Jak prawidłowo montować fotelik samochodowy - zobacz film z radami eksperta

2022-01-20 12:22

Na nic się nie zda nawet najlepszy i najnowocześniejszy fotelik samochodowy dla dziecka, jeśli będzie źle zamontowany lub wpięty w niewłaściwym miejscu. Jak nie popełnić błędów przy montażu i użytkowaniu fotelika? Wyjaśnia to ekspert z fundacji fotelik.info.pl.

Jak prawidłowo montować fotelik samochodowy
Autor: Getty images Jak prawidłowo montować fotelik samochodowy

Z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że blisko 70 proc. rodziców nie umie prawidłowo zamocować fotelików, w których na co dzień przewozi dzieci. A jest tak, bo… nie czytamy instrukcji obsługi, w której producent wyjaśnia, jak należy to zrobić.

Tymczasem każdy fotelik samochodowy ma swoje wymagania – aby zapewniał malcowi bezpieczeństwo, musi być zamocowany pasami samochodowymi w taki sposób, by dorosła, średnio silna osoba, nie była w stanie go przesunąć szarpnięciem. Doskonale sprawdzają się również zapięcia typu isofix, które najlepiej utrzymują fotelik na siedzeniu pasażera.

Spis treści

  1. Gdzie najlepiej montować fotelik dla dziecka?
  2. ISOFIX czy zwykłe pasy?
  3. Jak zapinać dziecko w foteliku?

Zobacz film, jak prawidłowo montować fotelik - wyjaśnia to Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń z fundacji fotelik.info.pl

Jak prawidłowo zamontować fotelik?

Gdzie najlepiej montować fotelik dla dziecka?

Najbezpieczniejsze miejsce dla fotelika to środek tylnej kanapy, wyposażony w pasy bezpieczeństwa albo mocowanie ISOFIX. Jest oddalone od drzwi, więc zapewnia najlepszą ochronę w wypadku bocznego uderzenia. Jeśli jednak nie posiada ono pasów ani systemu ISOFIX, lepsze będzie miejsce z tyłu, za siedzeniem pasażera, z którego bezpieczniej będzie można wyjąć fotelik, jeśli zatrzymacie się na ruchliwej ulicy.

Ale uwaga – może się zdarzyć, że z uwagi na różnicę w wyprofilowaniu kanapy fotelik można będzie zamocować stabilnie tylko z przodu. Wielu rodziców woli też to ustawienie, mimo ze eksperci przekonują, że jest ono dużo mniej bezpieczne niż wożenie dziecka z tyłu. 

Jeśli jednak zdecydujesz się zamontować fotelik z przodu, pamiętaj, że można to zrobić tylko wtedy, kiedy nie ma tam poduszki powietrznej pasażera albo jest ona odłączona.

Podczas zderzenia otwiera się ona z prędkością 300 km/h, a specjaliści porównują to do siły, z jaką zawodowy gracz w bejsbol uderza kijem w piłkę. Gdyby uderzyła w tył fotelika, maluszek doznałby poważnego urazu mózgu, co najczęściej kończy się śmiercią.

ISOFIX czy zwykłe pasy?

Na rynku dostępne są foteliki zapinane tradycyjnie pasami pasażera lub montowane dzięki systemowi isofix. Specjaliści przekonują, że da druga opcja jest bezpieczniejsza dla dziecka.

System ISOFIX pozwala szybko i stabilnie zamontować fotelik w aucie, bez użycia samochodowych pasów bezpieczeństwa. Tworzą go sztywne uchwyty, zamontowane na stałe w aucie między oparciem a siedziskiem i zaczepy znajdujące się na foteliku albo na specjalnej bazie, którą dokupuje się wraz z fotelikiem.

Fotelik z systemem ISOFIX mocuje się, zatrzaskując uchwyty. System jest dość drogi, często dwukrotnie przekracza wartość fotelika. Inwestując weń, koniecznie weź jednak pod uwagę wyniki testów zderzeniowych fotelika, który chcesz kupić, bo ISOFIX poprawia bezpieczeństwo tylko wtedy, kiedy jest stosowany z fotelikiem wysokiej jakości.

Jak zapinać dziecko w foteliku?

Leżącemu w foteliku maluszkowi zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa. Informację, jak to zrobić prawidłowo, również znajdziesz w instrukcji montażu fotelika.Podczas jazdy nigdy nie wyjmuj dziecka z fotelika. Nawet jeśli płacze, trzeba je nakarmić albo przewinąć. W takiej sytuacji należy zjechać na pobocze i dopiero tam rozpiąć pasy. Jeśli maluszek sam otwiera zamek pasów fotelika, trzeba jak najszybciej wymienić fotelik na inny.

Siedząc obok dziecka leżącego w foteliku, sama również – jak każe kodeks drogowy – zawsze zapinaj pasy. Dzięki temu w razie zderzenia nie przygnieciesz go ciężarem swojego ciała.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza