Smoky eyes: jak wykonać klasyczny makijaż oczu krok po kroku?

2015-09-18 14:10

Makijaż smoky eyes jest uniwersalny i bardzo prosty. Klasyczne smoky eyes można wykonać już w kilkanaście minut  - wystarczy jedynie wcześniej potrenować. Efektowny i wyrazisty makijaż stanowi świetne dopełnienie eleganckiej kreacji, a delikatny i dziewczęcy nadaje się na co dzień. Sprawdź, jak w kilku prostych krokach wykonać makijaż smoky eyes.

Smoky eyes: jak wykonać klasyczny makijaż krok po kroku?
Autor: Thinkstockphotos.com Jak zrobić dzienny i wieczorowy makijaż smoky eyes? Makijażowy tutorial w kilku krokach.

Spis treści

 1. Do wykonania smoky eyes będziesz potrzebować:
 2. Zobacz na filmie, jak wykonać makijaż smokey eyes na wieczór
 3. Makijaż smokey eyes - krok po kroku
 4. Krok 1 - przygotuj powieki pod makijaż
 5. Krok 2 - rozjaśnij i powiększ optycznie powieki
 6. Krok 3 - prostym sposobem zagęść rzęsy
 7. Krok 4 - dodaj sobie koloru
 8. Krok 5 - makijaż z odrobiną połysku
 9. Krok 6 - długie i ponętne rzęsy

Smoky eyes to klasyczny makijaż, który tylko z pozoru wygląda na bardzo trudny w wykonaniu. Tak naprawdę, smoky eyes to makijaż wykonywany z plamek cieni różnego koloru. Klasyczny makijaż ''smoky'' kojarzy się głównie z czarnymi, kocimi oczami, ale nie musisz się ograniczać. Tego typu makijaż można wykonać w każdym kolorze, zależnie od nastroju, typu urody, koloru oczu. Dlatego wieczorowe smoky eyes w ciemnym kolorze nie musi ustępować smoky eyes na co dzień. Zanim przystąpisz do wykonywania makijażu, skompletuj zestaw potrzebnych kosmetyków i  zdecyduj, w jakim odcieniu zamierzasz wykonać klasyczne ''przydymione'' oczy.

Do wykonania smoky eyes będziesz potrzebować:

 • cień, który wybrałaś jako główny - czyli cień, na którego podstawie powstanie makijaż oczu;
 • cień w perłowym kolorze lub w kolorze nude - połyskujący, opalizujący;
 • jasny, matowy cień;
 • cień w ciemnym kolorze (ciemniejszy od głównego cienia) z połyskującymi drobinkami;
 • kredka do oczu;
 • kryjący korektor lub baza pod cienie do oczu;
 • tusz do rzęs z grubą szczoteczką;
 • pędzelek w kształcie ''kociego języczka'';
 • gruby i gęsty pędzelek do nakładania cieni.

Zobacz na filmie, jak wykonać makijaż smokey eyes na wieczór

Jak zrobić smoky eyes

Makijaż smokey eyes - krok po kroku

Krok 1 - przygotuj powieki pod makijaż

Makijaż oczu rozpocznij od nałożenia korektora lub bazy pod cienie. Tym sposobem wyrównasz koloryt, pokryjesz powiekę filmem, dzięki czemu makijaż utrzyma się naprawdę długo w bardzo dobrym stanie.

Krok 2 - rozjaśnij i powiększ optycznie powieki

Użyj cienia w jasnym kolorze piaskowym lub nude, najlepiej z błyszczącymi drobinkami. Cień nałóż w kąciku oka, a następnie rozetrzyj w zagłębieniu i odrobinę na łuku, na górnej oraz dolnej powiece. Postaraj się, by cień znalazł się jedynie w kąciku, nie rozcieraj go na środek powieki. Następnie użyj jasnego, matowego cienia i pomaluj nim górną powiekę tuż pod łukiem brwiowym. Cień rozcieraj również na całej powiece nieruchomej. Takie zabiegi pozwolą optycznie powiększyć powiekę i oko oraz dadzą efekt rozświetlenia.

Krok 3 - prostym sposobem zagęść rzęsy

Użyj czarnej kredki lub matowego cienia (w przypadku cieni używaj pędzelka o kształcie ''kociego języczka'', który jest sztywny i dobrze konturuje). Narysuj ciemną linię tuż na rzęsami, by optycznie je zagęścić, a następnie delikatnie rozetrzyj kontur - wcieraj głównie w przestrzeń pomiędzy rzęsami. Podobną kreskę narysuj przy linii rzęs na dolnej powiece oraz (tu w przypadku kredki) po wewnętrznej stronie powieki. Zbyt mocne kreski również rozetrzyj. Jeśli brakuje ci pewnej ręki, postaw na matowy cień lub użyj miękkiej kredki i zamiast prowadzić równą linię wzdłuż krawędzi rzęs, stawiaj gęste ''kropeczki'' kredką - następnie rozetrzyj kropki patyczkiem kosmetycznym lub pędzelkiem na równą linię.

Zobacz: Jak malować kreski na powiekach?

Krok 4 - dodaj sobie koloru

Wybierz cień ''główny'', który w makijażu zagra pierwsze skrzypce i będzie najbardziej widoczny. Do klasycznego smoky eyes najlepiej wybrać cień w odcieniu czerni, głębokiej szarości, fioletu lub granatu. Pamiętaj jednak, że nie musisz się ograniczać. Możesz również dopasować odcień makijażu do koloru oczu, np. do zielonych i piwnych oczu wybieraj róże.

Wybrany cień nakładaj na całej powierzchni górnej powieki ruchomej. Pamiętaj jedynie, by nie zamalować jasnego, rozświetlającego cienia w kącikach. Do tego celu wybierz miękki, stosunkowo gruby pędzel do cieni i postaraj się wklepywać kolor stawiając gęste ''placki'', osiągniesz wtedy bardziej naturalny kolor niż rozcierając cień. Staraj się również stawianymi ''plackami'' z cienia wymodelować kontur oka i dostosować makijaż do jego naturalnego kształtu, np. poprzez lekkie wydłużenie łuku lub zaokrąglenie go. Tak stawiane plamy z koloru łatwiej później ujarzmić i ewentualnie wymodelować lub poprawić kształt pędzelkiem.

Zobacz: Jak wykonać makijaż krok po kroku?

Postępuj analogicznie w przypadku dolnej powieki. Plamki z cienia stawiaj od zewnętrznego kącika oka na dolnej powiece - tak, aby łatwo połączyć go z łukiem powstałym z cienia na górnej powiece. Na końcu wyrównaj makijaż pędzelkiem tworząc naturalny koloryt powiek i łącząc je ze sobą w zewnętrznym łuku.

Krok 5 - makijaż z odrobiną połysku

Aby dopełnić makijaż, użyj odrobinę ciemniejszego cienia, który może być w podobnym odcieniu lub kompletnie różnić się kolorem - ważne, by równowaga została zachowana. Nie używaj niebieskiego cienia, gdy jako główny wybrałaś różowy. Natomiast ciemny brąz łącz bez obaw z czernią lub szarością. Cień powinien zawierać połyskujące drobinki. Nałóż odrobinę cienia na górnej i dolnej powiece przy łuku rzęs, tam, gdzie wcześniej używałaś kredki. Na końcu delikatnie rozetrzyj cień, by naturalnie łączył się z naszym głównym odcieniem.

Krok 6 - długie i ponętne rzęsy

Ostatnim krokiem w makijażu smoky eyes jest wytuszowanie rzęs. Dobierz tusz do koloru oczu i cieni użytych do makijażu. Najlepiej w makijażu smoky eyes sprawdza się jednak tusz czarny. Wytuszuj rzęsy kilka razy - najlepiej 2-3, ponieważ przy większej ilości mogą tworzyć się mało estetyczne grudki.

Et voilà! Makijaż wieczorowy smoky eyes jest już gotowy.