Pustki nad polskim morzem? Mamy najnowsze dane. Ten kierunek Polacy wybierają najchętniej

2024-07-11 11:38

W mediach społecznościowych można znaleźć wpisy, w których autorzy sugerują, że nad polskim morzem są pustki spowodowane drożyzną. Dotarliśmy do najnowszych danych dotyczących planów Polaków na wakacje. Okazuje się, że większość rodaków planuje wyjazd. Polska Organizacja Turystyczna z dużym optymizmem patrzy na obecny sezon. Wiemy też, który kierunek jest najpopularniejszy. Szczegóły poniżej.

Pustki nad polskim morzem? Mamy najnowsze dane. Ten kierunek Polacy wybierają najchętniej
Autor: Freepik, X: Bambo

Pustki nad polskim morzem? Ten raport nie pozostawia złudzeń

W mediach społecznościowych można trafić na wpisy sugerujące, że w tym roku na plażach nad polskim morzem są pustki. Głównym powodem ma być drożyzna.

- Dlaczego polskie plaże świecą pustkami? Rodzina 2+2 wyjazd na 14 dni Grecja - hotel all inclusive, samolotem 13854 zł. Polska - hotel/śniadanie, dojazd własny 17996 zł – informuje jeden z użytkowników platformy X.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy rzeczywiście Polaków wystraszyły paragony grozy. Z danych Polskiej Organizacji Turystycznej wynika, że w tym roku na wakacje wyjedzie więcej Polaków niż przed rokiem, co potwierdza także raport instytucji.

- Z rzetelnych badań wynika, że w tym roku na wakacje wyjedzie o 5 proc. więcej osób niż rok temu. To duży wzrost. Większość Polaków na wypoczynek wybierze Polskę – powiedziała w rozmowie z portalem mjakmama24.pl Beata Jabłonowska, rzeczniczka prasowa Polskiej Organizacji Turystycznej.

Z raportu POT „Plany wakacyjne Polaków – sezon letni 2024” wynika, że wyjazdy w celach turystycznych z co najmniej jednym noclegiem poza miejscem zamieszkania planuje aż 70 proc. Polaków w wieku 18-65 lat.

- Ponad jedna trzecia Polaków wyjedzie w sezonie letnim tylko raz (37%), zaś jedna czwarta planuje co najmniej dwa wyjazdy urlopowe. Co piąty respondent bądź nie planuje wyjeżdżać w ogóle bądź zamierza w tym czasie korzystać jedynie z krótkich, jednodniowych wycieczek, natomiast 11% nie podjęło jeszcze ostatecznej czy w ogóle wyjedzie – czytamy w raporcie.

To najchętniej wybierany przez Polaków wakacyjny kierunek w Polsce

66 proc. Polaków na swój główny wypoczynek wybierze Polskę, a tylko 28 proc. respondentów wyjedzie za granicę. Ci, którzy nie planują żadnych wojaży, jako główny powód podają kwestie finansowe.

Z badania POT można wywnioskować, że internauci się pomylili. Choć wiele kierunków zagranicznych jest tańszych, m.in. Grecja, Chorwacja, a nawet Włochy, to zdecydowana większość rodaków planuje wypoczywać na polskim Bałtykiem.

- Na wyjazdy krajowe Polacy najchętniej wybierają się nad morze (36% wskazań), a następnie w góry (21%), nad jeziora (13%) i do miast (9%). Co czwarty respondent deklaruje, że na swój główny wyjazd wakacyjny wybierze się do pomorskiego, nieco ponad dziesiąty – do małopolskiego i zachodniopomorskiego. Po od 5 do 10% wskazań uzyskały natomiast województwa warmińsko-mazurskie, dolnośląskie, podkarpackie i śląskie. Planujący wyjazdy krajowe najczęściej zamierzają skorzystać z płatnych noclegów w hotelu, pensjonacie lub innym miejscu noclegowym w wersji bez wyżywienia (50%) lub wykupionego pakietu pobytowego (20%). Z noclegów u rodziny lub znajomych skorzystać zamierza w czasie swojego głównego wyjazdu urlopowego co szósty respondent. Niemal 30% planujących wyjazdy krajowe zamierza na swój główny wyjazd wakacyjny wydać pomiędzy 1001 a 2000 zł na osobę. Kwotę od 2001 do 3000 zł na osobę planuje przeznaczyć prawie co piąty respondent, podobnie - poniżej 1000 zł. Pozostali planują wydać więcej niż 3000 zł na osobę lub nie wiedzą jeszcze ile wydadzą – napisano w badaniu.

W podsumowaniu raportu POT można przeczytać również, że Polskę na swój główny pobyt wypoczynkowy najczęściej wybierają osoby w średnim wieku i starsze (71 proc. respondentów w wieku 35-44 lata i 69 proc. w wieku 55-65 lat na swój główny wyjazd w sezonie letnim wybierze się w kraju), a także z wykształceniem nie wyższym niż średnie.

Jak chronić dzieci przed promieniowaniem UV? Plac Zabaw odc. 11

To miejsce to prawdziwy raj dla najmłodszych! Zaledwie 30 minut z centrum Warszawy!

Quiz. Wakacje nad morzem, czyli Bałtyk z przymrużeniem oka. Rozwiąż test i sprawdź, czy plażowanie nie ma przed tobą tajemnic

Pytanie 1 z 10
Przenośna składana ścianka służąca do budowy grodu na piaskach, niezbędna na plaży to: