosów. Najlepiej jeśli są z jednej linii zapachowej, wtedy zapach dłużej trzyma się skóry.

Krótki kurs perfumowania

Spryskuj się tam, gdzie tętno jest najsilniejsze, czyli za uszami, po bokach szyi, między piersiami, na wewnętrznych stronach nadgarstków i w zgięciu łokci. Możesz też rozpylić perfumy przed sobą i wejść w tę pachnącą mgiełkę.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza