Majówka z dzieckiem: Mazury. Park Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży

2010-04-09 17:09

Mimo, że do majówki jeszcze sporo czasu, już teraz warto zastanowić się, gdzie i jak ją spędzić oraz jakie atrakcje chcemy zapewnić dzieciom. Mało kto wie, jak wiele zamków krzyżackich i pałaców, należących niegdyś do rodów arystokratycznych oraz twierdz, wież i innych zabytków, zachowało się na Warmii i Mazurach. Najnowszą atrakcją regionu jest Park Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży.  Ta interaktywna lekcja historii będzie niewątpliwą atrakcją nie tylko dla dzieci, ale również dorosłych.

Park Miniatur Warmii i Mazur
Autor: materiały prasowe

W Polsce nie brakuje miejsc godnych zobaczenia, atrakcyjnych także dla dzieci. Majówka jest okazją nie tylko do odpoczynku, ale również do poznawania narodowego dziedzictwa kulturowego. Wybierając miejsce na tegoroczną majówkę, warto wziąć pod uwagę ofertę turystyczno - kulturalną regionu. Warmia i Mazury, o czym wiedzą niestety nieliczni, są atrakcyjnym miejscem nie tylko latem. Park Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży umożliwia "wędrowanie" po regionie, zwiedzając najważniejsze, także już nieistniejące, budowle dawnych Prus Wschodnich. Co roku ekspozycja jest wzbogacana o kolejne miniatury, przedstawiające historyczne obiekty z czasów ich świetności. Są tu miniatury m.in. pałacu w Drogoszy, śluzy na Kanale Mazurskim, zamków w Reszlu, Lidzbarku Warmińskim i Nidzicy, bazyliki w Świętej Lipce, olsztyńskiej Wysokiej Bramy, grobowca rodziny Farenheid w Rapie czy też Wieży Bismarcka w Mrągowie, które stoją obok wiaduktu kolejowego w Stańczykach, chaty mazurskiej, pałacu w Sztynorcie i wiatraka w Bęsi. Jest tu replika kapliczki warmińskiej oraz słupa granicznego z Prostek z poł. XVI w. – wyznaczającego niegdyś granicę między Prusami i Rzeczpospolitą Obojga Narodów. W zeszłym roku ekspozycję powiększono o Zamek z Malborka, Twierdzę Boyen z Giżycka i Oborę z Reszla. Ponadto w Parku pojawiły się naturalnej wielkości chaty: warmińska i mazurska oraz Grodzisko rycerskie z tarasem widokowym, z którego można podziwiać cały Park.

Interaktywna lekcja historii

Dodatkowymi atrakcjami oferowanymi przez Park Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży są leżące na terenie obiektu pozostałości po ogrodzie warzywnym i oranżerii Kwatery Głównej Hitlera. Starsze dzieci szczególnie zainteresuje możliwość oddania strzałów z unikalnych replik broni niemieckiej, autentyczny pojazd Gaz 69, wojskowa sanitarka oraz wystawa militariów z czasów II wojny światowej, w skład której wchodzą m.in. oryginalny dalmierz, lorneta nożycowa, armata dywizyjna D-44, moździerz z haubicą 122 i 37 mm oraz działo KS-18. Dzięki projekcjom filmowym oraz makiecie Wilczego Szańca o powierzchni prawie 40 m, zwiedzający poznają działania wojskowe prowadzone na Warmii i Mazurach – zwłaszcza z lat 1941-44.

Park Miniatur Warmii i Mazur znajduje się w Gierłoży, 900 m za Wilczym Szańcem w stronę Węgorzewa.
www.miniatury.com.pl

materiały prasowe