Ferie w Sudetach: odwiedź z rodziną Kotlinę Jeleniogórską

2014-01-19 11:39

Zobacz jedno z miejsc, które idealnie nadaje się na rodzinny wyjazd na ferie - Kotlinę Jeleniogórską. Większość rodziców planujących ferie z dziećmi szuka ośrodków w Polsce - bo taniej i bliżej. Wtajemniczeni twierdzą, że kto odwiedził ten region w Sudetach zimą, będzie chciał tam wracać o tej porze roku.

Kotlina Jeleniogórska zimą
Autor: archiwum redakcji

Spis treści

  1. Ferie w Sudetach: poszaleć na nartach, wypocząć w rezydencji
  2. Ferie w Sudetach: Dolina Pałaców i Ogrodów – jak to się zaczęło?

Kotlina Jeleniogóska zachwyca naprawdę przepięknymi krajobrazami, szczególnie zimą, dlatego warto wybrać się tam na ferie z rodziną. Na obszarze niespełna 100 km kwadratowych znajduje się około 30 pałacowych rezydencji. Karkonoska Dolina Pałaców i Ogrodów pokazuje, że wypoczynek w górach może zyskać zupełnie inny wymiar. Kto odwiedził Kotlinę Jeleniogórską zimą, będzie chciał tam wracać o tej porze roku. Śnieg na długie miesiące pokrywa całą okolicę, tworząc bajkowe krajobrazy. Pałacowe parki i ogrody w świetle ozdobnych latarenek i lampionów zmieniają się w kameralne, spacerowe aleje, by w dzień, ukryte w grubej warstwie puszystego śniegu, stanowić atrakcję dla miłośników aktywnego wypoczynku.

Nordic walking oraz narciarstwo biegowe to dyscypliny, które na rozległych terenach Doliny są bez wątpienia największą atrakcją. Ale z roku na rok przybywa tych, dla których sama infrastruktura sportowa to za mało. Co z tego, że w miejscowości jest kilkanaście wyciągów narciarskich, a pobyt w pensjonacie jest atrakcyjny z ekonomicznego punktu widzenia, gdy brakuje klimatu.Włodarze przytulnych hoteli w Dolinie Pałaców i Ogrodów są zgodni co do jednego: jest coraz więcej turystów, którzy uwielbiają atmosferę tego miejsca i cenią sobie jej wyjątkowość. Do oddalonych o zaledwie kilkanaście kilometrów kurortów narciarskich nikt, ani nic nie jest w stanie ich przekonać.

Ferie w Sudetach: poszaleć na nartach, wypocząć w rezydencji

Białe szaleństwo w którymś z pobliskich ośrodków narciarskich to nie wszystko, na co możemy liczyć odwiedzając Dolinę Pałaców i Ogrodów. Każdy z hoteli przygotował dla gości specjalną ofertę.Położony niemal w sercu Jeleniej Góry, lecz ukryty w obszernym parku, Pałac Paulinum to miejsce idealne dla tych, którzy cenią kulturalne doznania i rozrywkę na najwyższym poziomie. W misternie odrestaurowanych hotelowych wnętrzach goście mają okazję do wysłuchania koncertów. Gospodarze Pałacu organizują także wizyty w filharmonii i w teatrze.

Każdy z hoteli w Dolinie Pałaców i Ogrodów ma zaplecze Spa i wellness, jednak największe znajduje się w Pałacu Wojanów. Przestrony basen i gabinety odnowy zachęcają do błogiego relaksu po dniu spędzonym na górskich wędrówkach.Obiekty w Łomnicy, usytuowanej w sercu Rudaw Janowickich oraz Staniszowie, położonym najbliżej Karkonoszy obszarze Doliny, urzekają rodzinną atmosferą. Stąd podróż zarówno do centrum miasta, jak i górskich kurortów, zajmuje zaledwie kwadrans, pozwalając zaplanować wypoczynek tak, by żadna z atrakcji regionu nie została pominięta.

Ferie w Sudetach: Dolina Pałaców i Ogrodów – jak to się zaczęło?

W 2005 roku entuzjaści z Fundacji Karkonoskiej rozpoczęli działania, na mocy których Kotlina Jeleniogórska miała uzyskać status Parku Kulturowego. Podstawą ku podjęciu takich kroków było istnienie na niewielkim, w dodatku niezmiernie malowniczym, obszarze licznych obiektów stanowiących spuściznę po XIX-wiecznej niemieckiej magnaterii zamieszkującej te okolice.Mniej więcej w tym samym czasie wspomnianymi zabytkami zainteresowali się konserwatorzy i miłośnicy rewitalizacji szlacheckich obiektów z minionej epoki. Powstała Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów, która dzięki swojej prężnej działalności doprowadziła do niemal całkowitej rewitalizacji wyjątkowego obszaru u stóp Śnieżki.Rozpoczęły się starania o wpisanie tego terenu na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a sama Dolina zdobyła wiele nagród i wyróżnień, między innymi prestiżową Elle Style Awards 2008 w kategorii Niezwykłe Miejsce.

Więcej informacji na temat atrakcji w regionie:www.dolinapalacow.plwww.karpacz.plwww.szklarskaporeba.plwww.sudety.it

podroze.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza