Żeglowanie z dzieckiem. 5 zasad, których należy przestrzegać, wybierając się na jacht.

2014-06-03 16:09

Wakacje pod żaglami to doskonała alternatywa dla leniwego plażowania – także wtedy gdy na urlop wybieramy się z najmłodszym członkiem rodziny. Zobaczcie, o czym trzeba pamiętać, wybierając się z dzieckiem na żagle!

Żeglowanie z dziećmi
Autor: thinkstockphotos.com Wybierając się z dzieckiem na żagle, pamiętaj o kamizelce ratunkowej, linie asekuracyjnej, odpowiednim ubraniu oraz przeprowadzeniu szkolenia.

Spis treści

  1. 1. Sprawdź, czy dziecko nie ma choroby morskiej
  2. 2. Pamiętaj o siatce ochronnej i linie asekuracyjnej
  3. 3. Kamizelka ratunkowa to KONIECZNOŚĆ
  4. 4. Bez szkolenia ani rusz
  5. 5. Zadbaj o odpowiednie ubranie

Pływać mogą już niemowlęta, choć dopiero 3-4-latek ma szansę prawdziwie cieszyć się z morskiej przygody. Ważne, żeby młody członek załogi przyzwyczaił się do warunków na pokładzie i pod nim, a rodzice byli czujnymi opiekunami. Zobacz, jakich zasad powinieneś przestrzegać, jeśli chcesz żeglować z dziećmi.

Czytaj także: >> O co trzeba zadbać, wybierając się na wakacje samochodem? >>

1. Sprawdź, czy dziecko nie ma choroby morskiej

Zanim zaczniesz żeglować z dzieckiem, sprawdź, czy nie cierpi ono na chorobę morską. Jeśli dziecko ma skłonność do mdłości w trakcie podróży samochodem czy samolotem, najprawdopodobniej również na jachcie poczuje się gorzej. Wówczas warto jeszcze przed rozpoczęciem rejsu podać jeden z dostępnych bez recepty leków hamujących reakcje błędnika – głównego „winowajcy” chorób lokomocyjnych. Z reguły organizm przyzwyczaja się do bujania i tylko na początku potrzebuje wsparcia. Dobrym wyjściem są też zakładane na nadgarstki plasterki i opaski uciskowe, działające na zasadzie akupresury. Ich zaletą jest to, że można je nosić niemal bez przerwy i nie mają żadnych skutków ubocznych.

Bardzo ważne jest, by dziecko, które poczuło się gorzej, przebywało na otwartej przestrzeni, czyli na pokładzie. Warto zaangażować je wówczas w jakąś absorbującą i wymagającą koncentracji uwagi czynność albo namówić na drzemkę. Trzeba tylko pamiętać, by układać je do snu wzdłuż długiej osi jachtu.

2. Pamiętaj o siatce ochronnej i linie asekuracyjnej

Jacht, na którym płynie dziecko, powinien być wyposażony w rozpiętą na relingach burt siatkę ochronną i tzw. life line: linę asekuracyjną zabezpieczającą przez wypadnięciem za burtę i pozwalającą przypiętemu do niej dziecku swobodnie poruszać się po pokładzie. To pierwsza i najważniejsza zasada żeglowania z dziećmi.

3. Kamizelka ratunkowa to KONIECZNOŚĆ

W każdej bez wyjątku sytuacji, kiedy jacht jest w ruchu – pod żaglami czy na silniku – dziecko powinno mieć dostosowaną do swojej wagi kamizelkę ratunkową lub specjalne szelki, które samoczynnie wypełniają się powietrzem przy zetknięciu z wodą. To bardzo ważna zasada żeglowania z dziećmi, od której może zależeć ich życie. I oczywiście zawsze na pokładzie powinna mu towarzyszyć przynajmniej jedna dorosła osoba. Dzieci łatwo i chętnie podporządkowują się zasadom żeglowania, jeśli tylko przestrzegają ich również rodzice.

4. Bez szkolenia ani rusz

Nie można żeglować z dziećmi bez przeprowadzenia szkolenia. Wbrew pozorom niebezpiecznych sytuacji na morzu zdarza się niewiele, o ile skipper starannie planuje trasę i wszystkie manewry, a członkowie załogi słuchają jego poleceń. Rejsowi powinno zawsze towarzyszyć początkowe szkolenie, podczas którego skipper poinstruuje wszystkich w zakresie tego, jak korzystać z pasów i lin bezpieczeństwa, jak wezwać pomoc, w jaki sposób w podstawowym zakresie obsłużyć radiostację UKF czy jak przebiega ewentualna ewakuacja.

Czytaj także: >> 3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając kolonie dla dziecka >>

5. Zadbaj o odpowiednie ubranie

Przygotowując się do rejsu morskiego z dzieckiem, trzeba pamiętać, że pogoda na morzu bywa zmienna, a przede wszystkim wietrzna, i już kilka mil od brzegu może zrobić się naprawdę chłodno. Dlatego potrzebny będzie zestaw ubrań na każdą pogodę: nawet w środku upalnego lata dziecku przyda się polar, długie spodnie i kurtka chroniąca przed deszczem i wiatrem. Koniecznie trzeba zabrać także czapkę z daszkiem, a jeszcze lepiej: wiązany pod brodą kapelusz, który ochroni przed słońcem i tenisówki na jasnej, niebrudzącej podeszwie. Zmian ubrań powinno być kilka.

Zanim zaczniesz żeglować z dzieckiem, zadbaj również o zawartość kosmetyczki małego żeglarza. Powinna zawierać krem przeciwsłoneczny z wysokim (przynajmniej 50 SPF) filtrem i okulary przeciwsłoneczne do bieżącego wykorzystania; kiedy wieje, skóra jest nieustannie chłodzona i pierwsze sygnały o nadmiernym wystawieniu na słońce docierają do nas z opóźnieniem.

Artykuł został napisany w oparciu o informacje przesłane przez Ziemowita Stańczyka, prawnika i żeglarza z 30-letnim doświadczeniem. Ziemowit Stańczyk posiada polski patent kapitana jachtowego PZŻ oraz brytyjski Yachtmaster Offshore RYA.

Więcej wakacyjnych porad przeczytasz w dziale "Poradnik na wakacje"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza