Bierz witaminy dla ciężarnych na piękne włosy - polecają TikTokerki. Lekarze ostrzegają

2023-02-28 17:13

Chcesz mieć piękne włosy? Łykaj suplementy dla ciężarnych – twierdzą Tiktokerki. A lekarze ostrzegają: jeśli nie jesteś w ciąży, łykanie witamin może ci tylko zaszkodzić. Jakie zagrożenia niesie ze sobą przyjmowanie witamin dla ciężarnych bez potrzeby?

kobieta łykająca tabletki
Autor: Getty images Witaminy dla ciężarnych dobre na włosy? Lekarze ostrzegają – suplementy mogą wywołać u ciebie te objawy.

W mediach społecznościowych można znaleźć oznaczone specjalnymi hasztagami filmy, na których kobiety przekonują, że łykanie suplementów dla ciężarnych poprawia kondycję ich włosów i sprawia, że „rosną jak szalone”.

Przyjrzeliśmy się temu tematowi i znamy już odpowiedź specjalistów na nowy trend. Nie ma powodu, aby przyjmować suplementy dla przyszłych mam, jeśli nie jesteś w ciąży i nie próbujesz w nią zajść. Witaminy nie poprawią kondycji twoich włosów, za to mogą wywołać negatywne skutki dla twojego zdrowia.

Spis treści

  1. Piękne włosy w ciąży - to zasługa witamin?
  2. Jak działają witaminy dla ciężarnych?
  3. Im więcej witamin, tym lepiej?
  4. Czy warto przyjmować witaminy ciążowe bez ciąży?
  5. Co robić, aby mieć piękne włosy?
Suplementy diety w ciąży - żelazo

Piękne włosy w ciąży - to zasługa witamin?

Wiele kobiet przyznaje, że przyjmuje suplementy dla ciężarnych, bo te poprawiają kondycję ich włosów i paznokci. Wychodzą z założenia, że im więcej witamin, tym lepiej, a to, co dobre dla nienarodzonego dziecka, nie może przecież nikomu zaszkodzić. Okazuje się, że to nieprawda, co potwierdzają lekarze.

Włosy stają się mocniejsze i piękniejsze w okresie ciąży, ale nie za sprawą witamin przyjmowanych przez przyszłą mamę. To zasługa hormonów, które sprawiają, że wydłuża się cykl życia włosów. Ponieważ nie wypadają, jest ich więcej, a dzięki lepszemu krążeniu krwi w organizmie ciężarnej – są lepiej odżywione i pełne blasku.

Jak działają witaminy dla ciężarnych?

Witaminy dla kobiet w ciąży nie wpływają na włosy i paznokcie, ponieważ w ich składzie nie ma w zasadzie takich substancji, które mają jakiekolwiek znaczenie dla ich wzrostu.

Znaczenie dla kondycji włosów mają witaminy A, E i biotyna (B7), a tych w suplementach ciążowych raczej nie znajdziemy. Tabletki dla przyszłych mam zawierają zazwyczaj tzw. wielką piątkę, czyli kwas foliowy (B9), żelazo, jod, DHA oraz witaminę D.

Wspomagają one rozwój dziecka: kwas foliowy zapobiega wadom cewy nerwowej u płodu, żelazo zapobiega anemii u mamy, a jod poprawia pracę tarczycy i zmniejsza ryzyko wystąpienia niedorozwoju umysłowemu dziecka. DHA wpływa na rozwój płodowego układu nerwowego i na narząd wzroku, a witamina D - na układ odpornościowy, kości i zęby.

Czy w ciąży musisz łykać suplementy? Z tych nie wolno ci rezygnować

"Po tym czasie problem ustąpi samoistnie" - specjalista od włosów pociesza młode mamy

Im więcej witamin, tym lepiej?

Stwierdzenie to jest niezgodne z prawdą. Każdy składnik odżywczy musi być dostarczany organizmowi w odpowiednich ilościach - nie za dużych i nie za małych. Suplementy, które można znaleźć w aptece dla kobiet niebędących w ciąży, zawierają zupełnie inne dawki witamin niż suplementy dla kobiet w ciąży.

Np. sugerowana ilość żelaza w ciąży to 27 miligramów dziennie, a w przypadku kobiet nie oczekujących dziecka - tylko 18 mg. Podobnie jest z kwasem foliowym. Lekarze zalecają, aby kobiety przyjmowały go profilaktycznie w okresie rozrodczym, w ilości 400 mikrogramów kwasu foliowego. Dzięki temu niezaplanowana ciąża będzie bezpieczna pod względem ryzyka wystąpienia wad cewy nerwowej.

Ale to nie znaczy, że trzeba go przyjmować w postaci witaminy dla przyszłych mam. Wiele pokarmów (ciemnozielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, szparagi, brukselka, awokado) również dostarczają prawidłowych ilości tej witaminy.

Czy warto przyjmować witaminy ciążowe bez ciąży?

Przyjmowanie żelaza i kwasu foliowego na poziomach wyższych niż sugerowane, może zwiększyć ryzyko problemów zdrowotnych. W przypadku kwasu foliowego przekroczenie norm może spowodować stany depresyjne, bezsenność i rozdrażnienie. Zbyt duża ilość żelaza może wpływać na poziom cynku w organizmie i powodować zaparcia. W suplementach ciążowych znajduje się również wapń, którego nadmiar może sprzyjać powstawaniu kamieni nerkowych.

Przyjmowanie witamin ciążowych bez ciąży może powodować: wymioty, zaparcia, bóle mięśni, utratę masy ciała czy zmiany w cyklu.

Co robić, aby mieć piękne włosy?

Jeśli naprawdę zależy ci na pięknie skóry, paznokci lub włosów, nie sięgaj po witaminy ciążowe, lecz skup się na zdrowej diecie. Jeśli chcesz, łykaj zwykłe witaminy dla kobiet uzupełnione biotyną (znajdziesz ją też w jajkach, łososiu i nasionach słonecznika). Pij napary z pokrzywy i skrzypu.

Dbaj o zdrowie włosów stosując naturalne kosmetyki, unikaj farbowania czy prostowania włosów. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza