Plecaki miejskie

2008-06-06 15:26

Są nieduże i zapewniają wolne ręce. A przy dziecku to bardzo ważne. Zresztą plecak miejski przyda się nie tylko w asfaltowej dżungli. Możesz go zabrać na pieszą lub rowerową wycieczkę, a nawet na krótki wyjazd.

Plecaki miejskie
Autor: photos.com

Jaki jest najlepszy?

Przede wszystkim mały - do 35 litrów pojemności. Nie kupuj większego, jeśli zamierzasz używać go tylko w mieście - nie zdołasz go wypełnić i będziesz dźwigał zbędne kilogramy.

Kieszenie

Szukaj plecaka z dwiema komorami i jedną kieszenią. Dlaczego z jedną? W większej liczbie kieszeni zawsze będziesz miał bałagan. Bez wątpienia przydadzą Ci się wewnętrzne małe kieszenie (organizery), często siatkowe, na klucze, portfel czy drobne przedmioty.

Szelki i plecy

Powinny być wypełnione gąbką, która poprawi wygodę i zabezpieczy przed poceniem.

Solidny materiał

Jak duże ma znaczenie,przekonasz się po kilku miesiącach użytkowania w miejskiej dżungli - przepychania się w tramwajach, poniewierania plecaka w szatniach. Najlepszy jest nylon lub cordura - nie brudzą się i są odporne na rozdarcia.

Dobry system nośny

Sprawi, że nie rozbolą Cię plecy ani ramiona, nawet jeśli będziesz obładowany książkami. Pamiętaj, cięższe przedmioty umieszczaj bliżej pleców, lżejsze w kieszeniach zewnętrznych. Zapomnij o sztywnym stelażu - sprawdza się tylko w większym plecaku podczas dłuższych wycieczek. Podobnie jak paski i gumy, które mogą utrudniać przeciskanie się w tłumie. Wystarczą dwa boczne paski pełniące funkcje kompresyjne.

Pas biodrowy oraz piersiowy?

W mieście będą zawadzały, ale przydadzą się na wycieczki. Najlepiej, jeśli można je odpiąć.

Atrakcje dodatkowe

Niektórzy producenci oferują modele z kapturami przeciwdeszczowymi. W mieście to raczej gadżet, ale na wyjazdach sprawdzą się znakomicie. Jeśli lubisz słuchać muzyki, przyda Ci się kieszeń na odtwarzacz CD lub radio ze specjalnym wyjściem na słuchawki.

Gdy zwrócisz uwagę na te rzeczy, na pewno dokonasz właściwego wyboru.

miesięcznik "Podróże"