Ferie w mieście: warto z dzieckiem nadrobić kulturalne zaległości

2014-12-30 13:17

Zbliżają się ferie. To wyzwanie przede wszystkim dla rodziców, którzy głowią się nad tym jak zapewnić dziecku w czasie wolnym od szkoły jakąś rozrywkę, szczególnie jeśli pociecha nigdzie nie wyjeżdża. Oto propozycje na pożyteczne i atrakcyjne spędzenie czasu w mieście.

ferie z dzieckiem
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Ferie w mieście - warsztaty
  2. Kółka zainteresowań - ferie to najlepszy czas na poszerzanie horyzontów
  3. W ferie do muzeum? Tak!
  4. Kino lub teatr - idealna propozycja na ferie
  5. Spotkanie z autorytetem

Zanim zaczną się ferie, obowiązkowo poznajemy ofertę zimową proponowaną przez nasze miasto lub gminę. Na stronach internetowych gmin i miast co roku pojawia się wykaz imprez dla dzieci na czas ferii. Są to między innymi ogólnodostępne i bezpłatne lodowiska, pokazy lub koncerty. Warto również śledzić wydarzenia typu – wystawy, targi czy turnieje dla dzieci i jeśli jest taka możliwość – rezerwować na nie miejsca i bilety.

Jak wypadają ferie w 2015 roku? >>

Ferie w mieście - warsztaty

Ferie to o wiele bogatsza oferta kulturalna. Wiele świetlic czy innych ośrodków kulturalnych proponuje w tych dniach uczestnictwo w rozmaitych warsztatach. Jeśli twoje dziecko lubi poznawać nowe rzeczy i nabywać nowe umiejętności, udział w warsztatach może je nie tylko wzbogacić, ale również atrakcyjnie zagospodarować wolny od szkoły czas. Dowiedz się jakie atrakcje zapewnia pobliski dom kultury lub podobna placówka i zapisz się już teraz na jakieś zajęcia. Może twoje dziecko odkryje w sobie nowe pasje?

Ferie z dzieckiem: dokąd najlepiej pojechać na ferie z dzieckiem? >>

Kółka zainteresowań - ferie to najlepszy czas na poszerzanie horyzontów

Planujesz w drugim semestrze zapisać swoje dziecko na kurs tańca lub trening sztuk walki? Nie czekaj, wiele szkół oferuje zajęcia w trakcie ferii. Zwykle w takich szkołach tworzy się dodatkowe grupy na czas ferii, by wypełnić wolny czas nie tylko stałym kursantom. Ferie to dobry czas, by spróbować sił w nowych dyscyplinach lub zweryfikować, czy naszemu dziecku przypadnie do gustu wybrana szkoła i rodzaj zajęć. Po takim dwutygodniowym kursie podjęcie decyzji o zapisie na cały semestr będzie o wiele prostsze – dla dziecka i rodzica.

W ferie do muzeum? Tak!

Muzeum powinno być stałym elementem planu spędzania ferii. W trakcie przerwy zimowej, muzea oferują znaczne zniżki dla dzieci, więc to kolejny argument na korzyść wizyty w muzeach. Z muzealnej oferty warto wybrać te miejsca, które dzieciom mogą przypaść do gustu np. planetarium, muzeum techniki czy muzeum zabawek. Warto również dowiedzieć się, czy wybrane placówki nie oferują dodatkowo w trakcie ferii specjalnych warsztatów, które uczynią zwiedzanie wystaw jeszcze ciekawszymi.

Kino lub teatr - idealna propozycja na ferie

To najpopularniejszy sposób na spędzenie zimowej przerwy. Również jeden z najbardziej atrakcyjnych, tym bardziej, że często repertuar w trakcie ferii jest dostosowany  do dziecięcych gustów. W przypadku teatru należy pamiętać, że bilety trzeba zarezerwować z dużym wyprzedzeniem – w trakcie ferii mogą być problemy z zakupem. Zimowa przerwa to dobry czas, by pogodzić kulturę z edukacją szkolną np. wybierając na repertuar adaptację szkolnej literatury.

Spotkanie z autorytetem

Niezwykle atrakcyjnym doświadczeniem w czasie ferii może być spotkanie z dziecięcym autorytetem. Być może w twojej okolicy pojawi się autor ulubionych książek twojego dziecka i będzie podpisywał najnowsze dzieło. Być może w ramach jakiegoś tourne twoje miasto odwiedzi ulubiona muzyczna gwiazda lub bohater filmowy (bajkowy). Warto wybrać się na takie spotkanie i upamiętnić je wspólnymi zdjęciami i autografem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza