Smoky eyes: jak wykonać klasyczny makijaż oczu krok po kroku?

2015-09-18 14:10

Makijaż smoky eyes jest uniwersalny i bardzo prosty. Klasyczne smoky eyes można wykonać już w kilkanaście minut  - wystarczy jedynie wcześniej potrenować. Efektowny i wyrazisty makijaż stanowi świetne dopełnienie eleganckiej kreacji, a delikatny i dziewczęcy nadaje się na co dzień. Sprawdź, jak w kilku prostych krokach wykonać makijaż smoky eyes.

Smoky eyes: jak wykonać klasyczny makijaż krok po kroku?
Autor: Thinkstockphotos.com Jak zrobić dzienny i wieczorowy makijaż smoky eyes? Makijażowy tutorial w kilku krokach.

Spis treści

 1. Do wykonania smoky eyes będziesz potrzebować:
 2. Zobacz na filmie, jak wykonać makijaż smokey eyes na wieczór
 3. Makijaż smokey eyes - krok po kroku
 4. Krok 1 - przygotuj powieki pod makijaż
 5. Krok 2 - rozjaśnij i powiększ optycznie powieki
 6. Krok 3 - prostym sposobem zagęść rzęsy
 7. Krok 4 - dodaj sobie koloru
 8. Krok 5 - makijaż z odrobiną połysku
 9. Krok 6 - długie i ponętne rzęsy

Smoky eyes to klasyczny makijaż, który tylko z pozoru wygląda na bardzo trudny w wykonaniu. Tak naprawdę, smoky eyes to makijaż wykonywany z plamek cieni różnego koloru. Klasyczny makijaż ''smoky'' kojarzy się głównie z czarnymi, kocimi oczami, ale nie musisz się ograniczać. Tego typu makijaż można wykonać w każdym kolorze, zależnie od nastroju, typu urody, koloru oczu. Dlatego wieczorowe smoky eyes w ciemnym kolorze nie musi ustępować smoky eyes na co dzień. Zanim przystąpisz do wykonywania makijażu, skompletuj zestaw potrzebnych kosmetyków i  zdecyduj, w jakim odcieniu zamierzasz wykonać klasyczne ''przydymione'' oczy.

Do wykonania smoky eyes będziesz potrzebować:

 • cień, który wybrałaś jako główny - czyli cień, na którego podstawie powstanie makijaż oczu;
 • cień w perłowym kolorze lub w kolorze nude - połyskujący, opalizujący;
 • jasny, matowy cień;
 • cień w ciemnym kolorze (ciemniejszy od głównego cienia) z połyskującymi drobinkami;
 • kredka do oczu;
 • kryjący korektor lub baza pod cienie do oczu;
 • tusz do rzęs z grubą szczoteczką;
 • pędzelek w kształcie ''kociego języczka'';
 • gruby i gęsty pędzelek do nakładania cieni.

Zobacz na filmie, jak wykonać makijaż smokey eyes na wieczór

Jak zrobić smoky eyes

Makijaż smokey eyes - krok po kroku

Krok 1 - przygotuj powieki pod makijaż

Makijaż oczu rozpocznij od nałożenia korektora lub bazy pod cienie. Tym sposobem wyrównasz koloryt, pokryjesz powiekę filmem, dzięki czemu makijaż utrzyma się naprawdę długo w bardzo dobrym stanie.

Krok 2 - rozjaśnij i powiększ optycznie powieki

Użyj cienia w jasnym kolorze piaskowym lub nude, najlepiej z błyszczącymi drobinkami. Cień nałóż w kąciku oka, a następnie rozetrzyj w zagłębieniu i odrobinę na łuku, na górnej oraz dolnej powiece. Postaraj się, by cień znalazł się jedynie w kąciku, nie rozcieraj go na środek powieki. Następnie użyj jasnego, matowego cienia i pomaluj nim górną powiekę tuż pod łukiem brwiowym. Cień rozcieraj również na całej powiece nieruchomej. Takie zabiegi pozwolą optycznie powiększyć powiekę i oko oraz dadzą efekt rozświetlenia.

Krok 3 - prostym sposobem zagęść rzęsy

Użyj czarnej kredki lub matowego cienia (w przypadku cieni używaj pędzelka o kształcie ''kociego języczka'', który jest sztywny i dobrze konturuje). Narysuj ciemną linię tuż na rzęsami, by optycznie je zagęścić, a następnie delikatnie rozetrzyj kontur - wcieraj głównie w przestrzeń pomiędzy rzęsami. Podobną kreskę narysuj przy linii rzęs na dolnej powiece oraz (tu w przypadku kredki) po wewnętrznej stronie powieki. Zbyt mocne kreski również rozetrzyj. Jeśli brakuje ci pewnej ręki, postaw na matowy cień lub użyj miękkiej kredki i zamiast prowadzić równą linię wzdłuż krawędzi rzęs, stawiaj gęste ''kropeczki'' kredką - następnie rozetrzyj kropki patyczkiem kosmetycznym lub pędzelkiem na równą linię.

Zobacz: Jak malować kreski na powiekach?

Krok 4 - dodaj sobie koloru

Wybierz cień ''główny'', który w makijażu zagra pierwsze skrzypce i będzie najbardziej widoczny. Do klasycznego smoky eyes najlepiej wybrać cień w odcieniu czerni, głębokiej szarości, fioletu lub granatu. Pamiętaj jednak, że nie musisz się ograniczać. Możesz również dopasować odcień makijażu do koloru oczu, np. do zielonych i piwnych oczu wybieraj róże.

Wybrany cień nakładaj na całej powierzchni górnej powieki ruchomej. Pamiętaj jedynie, by nie zamalować jasnego, rozświetlającego cienia w kącikach. Do tego celu wybierz miękki, stosunkowo gruby pędzel do cieni i postaraj się wklepywać kolor stawiając gęste ''placki'', osiągniesz wtedy bardziej naturalny kolor niż rozcierając cień. Staraj się również stawianymi ''plackami'' z cienia wymodelować kontur oka i dostosować makijaż do jego naturalnego kształtu, np. poprzez lekkie wydłużenie łuku lub zaokrąglenie go. Tak stawiane plamy z koloru łatwiej później ujarzmić i ewentualnie wymodelować lub poprawić kształt pędzelkiem.

Zobacz: Jak wykonać makijaż krok po kroku?

Postępuj analogicznie w przypadku dolnej powieki. Plamki z cienia stawiaj od zewnętrznego kącika oka na dolnej powiece - tak, aby łatwo połączyć go z łukiem powstałym z cienia na górnej powiece. Na końcu wyrównaj makijaż pędzelkiem tworząc naturalny koloryt powiek i łącząc je ze sobą w zewnętrznym łuku.

Krok 5 - makijaż z odrobiną połysku

Aby dopełnić makijaż, użyj odrobinę ciemniejszego cienia, który może być w podobnym odcieniu lub kompletnie różnić się kolorem - ważne, by równowaga została zachowana. Nie używaj niebieskiego cienia, gdy jako główny wybrałaś różowy. Natomiast ciemny brąz łącz bez obaw z czernią lub szarością. Cień powinien zawierać połyskujące drobinki. Nałóż odrobinę cienia na górnej i dolnej powiece przy łuku rzęs, tam, gdzie wcześniej używałaś kredki. Na końcu delikatnie rozetrzyj cień, by naturalnie łączył się z naszym głównym odcieniem.

Krok 6 - długie i ponętne rzęsy

Ostatnim krokiem w makijażu smoky eyes jest wytuszowanie rzęs. Dobierz tusz do koloru oczu i cieni użytych do makijażu. Najlepiej w makijażu smoky eyes sprawdza się jednak tusz czarny. Wytuszuj rzęsy kilka razy - najlepiej 2-3, ponieważ przy większej ilości mogą tworzyć się mało estetyczne grudki.

Et voilà! Makijaż wieczorowy smoky eyes jest już gotowy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza