Podróż z dzieckiem pociągiem. O czym warto pamiętać?

2017-01-26 12:31

Podróż z dzieckiem pociągiem może być wygodna i komfortowa, ale musimy się do niej odpowiednio przygotować. Coraz więcej rodziców decyduje się na podróż pociągiem z dzieckiem i jak się okazuje nawet niemowlaki dobrze znoszą takie wyjazdy. O czym trzeba pamiętać podróżując z dzieckiem pociągiem? Zobacz, jak się odpowiednio przygotować do podróży z dzieckiem pociągiem!

Dziecko w pociągu
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Zniżki dla podróżujących z dziećmi
  2. Wybór miejsca w pociągu czyli przedziały dla matki z dzieckiem
  3. Co zabrać w podróż z dzieckiem pociągiem?
  4. Zabawki dla dziecka na podróż
  5. Jedzenie w podróży  
  6. Polecamy wideo: Jak podróżować z dzieckiem? 

Podróże z dzieckiem są nieuniknione. Nie ważne czy chcemy wyjechać na wakacje, odwiedzić rodzinę czy znajomych - wyjazdy to część naszego życia, dlatego tak ważne jest, aby się do nich odpowiednio przygotować. Najpopularniejsze są podróże samochodem z dzieckiem, ale coraz częściej podróżujemy również pociągami. Jeśli wybieramy PKP najlepiej dostosować godzinę podróży tak, aby uniknąć największych tłumów, wtedy będziemy mieli pewność, że podróż przebiegnie komfortowo. 

Zniżki dla podróżujących z dziećmi

Zanim wyruszymy w podróż, musimy najpierw kupić bilety. PKP oferuje coraz więcej zniżek dla rodzin z dziećmi i rodzin wielodzietnych. Nietóre z nich dziają tylko w wakacje lub w weekendy, dlatego najlepiej przed wyjazdem sprawdzić ofertę PKP i wybrać najlepszą opcję. 

Kupując bilet dla malucha warto pamiętać, że dzieci do 4 lat podróżują za darmo. Nie oznacza to jednak, że nie muszą mieć biletu. W kasie lub biletomacie musimy zakupić bilet ze zniżką 100%. Ulga obowiązuje jedynie, jeśli dziecko siedzi na kolanach rodzica. 

Zniżki w PKP obowiązują również dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym do ukończenia 24. roku życia. W pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych będzie to 37%. 

Wybór miejsca w pociągu czyli przedziały dla matki z dzieckiem

 W większości pociągów PKP Intercity znajdziemy wyznaczone przedziały dla osób podróżujących z dziećmi. Bilety z zarezerowanym miejscem w przedziale dla rodzin są w pierwszej kolejności wydawane dla podróżujących z dziećmi do 4. roku życia. Co więcej wszyscy, którzy otrzymają miejsce w przedziale dla podróżujących z dziećmi mogą mieć ze sobą rozłożony wózek. Nie będzie za to pobierana dodatkowa opłata. 

Dodatkowym udogodnieniem są Strefy Małego Podróżnika, które są w niektórych pociągach. Te małe place zabaw z grami, miejscem do rysowania, z przewijakami i strefą dla wózków to doskonałe miejsce dla rodziców, którzy udają się w kilkugodzinną podróż. Są szczególnie pomocne w przypadku wyjazdów z kilkulatkiem, jak wiadomo podróż pociągiem z dwulatkiem do łatwych nie należy, a siedzienie kilka godzin w jednym miejscu jest dla malucha praktycznie niemożliwe. Dlatego miejsce do zabawy świetnie się sprawdzi.

Co zabrać w podróż z dzieckiem pociągiem?

Pakowanie bagażu dla dzieci nie jest łatwe. Nawet starając się maksymalnie ograniczyć liczbę zabieranych rzeczy do niezbędnych, wielkość bagażu może na finalnie przerazić. Oprócz ubrań, pieluch (w przypadku małych dzieci), mokrych chusteczek, jedzenia i zabawek czesto też potrzebny będzie wózek lub spacerówka. Trzeba pamiętać, by bagaż do pociągu był znacznie mniejszy niż ten, który możemy ze sobą zabrać do samochodu. Konieczne jest również posiadanie dokumentów tożsamości i biletów. W podróży z dzieckiem potrzebna będzie też apteczka z podstawowym wyposażeniem. 

Zabawki dla dziecka na podróż

Podczas podróży z dzieckiem pociągiem, potrzebne nam będą zabawki. Najlepiej jeśli będą to dwie lub trzy ulubione zabawki. Na dalszą część podróży możemy przygotować sobie inne propozycje zabaw podróżnych, takich jak: rysowanie, zagadki, rymowanki, czytanie książeczek, słuchanie audiobooków czy gry słowne. Rodzaj zabawy należy dostosować do wieku dziecka. Hitem są również różne karty z zagadkami dla dzieci. Nie zajmują one dużo miejsca, a zapewniają zabawę na kilka godzin.

Zagadki dla dzieci, które uczą i bawią >>

Jedzenie w podróży  

Przygotowując się do podróży musimy również pamiętać o jedzeniu i różnego rodzaju przekąskach dla dziecka. Jeśli udajemy się w podróż pociągiem z niemowlakiem karmionym piersią nie mamy problemu, jednak w każdym innym przypadku musimy wziąć ze sobą prowiant na całą podróż. Idealnie sprawdzają się jogurty, musy owocowe, owoce czy paluszki dla dzieci. Do picia najlepiej zabrać wodę lub soczek. Jeśli chodzi o dania obiadowe możemy zabrać ze sobą tzw. słoiczki. Wystarczy, że je odkręcimy i podamy maluchowi. Dla starszego dziecka możemy wcześniej przygotować i zapakować w pojemnik np. tortille z kurczakiem i warzywami czy naleśniki. 

Polecamy wideo: Jak podróżować z dzieckiem? 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza