Włosy ombre i sombre. Czym się różnią i komu pasują?

2019-07-25 9:46

Ombre i sombre to obecnie najpopularniejsze rodzaje koloryzacji włosów. Są doskonałą alternatywą dla klasycznego farbowania włosów, bo pozwalają uzyskać naturalny efekt. Czym różnią się włosy ombre i sombre, i do kogo pasują?

Ombre i sombre
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Czym są włosy ombre?
 2. Czym są włosy sombre?
 3. Czym różni się ombre od sombre?
 4. Komu pasują włosy ombre?
 5. Komu pasują włosy sombre?
 6. Jak pielęgnować włosy ombre i sombre?
 7. Jak stylizować włosy ombre i sombre?
 8. Czy ombre i sombre można robić w ciąży?

Ombre i sombre to bezpieczne i wygodne metody koloryzacji, które nie wymagają częstych wizyt u fryzjera. Nic wiec dziwnego, że stale zyskują nowe zwolenniczki. Co warto o nich wiedzieć?

W artykule przeczytasz:

 1. Czym są włosy ombre?
 2. Czym są włosy sombre?
 3. Czym różni się ombre od sombre?
 4. Komu pasują włosy ombre?
 5. Komu pasują włosy sombre?
 6. Jak pielęgnować włosy ombre i sombre?
 7. Jak stylizować włosy ombre i sombre?
 8. Czy ombre i sombre można robić w ciąży?

Czym są włosy ombre?

Włosy ombre nie wychodzą z mody już od kilku lat. To jeden z wiodących trendów we współczesnym fryzjerstwie, który zyskuje coraz większą popularność i nowe grono zwolenniczek. Włosy ombre to farbowanie, które polega na rozjaśnieniu jedynie końców włosów, przy jednoczesnym zachowaniu ciemniejszego odrostu. Efekt przejścia pomiędzy kolorami jest w tym wypadku bardzo wyraźny. W koloryzacji ombre często łączony jest brąz (nawet ciemny) z jasnymi odcieniami blondu.

Koloryzacja ombre pozwala na uzyskanie wyrazistego efektu rozjaśnienia włosów, przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego ciemnego odcienia przy nasadzie. Efekt ombre często wybierany jest przy pierwszej w życiu koloryzacji, bo jest zdecydowanie bardziej bezpieczny i nie niesie ze sobą takiego ryzyka, jak klasyczne farbowanie włosów na całej ich długości.

Porowatość włosów - jak ją określić?

Czym są włosy sombre?

Włosy sombre to dosłownie "soft ombre", czyli delikatniejsza wersja koloryzacji ombre. W tym wypadku nie ma mowy o mocnym rozjaśnieniu samych końców.

Koloryzacja sombre polega na pozostawieniu naturalnego odcienia przy nasadzie włosów i rozjaśnieniu ich końców oraz całych pasemek o jeden lub dwa tony. Przejście pomiędzy kolorami jest subtelne, a efekt naturalny, niemal porównywalny do rozjaśnienia włosów przez promienie słoneczne.

Sombre, podobnie jak ombre, sprawdza się doskonale jako pierwsza w życiu koloryzacja. Delikatny i naturalny, a do tego modny efekt zachęca do fryzjerskich eksperymentów.

Czym różni się ombre od sombre?

Koloryzacje ombre i sombre mogą wydawać się podobne, ale sombre to nie tylko delikatniejsza wersja ombre. Oto najważniejsze różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami farbowania włosów, które trzeba znać zanim zarezerwuje się wizytę u fryzjera.

Włosy ombre:

 • włosy są rozjaśnione od połowy długości
 • jaśniejszy kolor włosów jest widoczny na całej szerokości włosów
 • duży kontrast pomiędzy kolorem u nasady a na końcach
 • granica między kolorami jest nisko, daleko od nasady

Włosy sombre:

 • rozjaśnienie pasemkami od nasady
 • jaśniejszy kolor nie jest równomierny, mogą być tylko pasemka
 • subtelne przejście kolorystyczne
 • granica między kolorami znajduje się bliżej nasady

Komu pasują włosy ombre?

Powszechnie uważa się, że koloryzacja ombre jest stworzona dla brunetek. To właśnie na ciemnych włosach najlepiej widać efekt rozjaśnienia końcówek i jest on najbardziej spektakularny. Do tego ombre najlepiej prezentuje się na długich włosach, zwłaszcza tych falowanych. Co oczywiście nie oznacza, że naturalnie proste lub krótsze włosy nie nadają się do tego typu koloryzacji.

W przypadku prostych włosów liczy się odpowiednie cięcie, które pozwoli na wyeksponowanie efektu ombre. Tego typu koloryzacja nie sprawdzi się na geometrycznych cięciach z prostą linią włosów i prostą, ciężką grzywką. Przed farbowaniem ombre stylista powinien wycieniować włosy, nadając im lekkości.

Komu pasują włosy sombre?

Sombre jest idealne dla niemal każdego koloru włosów i każdego cięcia. Doskonale sprawdzi się zwłaszcza u blondynek, którym nadaje naturalne rozjaśnienie, przy okazji optycznie zwiększając objętość włosów. Tym samym sombre jest doskonałym rozwiązaniem dla kobiet, które posiadają cienkie włosy.

W koloryzacji sombre fryzura nie jest już tak istotna jak w przypadku ombre. Delikatne refleksy często są nakładane bowiem odrobinę poniżej nasady, co pozwala uzyskać ciekawy efekt nawet przy prostej linii włosów. Co istotne, sombre to także świetna propozycja dla kobiet z krótkimi włosami, na których efekt ombre nie byłby tak widoczny.

Jak pielęgnować włosy ombre i sombre?

Koloryzacja ombre i sombre jest często wybierana nie tylko ze względu na sam efekt, ale również wygodę. Tego typu farbowanie pozwala na wizyty u fryzjera raz na 2-3 miesiące, a czasem nawet rzadziej. Jest to więc idealny sposób koloryzacji dla wszystkich kobiet, które z różnych względów nie mogą pozwolić sobie na częste wizyty w salonie.

O ombre i sombre bez większych problemów można dbać w domowym zaciszu. Oczywiście, jak po każdym rozjaśnianiu, konieczne jest nawilżanie włosów. Po każdym myciu włosów warto stosować nawilżającą odżywkę, natomiast co najmniej dwa razy w tygodniu należy użyć regenerującej maski do włosów.

Jak stylizować włosy ombre i sombre?

Koloryzacje ombre i sombre są na tyle efektowne, że nie trzeba wkładać zbyt wiele pracy w stworzenie odpowiedniej fryzury, by włosy dobrze się prezentowały. Tak naprawdę rozpuszczone włosy ombre i sombre już wyglądają świetnie i przyciągają wzrok.

Istotny jest również fakt, że ombre i sombre dobrze prezentują się w niemal każdym uczesaniu, np. delikatne fale pozwalają na podkreślenie efektu farbowania. Świetnie wyglądają też warkocze, niedbałe koczki lub wysoko zaczesane kucyki, znane również jako "końskie ogony".

Czy ombre i sombre można robić w ciąży?

Wokół farbowania włosów w ciąży cały czas krąży wiele mitów. Wiele przyszłych mam rezygnuje całkowicie z koloryzacji, bojąc się, że farba zaszkodzi rozwijającemu się dziecku. W rzeczywistości coraz częściej i głośniej mówi się, że obecne farby do włosów nie są szkodliwe, ponieważ nie zawierają amoniaku. Dodatkowo nie ma dowodów, by farba, którą kładzie się na nasadę włosów, a tym samym często i na skórę, przedostawała się do krwi.

Wobec tego farbowanie ombre i sombre jest jeszcze bezpieczniejsze, ponieważ w tym wypadku w ogóle nie ma styczności z nasadą włosów i skórą głowy. To, czy ciężarna kobieta zdecyduje się na farbowanie ombre i sombre zależy już wyłącznie od jej samopoczucia - od tego, czy jest w stanie znieść intensywne zapachy w salonie, a także czy bez problemu może spędzić kilka godzin u fryzjera.

Makijaż zdradzi, którą gwiazdą jesteś

Pytanie 1 z 7
Jak wygląda Twoja poranna rutyna?