Pomysł na weekend z dzieckiem: Muzeum Szkoły Polskiej na Kaszubach

2009-08-27 14:57

Jeśli planujesz spędzić weekend z dzieckiem na Kaszubach, odwiedź koniecznie Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie. Zwiedzając sale lekcyjne sprzed 100 lat, dziecko odbędzie podróż do przeszłości. Taka forma lekcji historii będzie dla dziecka bardziej zrozumiała i interesująca, od tej przyjętej w szkole. Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie można zwiedzać przez cały rok.

Muzeum Szkoły Polskiej
Autor: www.bytow.com.pl

Spis treści

  1. Historia Muzeum Szkoły Polskiej
  2. Krótka lekcja historii Kaszub

Pomysłów na weekend z dzieckiem można mieć mnóstwo. Warto czasem poświęcić weekend z dzieckiem czy jeden dzień urlopu na lekcję historii, łącząc w ten sposób przyjemne z pożytecznym.

Historia Muzeum Szkoły Polskiej

Muzeum utworzono w 1978 roku, jako nowy oddział Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego w Bytowie. Na siedzibę Muzeum Szkoły Polskiej wybrano wyremontowany po pożarze budynek Szkoły Podstawowej w Płotowie. W muzeum znajdują się dwie sale wystawowe. W jednej zrekonstruowano klasę lekcyjną z lat 20-tych XX wieku. Druga przedstawia działalność Związku Polaków w Niemczech, jego powstanie i organizację oraz sylwetki zasłużonych działaczy. Ekspozycja przy pomocy zgromadzonych w gablotach dokumentów oraz plansz poglądowych i fotografii przedstawia starania miejscowej ludności o przyłączenie Pogranicza i Kaszub do Polski, szkolnictwo polskie, jego formy organizacyjne i zakres oddziaływania oraz stosunek pruskich władz administracyjnych do przejawów odradzania się życia polskiego w rejonie Pogranicza i Kaszub.

Krótka lekcja historii Kaszub

Po I wojnie światowej Płotowo pozostało poza granicami Polski. Dla Kaszubów trwających przy polskich tradycjach i języku zaczęły się lata prześladowań. Mimo szykan niemieckiej administracji, w 1929 r. otworzono w Płotowie pierwszą na obszarze powiatu bytowskiego polską szkołę. Na jej potrzeby rodzina Styp-Rekowskich - bardzo zasłużona w walce o polskość Kaszub - przekazała prywatny budynek. Za swój patriotyzm zapłacili podczas II wojny światowej najwyższą cenę: Jan Styp-Rekowski i jego dwaj synowie zginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych.

Wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza