Ferie zimowe: jak zorganizować opiekę nad dziećmi?

2015-01-15 12:01

Dzieci zazwyczaj nie mogą się doczekać ferii zimowych, ale rodzice nie zawsze są z nich równie zadowoleni. Jeśli w ferie zimowe nie planujesz wyjazdu z dziećmi, a nie są one na tyle duże, by zostać w domu same, musisz przemyśleć, jak zorganizować opiekę nad dziećmi przez ten czas. 

muzeum narodowe galeria faras
Autor: _archiwum-murator|Maria Brzezińska Galeria Faras, Muzeum Narodowe w Warszawie. Muzea organizują wiele atrakcyjnych warsztatów dla rodzin z dziećmi, warto więc wybrać się w ferie na wystawę i ciekawe zajęcia.

Konieczność zorganizowania opieki nad dzieckiem w ferie zimowe spędza wielu rodzicom sen z powiek. Mniejszy problem mają rodzice, którzy pracują w systemie zmianowym i mogą wymieniać się opieką nad dziećmi, lub te rodziny, w których jedno z rodziców pracuje zdalnie. Jeśli oboje pracujecie 8 godzin poza domem, opiekę nad dziećmi musi przejąć na ferie zimowe ktoś inny. Mimo że dni urlopu jest ograniczona liczba, warto też wziąć choć kilka dni wolnych, by spędzić wspólny czas z dziećmi, pójść na lodowisko czy na wystawę. Dobrze by było, by ferie zimowe dziecko spędziło w wartościowy sposób, na ciekawych zajęciach, a nie nudząc się czy czekając na rodziców.

Ferie zimowe: co zrobić z dzieckiem?

Najlepszym rozwiązaniem – jeśli finanse na to pozwalają – jest wysłanie dziecka na zimowisko, chociaż na tydzień. To dobry pomysł nie tylko dla dziecka, które jest amatorem sportów zimowych. Biura podróży oferują też zimowiska teatralne, muzyczne, sportowe, komputerowe, a nawet magiczne. Tygodniowe zimowisko w Polsce to wydatek około 800-900 zł.

Półkolonie – to dobre wyjście dla dzieci, które nie wyjeżdżają na zimowisko. Dziecko zaprowadza się rano na zajęcia, które trwają zwykle tyle co typowy dzień pracy, a po południu odbiera do domu. Dziecko ma szansę spędzić czas na ciekawych aktywnościach, z rówieśnikami, odpocząć od szkoły. Do tego jest pod fachową opieką wychowawców. Wybór półkolonii jest ogromny i można je dostosować do zainteresowań dziecka. W ofercie są półkolonie taneczne, teatralne, fotograficzne, językowe, sportowe, komputerowe, plastyczne czy konstruktorskie. W ciągu dnia dziecko ma też zapewnione posiłki. Ceny półkolonii zależą od programu i wahają się od 300 do 800 zł za 5 dni.

Opieka w szkole – podczas ferii zimowych szkoła ma obowiązek zorganizowania opieki dla chętnych dzieci. Wcześniej trzeba zgłosić takie zapotrzebowanie w szkole. Jeśli w szkole jest świetlica, szkoła organizuje zajęcia w godzinach jej pracy. Gdy świetlicy nie ma, uczeń może pozostać pod opieką szkoły w swoich zwykłych godzinach lekcji. Ponadto szkoły organizują zajęcia w ramach akcji "Zima w mieście". Wiele dzieci chętnie na nie uczęszcza, szkoły zapewniają liczne atrakcje, takie jak wyjście na basen, do kina czy teatru.

Jeśli nie chcesz zostawiać dziecka na ferie w szkole – w końcu ten czas ma być dla niego odpoczynkiem od szkoły – warto poszukać wokół siebie życzliwych osób, które mogłyby pomóc. Najlepszym wyjściem jest wymienianie się opieką nad dziećmi. Nie chodzi przecież o to, by dziecko spędziło dwa tygodnie z jedną babcią, ciocią czy sąsiadką. Łatwiej będzie poprosić o 2-3 dni opieki każdą z osób, a i dla dziecka będzie ciekawiej, jeśli nie będzie spędzać czasu wciąż z jedną osobą. Porozmawiaj z zaprzyjaźnionymi rodzicami innych dzieci – może zgodzą się na kilka dni wziąć pod opiekę twoje dziecko, a ty odwdzięczysz się tym samym w następnych dniach?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza