Jak zorganizować dziecku niezapomniane ferie 2014 i nie popaść w długi?

2014-01-16 13:12

Dzieci z niecierpliwością wyczekują ferii, zaś rodzice głowią się, jak zorganizować odpoczynek swoim pociechom. Gdy zawartość naszego portfela nie pozwala na wysłanie dziecka na kosztowny wyjazd lub po prostu nie chcemy nadwyrężyć domowego budżetu, istnieje wiele innych sposobów, aby spędzić niezapomniane ferie 2014 za małe pieniądze.

Spis treści

  1. Pomysłowe ferie w domu
  2. Ferie 2014 bez zadłużenia

Ferie 2014 rozpoczynają się już 20 stycznia i potrwają do 2 marca. W tym okresie dzieci liczą nie tylko na odpoczynek i brak szkolnych obowiązków. Chcą też mieć ciekawe historie do opowiedzenia o tym, co robili w czasie wolnym, kiedy znów spotkają się z kolegami z klasy. Rodzice, którzy nie są w stanie zapewnić dziecku kosztownego wyjazdu w góry, zastanawiają się, w jaki sposób urozmaicić ten czas najmłodszym, aby spędzili go aktywnie, gwarantując im niezapomniane chwile. Wyjazdy w okresie ferii nie należą do najtańszych i dla wielu rodzin stanowią całkiem spore obciążenie finansowe, które może przyczynić się do powstania zadłużenia. Aby tego uniknąć, należy realistycznie ocenić, czy jesteśmy w stanie udźwignąć dodatkowy wydatek, jakim jest zimowa wyprawa dla dziecka – mówi Karolina Barańska z Grupy KRUK - W przypadku większych rodzin organizacja ferii może stanowić problem, ale warto pamiętać, że istnieją też możliwości, aby z tego wybrnąć bez narażania się na finansowe tarapaty i zaplanować aktywne ferie w domu i rodzinnym mieście.

Pomysłowe ferie w domu

Na szczęście istnieje wiele możliwości, aby zapewnić dzieciom sporo atrakcji w tym zimowym okresie, jednocześnie nie rujnując domowego budżetu - wymaga to od nas jedynie odrobiny kreatywności i przedsiębiorczości. Poszukiwania pomysłów na spędzenie wolnego czasu warto rozpocząć od szkoły oraz najbliższego domu kultury, które zazwyczaj również przygotowują na ten okres wiele dodatkowych zajęć dla swoich uczniów. Mogą to być zajęcia plastyczne, sportowe, językowe, artystyczne, czy czytelnicze – wszystko zależy od oferty, a także upodobań malucha. Korzyści jest wiele – rodzic może pracować, podczas gdy dzieci w gronie rówieśników pod szkolną opieką rozwijają swoje umiejętności i zainteresowania. Popołudniami i wieczorami, gdy cała rodzina jest w komplecie, można zorganizować dodatkowe atrakcje w domu. Podczas wspólnego gotowania, wieczorów filmowych, czy turniejów gier planszowych dzieci będą doskonale się bawić, dodatkowo spędzając kilka chwil z zapracowanymi rodzicami. To również szansa na spróbowanie czegoś nowego i urozmaicenia dotychczasowych rozrywek w rodzinnym gronie.Jeśli mamy szansę na chwilę wolnego w pracy, warto wygospodarować kilka dni na spędzenie ich z dziećmi. W ciągu dnia można wspólnie zwiedzać najbliższe okolice, czy dotąd niepoznane części miejsca zamieszkania. Zazwyczaj w okresie ferii zimowych muzea, kina, czy instytucje kulturalne wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i przygotowują dodatkowe atrakcje oraz zniżki. Pomysłowe ferie to nie tylko sposób na przyjemne wspólne spędzanie czasu z rodziną, ale także szansa na oszczędności, uniknięcie dodatkowych obciążeń finansowych oraz okazja do podjęcia działań edukacyjnych. Gdy nie możemy sobie pozwolić na zimowy wypoczynek poza domem, warto taki moment mądrze wykorzystać, rozmawiając z dziećmi na temat finansowych przyczyn, dla których nie mogą wyjechać np. w góry, a także wartości pieniądza i skutków nierozsądnych wydatków - twierdzi Karolina Barańska z Grupy KRUK.

Ferie 2014 bez zadłużenia

Jeżeli jednak zdecydujemy się na zimowy wyjazd, pamiętajmy, by wcześniej dobrze przeanalizować sytuację finansową rodziny. Jeśli mamy już zobowiązania kredytowe, zastanówmy się, czy faktycznie będziemy w stanie wywiązać się ze wszystkich płatności. Zwłaszcza, gdy już teraz borykamy się z problemami finansowymi i mamy zadłużenie. W takiej sytuacji powinniśmy przede wszystkim starać się nie powiększać długu. Skontaktujmy się z wierzycielem i porozmawiajmy o możliwości rozłożenia zadłużenia na raty. Dzięki systematycznym wpłatom będziemy mogli stopniowo rozwiązać problemy finansowe. Kiedy spłacimy zaległości, a następnie odłożymy z czasem trochę oszczędności, kolejne ferie zimowe możemy spędzić w wymarzony sposób, np. szusując po górskich szlakach.

materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza